Свържи се с нас

Любопитно

Официален празник на Хлебна къща „Св. Христофор”

Published

on

jpg

снимка: Хлебна къща „Св. Христофор”

На 9 май Хлебната къща, чества патронния си празник, посветен на светеца чието име носи – Св. Христофор. Освен това 9 май е и официален празник на Европейският съюз. По този повод е и поканата за празненство от 17:30 часа на адрес „Сан Стефано” 26 в Габрово.

Очакват Ви много изненади, месене на хляб, викторина и много други. „Заповядайте  да споделим този празник заедно! Тази година се отброяват дните на 5-годишнината ни! Точно на 9 май се ражда идеята за Хлебните къщи, която и до днес не спира да се развива, да събира, обединява и вдъхновява хората в името на доброто!“, споделят от Хлебната къща в Габрово.

За последната една година, в рамките на проекта за укрепване на Мрежа Хлебни къщи България, на Международен съвет на самодейните средища, финансиран от Фондация Чарлс Стюърт Мотт, беше даден старт на създаване на Хлебни къщи, по модел на габровската в повече от 15 града в България, които да заработят в мрежа и да се превърнат в нови културни и социални точки на единството, по модел на Българските читалища.

Габровската Хлебна къща, беше повод да се регистрира и народно читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски”, като акт на приемственост, устойчивост и осъвременяване на модела на българските самодейни средища – народните читалища, без това да е претенция да се измества фокуса от основната им функция и дейност!

На места Хлебните къщи са физически пространства с пещ, кръгла маса и регулярни събития, в които взимат участие хора от различни възрасти, пол, етнос и социален статус. На други места, Хлебна къща е име на програма, част от културни или социални центрове, дейностите по която са с терапевтичен характер, т.н. Хлебна терапия, спадаща към АРТ терапията.

В Габрово заработи и Социално предприятие Хлебна къща – фурна за хляб, в което се приготвя занаятчийски хляб с квас, в направата на който ще бъдат ангажирани младежи без родители, завършващи Национална гимназия по туризъм „Пенчо Семов” в Габрово

Основната мисия, която следват всички Хлебни къщи, е да се създават условия и среда хората да се обединят, да споделят време и идеи и да откриват заедно доброто и положителното в живота, в себе си, в другия. Средството, което използват хлебните къщи е простичкото тесто приготвено от брашно, мая, сол и вода. Преди да се изпече и стане на хляб, хората които участват в месенето интерпретират във форми, измислят сюжети на приказки – въображаеми или по истински ситуации, създават музика от кухненска посуда или рисуват в брашно. Всичко това е духа на колективното творчество, създаващо положителна емоция и радост във всички хора участващи или наблюдаващи процеса.

За последните две години методите на работа на Хлебните къщи, доказаха, че са успешен начин за интегрирането (социално включване ) на хора в неравностойно положение и нов начин за разтоварване от ежедневния стрес, без това да е обвързано с влизане в затворена група по критерий или заплащането на задължителни парични такси.

Във времето, дейността на Хлебните къщи беше тема на различни интерпретации. На остри нападки и обвинения, но и на много подкрепа, поощрение и вяра.

За екипа на Хлебните къщи основна и най-важна награда са реалните и положителни неща, на които ставаме свидетели по време на нашите мероприятия, а именно искрената радост, щастие, доброта, творчество и любов, които се проявяват във всички хора дошли да помесят и споделят парченце хляб.

Ако някой все още не се е подложил на тази терапия, в най-добрия смисъл на думата – да предприемеш нещо добро за себе си, има съмнение, че това което се прави на нашите сбирки е нещо нередно и лошо, нека се престраши и да дойде, за да види, участва и усети промяната към по- добро, споделят още от Хлебна къща „Св. Христофор”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица