Култура
„Сгледно хоро“ и „Селски мол 2“ на празника на Света Петка в Габрово
Сгледно хоро ще се залови на Духовния празник на Габрово, деня на Света Петка Българска във вторник,14 октомври. Хорото ще се извие около храм „Света Троица“, където ще се състои и второто издание на базара „Забравени традиции, живи вкусове“, тъй нареченият „Селски мол“, който срещна голям интерес при първото си издание през септември.
Домашна продукция от селскостопанския двор и градина, ръчно изработени предмети, занаятчийски продукти и изделия, фолклорна програма, споделено време и радост – това са подготвили организаторите, четири габровски читалища – от кварталите Падало и Русевци и селата Гарван и Съботковци.
Повече от десет читалища ще представят съхранените традиции в габровския край, както в производството и занаятчийството, така и в бита и творчеството. Ще има и демонстрации на традиционни занаяти и домашни занимания. И разбира се дегустации на традиционни селскостопански продукти и приготвени от тях автентични храни, характерни за трапезата на габровеца.
Ще можете да си опитате истински папурник, бял мъж, триенца, качамак, тиквеник, щирник, домашен кашкавал и сирене, натурални мезета, квасено мляко, орехи, подправки за гозби, билки за чай… Ще има плетени на една кука изделия, терлици и калци, танурчета, гаванчета, дървени лъжици, изделия на народните художествени изделия.
Поканени са местните занаятчии от Камарата на занаятчиите и етърските майстори, производители на мед, плодове и зеленчуци и т.н. Ще можете да се запознаете с единствения, може би, майстор – шапкар в региона, с колбасар, възродил вековния опит на предците ни в производството на тънки габровски мезета. Донесете си старото бакърено джезве или тигана, спомен от баба, дайте ги на майсторите калайджии и гледайте да видите как става „Джам прай, гледало прай“!
Читалищата организатори и участниците в базара са … преди всичко ентусиасти, търсещи връзка между отминалото и настоящето, пише в поканата за събитието в социалната мрежа:
„Открихме, че в миналото градският женски пазара, изпълнен с цветове, вкусове и форми, събрани от отрудената земя на околията, се е намирал зад и около църквата „Св. Троица“, открихме,че на Петковден се е играло „Петковденско сгледно хоро“ – какво е то? Елате и разберете! Вдъхновени от тези факти всъщност…. сме готови да открием II-рия СЕЛСКИ МОЛ посветен на „Забравени традиции, живи вкусове“, съчетал в себе си духовност, трудолюбие, красота и вкус. Дори и малкото останало в градината ще е достатъчно за душата.“
Денят ще започне с тържествена света литургия, отслужена от габровските свещеници в храм „Успение на Пресвета Богородица“.
В Дечковата къща по инициатива на Регионалния исторически музей ще бъде експонирана изложба с рисунки на деца, творили лика на Светицата, покровителка на града. В 17 часа до храм „Света Троица“ заедно с базара се отваря и откритата сцена с кръшно българско хоро. Ще последват изпълнения на народни песни и танци на фолклорни състави от местните читалища, както и на гости от дряновското село Ганчовец.
Инициативата се провежда с разрешението и подкрепата на Архиерейско наместничество в Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена
На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.
Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.
Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.
Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.
Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.
Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.
Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.
Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.
Култура
Нови информационни източници ще закупи Библиотеката
Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.
Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.
Култура
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
Габровският драматичен театър отбелязва 95 години от своето основаване, а юбилеят е ознаменуван с важно признание. Спектакълът „Портретът на Дориан Грей“, поставен от Веселка Кунчева, бе номиниран за Културно събитие на 2024 година в годишната класация на „Площад Славейков“.
Новината бе съобщена от кмета на Габрово Таня Христова на своята официална страница във фейсбук. Кметът поздрави директора на театъра Петко Койчев и целия екип за техния труд, всеотдайност и принос към културата в града.
„Номинациите са знак за чувствителността на публиката към културата и нейното извисяване,“ подчерта Христова, като изрази гордостта си, че Габрово остава средище на таланти, които оставят трайна диря не само на местно, но и на световно ниво.
„Портретът на Дориан Грей“ е спектакъл, който вече е завладял сърцата на зрителите, превръщайки се в символ на високото ниво на театралното изкуство в Габрово. Съчетанието от впечатляваща режисура и талантлив актьорски състав подчертава културния облик на града, който почти век пази и развива театралната традиция.
В обръщението си Христова насърчи почитателите на изкуството да гласуват за спектакъла в класацията, като припомни, че театърът е място, което „разширява кръгозорите, вдъхновява и помага на зрителите да изразяват емоциите си без притеснение.“
Пожелаваме на екипа на театъра още успехи, вдъхновение и заслужено признание! Можете да подкрепите Габровския драматичен театър оттук.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Новинипреди 7 дни
Тъжна вест: Почина Цветан Станев
-
Любопитнопреди 7 дни
„Любовната чешма“ става на 60 години
-
Любопитнопреди 7 дни
Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание
-
Културапреди 7 дни
„Да обичаш Гершуин“ – Хилда Казасян с концерт в Габрово на 5 декември
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Културапреди 7 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!