Свържи се с нас

Култура

Домът на културата в Габрово навършва 50 години

Published

on

дом на културата АрхивДомът на културата „Емануил Манолов” е изграден в стил неокласицизъм само за 5 години от 1959 до 1964. Негов архитект е Карл Кандулков, а скулптурното му оформление е дело на проф. Илия Илиев. Важни моменти от историята на града са художествено интерпретирани в барелефи и монументални стенописи в интериора му, вратите, прозорците и вътрешните стълбища са украсени с розетки от ковано желязо, фоайетата са облицовани с разноцветен мрамор, с месингови полилеи. Този истински дворец е една от забележителностите на Габрово и средище на изкуствата и културата. В него гостуват оперни, симфонични, балетни, музикални и танцови спектакли и творят габровските драматичен театър;камерен, духов и диксиленд оркестри. Стотици са децата и младежите, които са намерили своето място в детски фолклорен ансамбъл; детска музикална школа; неправителствени организации; школи за изучаване на чужди езици; танцови школи; рок-групи; клубове за източни бойни изкуства и други. Домът на културата е разположен на 5 400 квадратни метра и притежава 63 помещения за обучение и репетиции, репетиционна и концертна дейност, семинари и конференции, изложби и творчески срещи, камерни концерти, спектакли и други.

С концерт – спектакъл ”Хубава си, татковина”,  Домът на културата ще отбележи 50-годишния си юбилей. Събитието ще се състои на 7 октомври от 18.30 ч. на сцената на Дома. Организатор на събитието е рекламна агенция „Елмазови”, а сценарий на събитието е на  Ивелина Елмазова.

В концерта участие ще вземат състави и формации, които работят в Дома на културата и такива, които са стартирали своя творчески път от там – ДФА „Габровче”, Оркестър Габрово, Габровски камерен оркестър, НЧ „Габрово-2002” с ансамбъл „Сивек” и Танцова школа „Лиана”, Мим театър, ДТ Рачо Стоянов” и др.

50 лета този храм е дарявал надежда, красота и вдъхновение на всички, творили под покрива му. Организаторите на спектакъла ще направят ретроспективен преглед на историята на една велика за града ни сграда, която през годините е станала духовен дом на хиляди творци.

Някой от тях ще разкажат за своя творчески път, за емоциите и пълните зали чрез песен, танц, театрален спектакъл или богат снимков материал. По време на спектакъла ще бъде представен кратък архивен  филм за Дома на културата.

Събитието се организира с финансовата подкрепа на: Криейшънс ООД, Пътстрой Габрово, Терахим 97 АД, „Веда консулт” ЕООД, Елит ООД, Техномат-меркурий ООД, Ломбарди ООД, Екоресурс ООД, Габинвест ЕООД, Стемо ООД, Сигнал ЕООД, Елмазови ООД.

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Всеки един от тях щедро прие идеята за реализацията на този концерт спектакъл, защото духът на един град оживява и твори именно чрез всички форми на изкуство и творчесто, а точно  Дома на културата е събирал и все още събира хората, които правят нещо повече от това да оцеляват творейки, създавайки, споделейки. В този духовен храм на творящите от 64 година до днес малки и  големи са тръгнали за да стигнат до всички краища по света прослайки името не само на България, но и нашия град Габрово.

Именно и заради това вместо „Следи от храма”, нарекохме спектакъла-концерт „Хубава си, татковино”, защото нещо, което е било причина за толкова много надежда, красота и творение, години наред, трябва да продължи да бъде, въпреки духовната и икономическата криза в момента. Казват „заедно можем повече” и това събитие го доказва. Благодарим на всички за съдействието и подкрепата която ни се оказва и дай Боже този концерт да бъде един истински празник за възкрасение на духът ни, защото чрез него можем да бъдем  не само истински хора, но и творци на живота си, в който избора ни има значение за всички и всичко, което правим“, споделиха на специална пресконференция Радка Ангелова – директор на Дома на културата и съорганизатор събитието, и Ивелина Елмазова – сценарист и организатор.

Специални гости на концерта ще бъдат: Валя Балканска и гайдаря Петър Янев, Трио „Тенорите”, пианистката  проф. Ружка Чаракчиева, джаз-певицата Весела Морова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица