Свържи се с нас

Любопитно

Каква е разликата между айран и матан ще опитат децата в с.Гарван

Published

on

снимка: НЧ "Хр. Ботев 2008", с Гарван

снимка: НЧ „Хр. Ботев 2008“, с Гарван

Малчуганите от селата в кметство Гергини, които през ваканцията са при баба и дядо, както и техни приятели от града, ще опитат днес разликата между матан и айран. Те ще се съберат за втори път в библиотеката на читалище „Христо Ботев 2008“ в село Гарван, за да усвояват изкуството на квилинга.

Инициативата е на 15-годишната Кристияна, която е доста напреднала. Тя реши да донесе материалите, с които разполага и да научи „малките“ на нещо хубаво, докато са на село. Приятелите й, на нейната възраст, също се запалиха и първата „квилинг забавачница“ се състоя преди седмица.

Днес в ранния следобед се очаква интересът да бъде по-голям. А бабите и лелите от читалището са решили да им поднесат изненада, като ги почерпят с традиционни летни напитки, приготвяни от хората в този край по време на летните жеги.

Матанът, както го наричат в габровския край, е разхладителна млечна напитка, която се получава като остатъчен продукт при „избиването“ на домашно масло от пълномаслено мляко. А айранът е охладено, добре разбито с вода и малко сол кисело мляко.

Семейството на Цонка и Тодор Цаневи от Гергини, което понякога си прави матан от овче мляко, реши да подари на музейната експозиция в Сторото училище в село Гарван излязлата от употреба ръчна машина за биене на масло. Така децата ще могат видят два традиционни дървени уреда, с помощта на които се получава матан – ръчна буталка и дървена машина с ръчка за биене на масло. Както, разбира се и електически миксер, с който ще бъде разбит айрана.

„Квилинг забавачницата“ е част от инициативите по проекта “Моето шарено лято“, който читалище „Христо Ботев 2008“ с. Гарван изпълнява вече четърта година. Като налепят цветните хартийки в красиви форми, днес в 18.30 часа децата ще излязат на площада, за да гледат „Театро на мегдана“. Тава ще бъде първото от общо петнайсетте представления на спектакъла „От кулата“, с който Малка Театрална Компания ще гостува в 15 населени места от община Габрово. Ако имат късмет артистите също ще опитат айран и матан.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица