Свържи се с нас

Култура

Читалището в Гостилица става на 120 години

Published

on

Картина1Читалището в дряновското село Гостилица, което е известно със своя уникален диалект и словесни бисери, продължава да бъде истинско средище на знанието и на културата. Многообразието от дейности показва непресъхващият устрем на местните хора към духовно извисяване.

„В 120-годишната история читалищната дейност е горяла като буен огън, затихвала е като жарава, тлеела е като горяща пепел и отново е лумвал огънят на любовта към нови изяви и разнородни дейности” – пише читалищното настоятелство на НЧ „Христо Ботев-1894” по повод честването на годишнината в дните от 13 до 19 септември 2014г.

През 1894г., когато читалището е основано, гостиловци го нарекли с многозначителното „Орач”. Широкоскроените читалищни идеи първоначално се раждали в стаичката над стълбището на старото училище в селото.

На 14 февруари 1927г. читалището е кръстено на големия поет-революционер „Христо Ботев”. В многолюдното село се намирали всякакви таланти – за женски народен хор, за мъжки хор, за фолклорни групи – за деца и за възрастни, действал е кино-фото клуб в мазата на читалището, имало е духова музика и единственият в страната селски „Представителен естрадно-сатиричен състав”.

Емблема на читалището обаче, е Групата за изворен фолклор, която повече от половин век съхранява и разпространява типичното гостиловско песенно-музикално народно творчество, която има дълъг низ от участия във фестивали, събори и други празнични програми. На сцена се изявяват още: самодейна младежка театрална група „Гостиловци”, танцова формация „Гостиловци”, театрална трупа, ДВС „Гостиловче”, група за стари градски песни и клубовете към читалището. Наградите, спечелени от формациите на общински, регионални и национални прегледи и фестивали през изминалите десетилетия, се пазят в читалището като документ на творческия ентусиазъм на гостиловци,.

„Читалището ни е малка капка в морето на националната култура, но е с огромно значение за хората, живеещи в Гостилица” – пише Настоятелството.

Читалището е инициатор на единствения у нас музей на детската играчка. Също неповторим у нас, тук се организира Празник на кратуната, който превръща вица за кратуната в тържество на разнообразни творчества на малки и големи.

Честването на юбилея ще премине под мотото: „Седмица на читалищното творчество”. На 13 септември, в 10ч. ще започне Гостиловска работилница. На 15 септември-понеделник, в шест вечерта ще бъде открити изложбите „Из живота на читалището” – фотоси и „Читалището през моите очи” – рисунки. На следващия ден, 16 септември, от 18 часа ще бъде прожектиран филм за селото, а на 17 септември в 10.30ч. е форумът-презентация: „Читалището в Гостилица през годините”. На 18 септември от 10ч. ще се проведе кръгла маса, където диспутът ще бъде в няколко аспекта: „Феноменът читалище – потребност ли е за хората?”, „Народно ли е Народното читалище?”, „Личности – читалищни дейци…”, и т.н. Същия ден вечерта в 18 часа ще започне празнична музикално-театрална програма.

Читалищното настоятелство на НЧ „Христо Ботев 1894” кани на юбилея всички гостиловци – от близо и далеч, да отделят време и се завърнат, въпреки носталгията по миналото, за да заредят отново с онази голяма любов към живота на своите дядовци и баби, майки и бащи, която днес броди все по-самотна между високите каменни зидове на опустяващите улици на селото.

1234

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица