Свържи се с нас

Новини

43-ма са потърсили лечение от наркотици в Габрово

Published

on

снимка: Пресцентър МВР, Архив

снимка: Пресцентър МВР, Архив

26 юни е Международният  ден за борба със злоупотребата  и нелегалния трафик на наркотици.

За 2013 г. на територията на град Габрово са задържани 84 лица с наркотични вещества, от които 12 за производство, 6 за разпространение, 72 за притежание и 63 за употреба.

Голяма част от задържаните са с повече от един вид нарушение.

В областта на лечението на зависимости към наркотични вещества, детоксикация на зависими в региона се провежда в Отделение за зависимости към Държавна психиатрична болница – Севлиево.

От януари 2009 г. към ИПСМП „Кабинет за психично здраве Д-р Господинова” – гр. Габрово е разкрит Център за лечение на зависимости, предлагащ Програма за лечение с агонисти и агонист-антагонисти /Метадон и Субститол/.

По данни на двата центъра, през 2013 г. лечение са потърсили 43 лица с проблемна употреба на психоактивни вещества – хероин, амфетамини, екстази и канабис. В Програмата за лечение с Метадон през 2013 г. са включени 13 лица, от които 8 жени. Средната им възраст е 28 години.

През 2013 г. 18 родители са потърсилите съдействие в ПИЦ /Превантивно-информационен център/– Габрово във връзка със съмнения относно употреба на наркотици от децата им.

Датата е приета от Общото събрание на ООН през 1987 г. На този ден всички хора по света могат да изразят своята съпричастност и активна позиция в битката с разпространението на наркотиците. А фактите говорят сами, колко сериозен проблем е наркоманията. Милиони хора по света и техните семейства са жертва на зависимостта от наркотични вещества.

Между 20 000 и 30 000 са употребяващите хероин в България – цифра от статистиката на Националния фокусен център по наркомании и колко много трагедия зад тази цифра. Разликата между статистика и трагедия е когато ни засяга лично някакво събитие. Повече от една трета от наркозависимите в България никога не са опитвали да се излекуват. В България 33 % от младежите до 18 години са употребявали поне веднъж през живота си наркотик.

България е на пето място сред страните от ЕС с 42% смъртност на наркозависими до 25 годишна възраст. Психотропните вещества, които всички ние наричаме за по-кратко наркотици все още са проблем, който засяга предимно младите хора!

Употребата на какъвто и да било вид наркотик засяга човекът и психически и физически и на практика унищожава животът както на този, който приема наркотикът, така и на неговите близки.

За съжаление много често се чува мнението, че употребата на тези вещества е безвредна и към тях не се формира зависимост. Това не е вярно! Вредите, които нанасят наркотиците са наистина сериозни и могат да доведат до фатални последствия. Никой не е застрахован след употреба на наркотик, колкото и качествен да е той. Инцидентите са друг основен риск след прием на психотропни вещества, бил той и еднократен: след приемането на наркотика може да се стигне до загуба на представа за време и пространство, забавяне на реакциите, загуба на съзнание и неосъзнаване на реалността, а това са предпоставки за наранявания, катастрофи и всякакви инциденти, които могат да доведат до фатални последници. Възможността за заразяване със СПИН, хепатит B и C, сифилис също е много голяма, дори при еднократна инжекционна употреба. Факт е, че броят на ХИВ-позитивните сред хората приемащи наркотици чрез инжектиране се увеличава! А редовната употреба на повечето наркотици води до трайни и дори фатални последици за здравето.
Наркотиците въздействат върху централната нервна система, водят до възбуда, до промяна на настроението,възприятията и мисленето.

Най-често употребяваните наркотици, освен алкохол и никотин, са марихуана, амфетамини, екстази, кокаин и хероин. Много хора вярват, че проблемите засягат само тези, които редовно употребяват вещества и са зависими. Истината обаче е, че дори еднократен прием на наркотик крие много рискове. Ето някои от тях:

Свръхдозата (предозиране) – Ако за кратко време твърде много или твърде чист наркотик постъпи в мозъка или другите органи, могат да настъпят опасни странични ефекти – изпадане в безсъзнание, спиране на дишането, сърдечна недостатъчност, припадък или прегряване, всеки един от които може да се окаже смъртоносен.

Хората, зависими към наркотици, имат трудности в осъществяването на нормално общуване, поведението им е насочено преди всичко към набавяне на веществото, нараняват близките си, губят приятелите си, работата си. Губят живота си.

Нека всички заедно кажем: Не на наркотиците, защото животът е безценен!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица