Свържи се с нас

Култура

Габровци с Първа награда за миниатюра и 3 награди за актьорско майсторство

Приключи Юбилейният Х Младежки театрален фестивал „Бургаски изгреви”

Published

on

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

Първа награда за миниатюра и три награди за актьорско майсторство, спечелиха Театрална формация „Движение” при ПМГ „Акад. Иван Гюзелев” – Габрово от приключилия Юбилеен 10-ти Младежки театрален фестивал „Бургаски изгреви”. 

Бургас винаги е бил и ще си остане градът, привличащ най-артистичните хора, като им дава най-добрата за творчество атмосфера.

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

В последната седмица на април в залата на ДНА почитателите на Мелпомена имаха възможността да се насладят на 25 драматични постановки и 3 мюзикъла, представени от 27 младежки формации от цялата страна.

Актьори от цяла България демонстрираха своя талант, умения и хъс за победа. Искрените и изпълнени със светла емоция млади хора отново показаха, че театърът е жив и че ще продължават да се усъвършенстват в любимото си изкуство, за да достигнат нови и нови върхове на голямата сцена.

През четирите конкурсни дни програмата бе наситена със сложни пиеси, пълни с драматизъм и напрежение, впечатляващи чувствени трагедии, класически постановки, предадени с индивидуален почерк, новаторски авторски спектакли, весели миниатюри, предизвикващи усмивки със своите щуротии и блеснали детски очи. Радваща бе и тенденцията за навлизане на музикалния театър в програмата на Фестивала – три мюзикъла на водещи в тази областта формации.

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

Жури, в състав Майя Славчева –режисьор, преподавател в НУМСИ „Проф.П.Владигеров” – Бургас, Румяна Георгиева – театрален педагог от Хасково, с богат опит в международния младежки театрален обмен и Елка Василева – театрал, поет, журналист, имаше нелеката задача да определи наградените.

Тази година поради наличието на изключително равностойни постановки, заслужаващи високо отличие, отделна театрална формация не бе излъчена като рязко отличаваща се и Голямата награда на Фестивала не бе връчена.

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

На сцената на „Бургаски изгреви 2014” Театрална формация „Движение” при ПМГ „Акад.Иван Гюзелев”- Габрово чрез пластика и текст демонстрираха своя талант в „Човекът в калъф” от Антон Павлович Чехов. Съвсем в духа на великият автор възкликнаха „Ама да не стане нещо!” и спечелиха заслужено Първа награда за миниатюри и три награди за актьорско майсторство за Тома Петков, Тотю Христов и Сияна Янева

„Бургаски изгреви” е утвърден форум, на който се събира цвета на младежкия любителски театър от цяла България. И то по начин, който им дава възможност покажат какво могат да обменят опит, да се срещат с други техни връстници. Както във всеки конкурс имаше доволни и недоволни, щастливи и разочаровани, но всички те – участници и ръководители на формации дадоха максималното от себе си, усетиха различните тенденции и виждания за театъра, обогатиха кръгозора си, намериха нови приятели и си обещаха да се срещат догодина в края на април, отново тук, в най-артистичния град – Бургас.

Всичко за Фестивала, както и спечелените награди можете да намерите във Фейсбук страниците – Международен младежки фестивал „Бургаски изгреви” и 10 години „Бургаски изгреви”.

Споделено за Фестивала

Майя Славчева – Председател на журито.
Десетото юбилейно издание на “Бургаски изгреви” е многолик, пъстроцветен букет, бликащ от свежа младежка енергия, с невероятно разнообразие от театрални женрове и форми, с внушителна възрастова амплитуда.
Очарована съм от таланта на децата да се отдават на любовта си към театъра, от възхителния им ентусиазъм да пресъздават любими герои, от горещото им желание да бъдат част от бъдещите жреци на Мелпомена.
Възхищавам се от пълната всеотдайност на техните ръководители, истински апостоли с възрожденски дух, предани на любимото си изкуство – Театъра.

Румяна Георгиева – член на журито.
За мен фестивалът „Бургаски изгреви” и неговото Десето издание беше театрално събитие от национално значение. Много съм щастлива, че на сцената оживяха любими детски герои, музикални изпълнения и бяха пресъздадени образи от световната драматургия. Радвам се, че театърът е жив и живее сред стотиците деца, посветили се на това изкуство, от там и на техните зрители, които стават съпричастни към литературата и драмата. Възхищавам се на труда на стотици педагози, които отделят от свободното си време, за да превърнат детските мечти в реалност. Същевременно в извънучилищните състави виждам издигане, подем, стремеж за доближаване до посланията на професионалния театър. Текстовете на спектаклите излизат извън рамките на нашата драматургия и много смело се посяга на световни автори – класици в този жанр. Интересът към театъра расте, това означава, че все повече млади хора ще прекарат свободното си време на сцената, а не на улицата, ще дават част от себе си за да живее и да е все така притегателен център Храмът на Мелпомена.

Елка Василева – член на журито.
Най-значимото в театралния фестивал „Бургаски изгреви”, освен възможността за откритие и изява на артистичните дарования е приобщаването на младите хора към общочовешките ценности, претворявани чрез изкуството. Сцената дава радост, отправя предизвикателства, дава почва на скритите зрънца на таланта да покълнат, но и учи на отговорност и дисциплина, посочва пътища за изграждането на цялостни личности.

Яница Маринова – София, член на екипа на Фестивала.
С магия, светоусещане и чар привърши програмата на Фестивала „Бургаски изгреви”. От сцената талантливите деца разкриха безграничните способности на личността, заряда, темпоритъма и чудесата, родили се в очите на изпълнители и гости. Бургаските изгреви носят свеж полъх, полет на мисълта и отвеждат към пъстрата дъга, която сега озарява всичко наоколо.
От всяка постановка извира дълбочина на режисьорски нюх, индивидуален отпечатък, лъчезарни усмивки на талантливи актьори.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Култура

Нови информационни източници ще закупи Библиотеката

Published

on

Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.

Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.

Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица