

Новини
Общината като стопанин

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Признавам, че доста се двоумих преди да занимавам читателите с неща, които ме шокират в Габрово. Но тъй като знам, че дребни проблеми няма, реших да споделя своите притеснения. Вчера на светофарите до бившата Стоматология едва не ме блъсна конска каруца, с два огромни чувала в нея, управлявана от ромче на 10-12 год. До Второ основно училище в самите контейнери се бяха настанили 2-3 полуголи 5-6 годишни ромчета, които ровеха в отпадъците.
Затова питам и искам институциите да ми отговорят!
Нарушава ли се Наредба 10 на Общината, която регламентира отглеждането на селскостопански животни в градска среда. Нарушава ли се ЗООР и Наредба 3 на Общината? Защото конете се отглеждат в центъра на града и пасат необезпокоявани на брега на реката, до бившото ХЕИ.
Знаят ли съответните служители от Закрила на детето в какви условия живеят и с доходи се издържат тези деца? Защото признавам, че ми омръзна да чета за проекти, с които ще интегрираме ромите. А и доста европейски пари се наляха в държавата и потънаха незнайно къде. И понеже стана въпрос за контейнери, не мога да не споделя своите и на съкварталците си притеснения. Беше премахната, изградената законно (със съответния протокол) площадка до паметника на Митко Палаузов. Мотиви – никакви. И макар, че живущите наоколо си искаха старата площадка, контейнерите бяха преместени на съседната улица, която не е ремонтирана и мястото е крайно неподходящо.
Вместо да развалят нещо направено, по-добре администрацията да бе помислила за пространството до паметника на Тотю Иванов, ограден с мръсни контейнери (без площадка) и обърнато в безплатен паркинг.
Време е в този град да започне да се мисли, с мисълта на СТОПАНИН и с нашите предложения и с нужния контрол, нещата да тръгнат напред.
Текат възстановителните дейности по ул.,,Неофит Рилски“, които пораждат поредица от въпроси.
Защо набързо бе асфалтира улицата, преди да се изградят тротоарите, което от своя страна доведе до трайно замърсяване със строителни отпадъци и донякъде до увреждане на трайната настилка?
Кой и кога ще възстанови левия (посока центъра) тротоар след приключилото свързване с новия водопровод и кой и кога ще почисти строителните отпадъци след фирмите-изпълнители?
След като старият тротоар, незнайно защо, бе свързан с новия на номер 27, до блока се образува блато от дъждовната вода, която няма къде да се оттича. Не случайно народът е казал, че няма глупава вода, а има глупав инженер и затова водата пълни мазите и основите на блока.
Пред същия блок, на новия асфалт, се образува езеро при всеки дъжд и всяка преминаваща кола изхвърля водата до прозорците на 1-я етаж.
Надяваме се тези 2 проблема да намерят решение в най-кратко време.
Защо след като почти месец се полагаха бордюри по ул.,,Чардафон“, същите се демонтираха и ще се поставят отново. Липса на контрол или несъгласуваност с изпълнителя е причината за това, което ме подсеща, че на ул.,,Нитолаевска“ на места плочките се редиха 3 пъти.
Ще се мести автобусната спирка от ,,Любовната чешма“ на старото й място, но съгласувано ли е това с КАТ, тъй като всички спрели в района на аптека ,,Амброзия“ коли, ще бъдат в нарушение по ЗДП.
Извинявам се на всички съграждани, чиито проблеми не съм изложила, но всеки има право да сподели болката си – друг е въпросът дали това ще доведе до промяна.
Автор: Детелина Венкова – член на КС на ГД ,,ДНЕС“ – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка