

Новини
„Старите калеми превърнаха“ самодейците в земевладелци
На територията на кметство Гергини тази пролет самоукият майстор овощар Веско Иванов присади към 40 калема от над 20 вида стари плодни дръвчета, традиционни местни сортове. Инициативата е по проекта на читалище „Христо Ботев 2008“ в с. Гарван „НеЗабравено имане“, чиято цел е опазване на биологичното разнообразие и съхранение на традиционни за този край овощни видове, които са вече на изчезване. Работата по възстановяването им започна миналото лято с дейности, финансирани от Фондация „ЕкоОбщнаст“ с подкрепата на „Чарлз Сюърт Мот“.
През август бяха издирани и маркирани старите дървета и подходящите подложки, направени бяха опити за присаждане на пъпка върху първите няколко дръвчета. През есента в дворовете на хората и на обществени терени бяха засяти подходящи подложки, върху които ще се прихванат калемите на няколко вида ябълки, круши, сливи и други, характерни за района видове. Два вида сини сливи плюс бели ракиджийки и кумбалки, зимни ябълки, йововки, бонинки, димовки, водници, няколко сорта без имена, круши водници, таменци, червенаци, попски и дървени – след няколко години, когато започнат да раждат плодове, децата, които идват на гости на село, ще могат да се присегнат и да си откъснат от вкусните им плодове, да усетят вкуса от детството на техните баби и дядовци.
Целта на проекта е да превърне територията на кметство Гергини в територия на съхранените овощни видове и чрез много разяснителна работа и съдействие, да насърчи хората от селата да отглеждат тези сортове в дворовете и градините си, тъй като те са по-устойчиви и по принцип не се нуждаят от поръскане с пестициди. А ограниченото третиране с препарати за растителна защита, продукт на агрохимията, е щадяща мярка не само за природата, но и за здравето на човека.
Съществуват и стари, позабравени методи за пръскане с домашно приготвени отвари и настойки от различни билки и други растения, които също дават ефект в борбата с вредителите, без да вредят на хората. Такива рецепти под името „Съветите на „Стар калем за кадем“, получиха хората от кметството, които се бяха събрали да посрещнат пролетта заедно в своя клуб в Николчевци. Те научиха полезни неща от агроном-специалист и от майстор овощар, който присажда дръвчета.
На три места в селата от кметството – в Гергини, Гарван и Николчевци, са оформени демонстрационни зони, в които ще растат фиданките на подновените стари овощни сортове. Вече са засяти характерни за региона сливи, праскови, череши, дюли, дренки. А също така и подложки, които ще бъдат ашладисани с калеми от още видове круши, дренки, мушмули, ябълки, сливи. На съществуващи млади дръвчета са присадени калеми от стари сортове ябълки, сливи, круши, череши и др. Намерено бе и едно, вече непознато за мнозина дърво скоруша.
Дръвчетата ще бъдат оградени, с цел защита на стволовете им, но и за да се отличават, да знаят хората, че трябва да ги пазят. А когато израстат достатъчно, да могат да си вземат калем от тях или просто да си откъснат плод.
НЧ „Христо Ботев 2008“ с. Гарван, инициатор на дейността, със сигурност ще я продължи и след приключване на проекта. Фермерът Захарин Колев дари на читалището имот – земеделска земя, подходяща за създаването на малка овощна градина със сливи, предимно караджейки и мажаркини. От караджейките се е правел по тези места истинският пестил. Толкова сладък, че с право го наричали „габровски шоколад“. А другите – мажаркините, давали най-здравите и едри плодове за местните сушила, където се подготвял „ошаф“-ът за зимата и „жебките“ /сцепени на две сливи без костилка, изсушени на слънце или в сушило/. Амбициите на читалището е да възстанови две сушила – в село Гергини и в село Пеевци и те да се ползват от хората за обработка на плодовете по традиционния, познат от векове балканджийски способ. Разбира се до тогава ашладисаните дръвчета, трябва да са родили първите си плодове.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева