Свържи се с нас

Новини

Наш представител на Журналистическия събор в столицата

Published

on

снимка: СБЖ

снимка: СБЖ

Тотка Полякова, председател на Дружеството на журналистите в Габрово от 27 години, член на Контролния съвет на Съюза на Българските журналисти, ще участва в Журналистическия събор на 18 юни от 19.00 ч. в Театър „София”. Входът за събитието е с покани.

Съборът е кулминацията на инициативите, посветени на 170-ата годишнина от началото на българската журналистика и 120-тата годишнина от създаването на организираното журналистическо движение в България. Честванията преминават под патронажа на ЮНЕСКО.

Габровското журналистическо дружество, чиито основи са поставени още в началото на 19 век и през последните 60 години не е прекратявало дейността си. Днес има 47 членове, почти половината от които са работещи хора. По-малко от половината от тях упражняват журналистическа професия, но в своята творческа и професионална изява остават верни на призванието си.

По повод юбилейните чествания габровското дружество ще организира журналистически пикник, под надслов „Трябва ли да тръгнем от Браила отново?” В цялата страна журналистите посвещават различни инициативи на годишнината.

Вчера, на 16 юни, в София в катедралния храм „Св. Неделя” в София бе извършен молебен за българската журналистика. Под сводовете на катедралния храм се събраха журналисти от всички възрасти, за да се помолят и да станат съпричастни към духовното тържество.

Преди 120 години тук, в този храм, за първи път е бил отслужен молебен по повод 50 години от началото на българската журналистика. И именно тогава всички журналисти, заедно с държавната власт и главата на Българската православна църква, отправят молитви към Бога. След молебена се е състояло грандиозно литийно шествие. В храма тогава се събират Иван Вазов, Алеко Константинов, Стоян Заимов, Михалаки Георгиев, проф. Шишманов, П. Р. Славейков и още 170 представители на българския духовен елит. Денят е обявен за национален празник от главата на Българската православна църква екзарх Йосиф І и от министър-председателя Константин Стоилов. В цялата страна имало невероятни празници и навсякъде са отслужени молебени. През 1894 г. след този молебен стават знаменателни неща: Иван Вазов издава „Под игото”, Алеко Константинов – „Бай Ганьо”, и много странно – правителството на Константин Стоилов пуска златни български лева и българите започват да получават заплатите си в злато, припомни Любомир Пеевски, член на УС на СБЖ и известен български публицист.

Днес, 17.06., в Музея на съобщенията, главният изпълнителен директор на „Български поши” ЕАД Валентин Петков пусна в употреба издание на тема „170 години българска журналистика”. Изданието включва една пощенска марка и специален пощенски печат.

Номиналната стойност на пощенската марка е 0.65 стотинки и е в тираж 11 000 броя. Автор на проектите е художника проф. Тодор Варджиев. Както навремето нашите революционери са се клели върху Евангелието с револвер и кама, авторът преплита три елемента – пачето перо, писалката и микрофона и те образуват буквата „ж” – инициала на журналистиката. Подредени върху първите печатни издания „Любословие” и „Български орел”, както и българският трикольор, те символизират клетвата като морален закон за журналиста да отразява свободно и независимо правдата.

Утре, на 18 юни, ще се състои Журналистическият събор, а на 19 юни се открива фотоизложба в Народното събрание. За достойно заплащане на журналистическия труд

Днес УС на Съюза на българските журналисти разпространи декларация: „За достойно заплащане на журналистическия труд! Да спрем деградацията на журналистическата професия!” В текста се подчертава, че България отделя в пъти по-малко средства за издръжка на обществените медии в сравнение с другите страни от ЕС. А тези медии имат ключова роля в обществената среда и следва да бъдат носители на най-добрите медийни практики.

Съюзът на българските журналисти смята, че най-доброто решаване на този проблем е приемане от Народното събрание на Закон за защита на професионалната журналистика и журналистическия труд. СБЖ поема инициативата да изготви проект за такъв закон, воден от разбирането, че това е начин да се защити авторитета и престижа на професията ЖУРНАЛИСТ, да се гарантира наличието на демократична, обективна медийна среда, от каквато България има крещяща нужда, ако иска да бъде наистина европейска страна.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Новини

Нови цени на винетките от 1 май

Published

on

От 1 май т. г. се променят цените на винетки за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще е 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд – 10 лв. Това съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Очаква се утре измененията в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа да бъдат публикувани в Държавен вестник.

С влизането в сила на новите цени един месец по-късно от обнародването им и предстоящите пътувания за почивните дни за Великден се дава възможност на шофьорите, които все още не са купили винетка, да планират своевременно пътуването си и да я вземат на по-ниската цена.

От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена.

Всеки шофьор може да провери докога е валидна винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

Системата за онлайн продажба на винетките дава възможност електронната винетка да бъде заплатена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация. Националното тол управление апелира потребителите при купуване на винетка да използват сайта www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта.

Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 464. Винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“.

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му.

В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил. Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер.

При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

Измененията в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа предвиждат промени в цените на тол таксите за километър за МПС над 3,5 тона, които ще влязат в сила от 1 април 2025 г. и от 1 септември 2025 г.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица