Свържи се с нас

Любопитно

На този ден…

Published

on

На 12-ти март са родени:

1843 г. — Йорданка Филаретова, българска революционерка
1857 г. — Константин Паница, български офицер и политик
1896 г. — Александър Занешев, български офицер
1913 г. — Стоян Стоянов, български летец
1924 г. — Динко Динев, български актьор
1939 г. — Венцислав Начев, български писател
1957 г. — Мюмюн Тахир, български писател и журналист
1962 г. — Димитър Младенов, български футболист
1980 г. — Андрей Жеков, български волейболист
1981 г. – Златко Златев, български полицай към ГДИН
1983 г. — Боян Йорданов, български волейболист

Също на този ден само, че през 1860 година за първи път е отслужена църковна служба на български език.

През:

1872 г. — Иларион Ловчански е избран за Български екзарх.
1894 г. — Започва продажбата Coca-Cola в бутилки.
1907 г. — При експлозията на френския броненосец Йена загиват 118 души.
1912 г. — Основан е Футболен клуб „ПФК Ботев (Пловдив)“.
1933 г. — В Германия е свалено знамето на републиката и е издигнато знамето със свастиката на Националсоциалистическата партия.
1935 г. — Персия се преименува на Иран.
1938 г. — Аншлус: По заповед на Хитлер германски войски нахлуват в Австрия. Присъединяването на страната към Третия райх е утвърдено с референдум месец по-късно.
1938 г. — Подписан е първият таен българо-германски протокол за доставка на военна техника на България в размер на 30 000 000 марки за две години.
1940 г. — Сложен е края на Зимната война между Финландия и Съветския съюз.
1945 г. — Завършва Първият конгрес на Отечествения фронт.
1946 г. — НС приема Закон за трудовата поземлена собственост, според който земя над 200 дка (за Добруджа — над 300 дка) се национализира.
1947 г. — Обявена е Доктрината Труман, която има за цел да ограничи разпространението на комунизма.
1974 г. — Съветският космически апарат Марс-6 е спуснат успешно на повърхността на Марс.
1981 г. — Явлението Фотоелектретно състояние на веществата е вписано като откритие на акад. Георги Наджаков в Държавния регистър за открития.
1985 г. — В Женева САЩ и СССР започват преговори по контрол върху въоръженията.
1988 г. — Тодор Живков излага основните моменти в „новата стратегия по възродителния процес“.
1999 г. — Бившите членове на Варшавския договор, Чехия, Унгария и Полша се присъединяват към НАТО.
2000 г. — Папа Йоан Павел II иска публично извинение за прегрешенията на католическата църква пред човечеството.
2001 г. — Софийски съд обявява Националната авиокомпания Балкан във фалит.
2003 г. — Зоран Джинджич, министър-председателят на Сърбия е убит в Белград.

Днес Българска православна църква —чества  (Тодоровден). Имен ден празнуват Теодор, Тодор, Теодора. В световен план днес е Световен ден срещу цензурата в интернет, в Замбия — Ден на младежта,а в Китай и Тайван — Ден на дървото (залесяването)

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица