Свържи се с нас

Новини

Областният: Няма от какво да се срамуваме

Published

on

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2014 — Gabrovo News. All Rights Reserved

През тази една година беше свършена немалко по обем работа и считам, че екипът, който работи тук няма от какво да се срамува от престоя си в сградата на Областна администрация – Габрово. Това заяви пред местните медии относно своя отчет за периода 20.06.2013 г. – 10.08.2014 г. областният управител Николай Григоров.

От казаното стана известно, че основната цел на ръководството на Областна администрация – Габрово е било създаване на условия и стремеж за постигане на устойчиво и балансирано развитие на територията на област Габрово. „В рамките на едногодишния период на управление успяхме да създадем условия и нагласа за подкрепа на всички инициативи, които допринасят за благосъстоянието на гражданите и бизнеса“, каза Николай Григоров.

Визията на правителството и съответно на регионалната политика е била фокусирана върху три групи мерки – засилване на социалните програми и преодоляване на младежката безработица; подобряване на бизнес средата и намаляването на административните тежести; мерки за демократизиране на процеса на управление.

„На първо място – създадохме условия за продължаване на положителните тенденции, стартирани от предишните областни управители – продължихме инициативата „Дързостта да бъдеш първи” и отново издадохме тематични календари с информация за габровската индустрия през годините; организирахме подготовката на честванията „Шипченска епопея”; продължихме сътрудничеството с информационния център към Представителството на Европейската комисия в България. Създадохме условия за нормално протичане на Евроизборите и осигурихме постоянно работно място на Районната избирателна комисия в Габрово.

Следвайки основните декларирани приоритети, участвахме в допустимите за Областна администрация социални програми, насърчавайки заетостта и борейки се с младежката безработица: проект „Нов избор – развитие и реализация“ по схема „Развитие“ на ОП „Развитие на човешките ресурси“; Регионална програма за заетост и Национална програма „Сигурност“, реализираща се в 56 кметства и кметски наместничества на територията на Габровска област – общо са назначени 155 лица за отчетния период. Включихме се в проекти за оптимизация на работните процеси и усъвършенстване на човешките ресурси в Областна администрация – Габрово като по този начин индиректно създадохме условия за улесняване на административния процес и обслужване.

Популяризирахме активно дейността на всички комисии и съвети към Областен управител – Габрово и целенасочено  демократизирахме процеса на управление като създадохме Обществен съвет към Областния управител на област Габрово. Съветът е учреден на проведено на 04.09.2013 г.  учредително събрание. Общественият съвет започна дейността си с 28 членове, като в последствие по тяхна инициатива се присъединиха още двама членове, представители на студентската общност и на гражданското общество в Областта. От учредяването до настоящия момент Общественият съвет е провел 6 редовни заседания на които са разгледани следните обществено значими теми: методиката за изчисляване на такса „битови отпадъци” по ЗМДТ и съответните подзаконови нормативни актове; предложения за промени в закона за училищното и предучилищното образование; договорите по проекта „Интегриран проект за водния цикъл на град Габрово”; популяризирането на Габровска област като атрактивна туристическа дестинация; Плана за управление на Природен парк „Българка”, и др. В изпълнение на взетите от Съвета решения са изпратени писма и предложения  до: кмета на Община Габрово, Общински съвет – Габрово, Звеното за изпълнение на проекта „Интергриран проект за водния цикъл на град Габрово”, Министерски съвет,

Министерството на околната среда и водите, Министерството на финансите, Министерството на образованието и науката. Създаването и функционирането на Обществения съвет беше отличено от Фондация за прозрачни регламенти като една от най-добрите практики за партньорство между Областна администрация и структурите на гражданското общество за реализиране на прозрачност в действията на администрациите.

Винаги съм насърчавал диалога с гражданите и през отчетния период са приети и обработени 71 преписки за приемен ден. Проведени бяха 9 приемни дни. Съответно 4 през 2013 г. и 5 през 2014 г. Зам. Областните  управители са провели 5 приемни дни. Изнесени приемни бяха проведени през м. ноември 2013 г. в трите общини от областта – Севлиево, Трявна и Дряново. Разгледани са 175 жалби на граждани като на всички е отговорено“, информира още губернаторът на Габрово.

През отчетния период под  председателството на Николай Григоров в Областния съвет за развитие са били обсъдени и одобрени важни стратегически и планови документи. През м. септември 2013 г. беше приета Областната стратегия за развитие на област Габрово за периода 2014-2020 (документът, заедно с решението за приемането му, е публикуван на интернет страницата на ОА – Габрово). Съветът одобри Годишния мониторингов доклад за 2012 г. за изпълнение на Областната стратегия за развитие на социалните услуги 2011-2015 г. Съгласувани бяха предварителните регионални генерални планове за водоснабдяване и канализация на две обособени територии – на  „Бяла” ЕООД, гр. Севлиево и на „ВиК” ООД Габрово.

Непрекъсната е била още координацията на регионално ниво със секретариата на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район (РСР). „Като Областен управител участвах и в заседанията на РСР, свързани с: представяне на планови документи на национално ниво, одобряване на годишни доклади, възможности за финансиране на задължения по Закона за регионалното развитие, обсъждане на ключови проекти за рехабилитация и модернизация на пътната инфраструктура и др.“, допълни областният управител.

Активните мерки в сферата на постигане на устойчиво социално-икономическо развитие чрез координация с териториалните структури са довели до подобряване на контрола и отчетността на дейността на териториалните звена на територията на Област Габрово – изискани са били отчети от 29 регионални структури. Всички са представили информацията в изискуемия срок. От направения анализ става ясно, че териториалните звена изпълняват поставените им задачи.

Очаквайте още актуална информация относно свършеното от областния управител на Габрово и неговия екип на по-късен етап.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица