

Култура
Започват Дните на камерната музика в Габрово

снимка: Община Габрово
От днес до 16 септември Габрово ще е фестивален и музикален град, който ще събере почитатели, творци и световно известни изпълнители на камерна музика, съобщават от местната общинска администрация. Организатори на 38-то издание на Международния музикален фестивал „Дни на камерната музика“ са Община Габрово и Габровски камерен оркестър с диригент Иван Стоянов, а събитието се осъществява с подкрепата на Министерство на културата и Община Тун, Швейцария.
Традиционно Габровският камерен оркестър ще открие фестивала като началото тази година ще бъде утре, 8 септември, от 19.00 часа в Художествена галерия „Христо Цокев” с гост солисти дуото Василий Илисавски от Русия и българката Галина Драганова. Те са посветили своята концертна дейност на музиката на 18 век, която изпълняват на автентичните клавишни инструменти от епохата на Йохан Себастиан Бах и Волфганг Амадеус Моцарт. За пръв път габровската публика ще има възможност да види и чуе на живо старинните инструменти чембало и фортепиано. Програмата включва „Концерт за фортепиано и оркестър“ и „Концерт за чембало, фортепиано и оркестър“ от Карл-Филип Емануел Бах, вторият син на Йохан Себастиан Бах и „Концерт за фортепиано и оркестър“ от чешкия предкласик Иржи Бенда. Музикалните произведения ще бъдат изпълнени за пръв път в България.
Организаторите обещават да изненадат публиката с радикално обновен фестивален афиш и разчупване на рутината и стереотипите. От създаването на фестивала през 1976 г. до днес това е най-богатата програма, чрез която в продължение на 9 дена габровци и гостите на града ще имат удоволствието да чуят разнообразни по жанр концерти. Всеки концерт има свое мото, което ще помогне на тези, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала, да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин организаторите от Община Габрово се надяват да провокират любопитството на младите хора, които да станат част от бъдещата публика на фестивала. За пръв път в историята на фестивала концертите ще се състоят в три различни зали: 7 в Художествената галерия „Христо Цокев“, и по един в Дом на културата „Емануил Манолов“ и зала „Възраждане“.
Концертите в Художествената галерия „Христо Цокев“ ще бъдат съпътствани от документална фотографска изложба „Работно заглавие“ на младата габровска художничка Росина Пенчева. Този фотографски проект поставя в светлината на прожекторите черновата, незавършеността, работната версия, търсенето на форма и израз. В сърцевината на проекта е идеята за изкуството като развиващ се и изменящ се процес, който преминава в различни превъплъщения и етапи в търсене на себе си и своята завършеност.
За пръв път през Дните на камерната музика ще се акцентира върху модерното взаимодействие между сериозната музика, джаза, традиционния и екзотичен фолклор, дори и рок музиката. Пет от концертите са посветени на тези междужанрови връзки като предпоставка за демократичност, толерантност и провокация към различните вкусове. Такива са концертите „Джаз и Барок“ на джаз пианиста Антони Дончев и виолиста Валентин Геров, на Габровския камерен оркестър със солисти Минчо Минчев и Йълдъз Ибрахимова, дебюта в Габрово на вокален ансамбъл „Спектрум“, както и на канадския саксофонен квартет „Квазер“. Канадците ще покажат на публиката музикалната си концепция за връзки между бароковата музика, джаза, фолклора на тихоокеанския остров Бали и на американския рок-музикант Франк Запа.
По време на фестивала габровци ще бъдат свидетели и на още една новост. За пръв път в класическата музикална практика по време на концерта един изпълнител ще смени два инструмента. Това ще се случи на 9 септември, вторник, в специално написаната за фестивала „Балада за цигулка, виола и пиано“ от Красимир Тасков. В тази балада живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова ще сменя цигулката с виола.
Новост ще бъде и включването на младите художнички Елиза Ковачева –Цокова и Искра Кръстева, които по време на концерта на Йълдъз Ибрахимова в зала „Възраждане“ ще рисуват пред погледа на публиката своите впечатления от изпълняваната музика.
Фестивалната програма ще почете и паметта на известния габровски джазмен Манол Цоков, който има и национален принос за популяризирането на джаза в България.
Програмата на Международния музикален фестивал „Дни на камерната музика“ може да видите тук. Билети и карти могат да се закупят на касата в ХГ „Христо Цокев“, на 12 септември – на касата в Дом на културата, на 14 септември – на касата в зала „Възраждане“.
Цена на билета – 4 лева, като за ученици, студенти и пенсионери е 3 лева. Цената на абонаментна карта за всички концерти е 20 лева. Цената на билета за концерта на Йълдъз Ибрахимова е 5 лева.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?