

Култура
Над 780 танцьори се надиграваха на „хорото по терлици“

снимка: Приключенски парк „Незабравка“
На откритата сцена в Приключенски парк „Незабравка” – гр. Габрово, с. Поповци в събота се проведе второто издание на националния фестивал за любителско фолклорно танцово изкуство „Балканджийско надиграване – на хорото по терлици” 2014. Фестивалът, който се утвърди като ежегоден, отново даде поле за изява на клубове и формации да покажат богатството на българското танцово фолклорно изкуство.
В тазгодишното издание взеха участие над 780 танцьори към 42 танцови клуба и формации от 33 населени места в България. Участниците се радваха на многобройна публика от Габрово, околни градове и села.
Г-жа Нела Рачевиц, заместник – кмет на Габрово и г-жа Татяна Цанкова, директор на „Дом на хумора и сатирата” бяха сред специалните гости на откриването на фестивала. Организаторите – Клуб за народни танци „Балканджии“ – Габрово, Фондация „Заедно за демокрация и партньорство“ и Приключенски парк „Незабравка“ отново доказаха способността и умението си да създадат едно незабравимо, танцово фолклорно събитие, което продължи през целия ден.
Вечерта протече с концерт на Детско-юношески танцов ансамбъл „Младост” – гр. Вършец и голяма нощна „хоротека”, в която се включиха повечето участници, които смело и ведро затанцуваха под дъжда, който заваля след дългия топъл и слънчев ден.
Всички клубове и формации получиха грамоти и плакети за спомен. Спонсорите на фестивала предоставиха на участниците вкусна традиционна българска баница от Хлебозавод „Габрово”, а за да бъде още по-вкусна, всеки участник получи традиоционно българско кисело мляко, предоставено от компания за производство на млечни продукти –„Елви” ООД.
За едни от най-добрите танцьори на ръченица, взели участие в надиграването, имаше многобройни изненади и подаръци – незабравимо изстрелване с бънджи, преминаване по въжена градина в парк „Незабравка” и безплатно посещение на музей „Дом на хумора и сатирата” в гр. Габрово.
Най-атрактивните танцьори на ръченица си спечелиха, освен аплодисментите на публиката и двудневни почивки в парк хотел „Незабравка” и в 5-звездния спа хотел „Стримон Спа Клуб” в гр. Кюстендил.
Фестивалът се превърна в традиционна проява и успешно изпълни своята мисия – да събере самодейни клубове и формации от цялата страна, да ги обедини в една обща изява, да ги популяризира, да популяризира и Габрово като туристическа дестинация, която съхранява и обогатява културно-фолклорното наследство на България.
„Балканджийско надиграване – на хорото по терлици” 2014 е фестивалът, който даде възможност на хората от града и региона да се насладят на майсторство, поднесено с емоция и стил, сред очарователната природа в приключенски парк „Незабравка”. Очаквайте следващото издание през 2015 г.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева