Свържи се с нас

Култура

Габровци с Първа награда за миниатюра и 3 награди за актьорско майсторство

Приключи Юбилейният Х Младежки театрален фестивал „Бургаски изгреви”

Published

on

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

Първа награда за миниатюра и три награди за актьорско майсторство, спечелиха Театрална формация „Движение” при ПМГ „Акад. Иван Гюзелев” – Габрово от приключилия Юбилеен 10-ти Младежки театрален фестивал „Бургаски изгреви”. 

Бургас винаги е бил и ще си остане градът, привличащ най-артистичните хора, като им дава най-добрата за творчество атмосфера.

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

В последната седмица на април в залата на ДНА почитателите на Мелпомена имаха възможността да се насладят на 25 драматични постановки и 3 мюзикъла, представени от 27 младежки формации от цялата страна.

Актьори от цяла България демонстрираха своя талант, умения и хъс за победа. Искрените и изпълнени със светла емоция млади хора отново показаха, че театърът е жив и че ще продължават да се усъвършенстват в любимото си изкуство, за да достигнат нови и нови върхове на голямата сцена.

През четирите конкурсни дни програмата бе наситена със сложни пиеси, пълни с драматизъм и напрежение, впечатляващи чувствени трагедии, класически постановки, предадени с индивидуален почерк, новаторски авторски спектакли, весели миниатюри, предизвикващи усмивки със своите щуротии и блеснали детски очи. Радваща бе и тенденцията за навлизане на музикалния театър в програмата на Фестивала – три мюзикъла на водещи в тази областта формации.

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

Жури, в състав Майя Славчева –режисьор, преподавател в НУМСИ „Проф.П.Владигеров” – Бургас, Румяна Георгиева – театрален педагог от Хасково, с богат опит в международния младежки театрален обмен и Елка Василева – театрал, поет, журналист, имаше нелеката задача да определи наградените.

Тази година поради наличието на изключително равностойни постановки, заслужаващи високо отличие, отделна театрална формация не бе излъчена като рязко отличаваща се и Голямата награда на Фестивала не бе връчена.

снимка: Маргарита Змийчарова

снимка: Маргарита Змийчарова

На сцената на „Бургаски изгреви 2014” Театрална формация „Движение” при ПМГ „Акад.Иван Гюзелев”- Габрово чрез пластика и текст демонстрираха своя талант в „Човекът в калъф” от Антон Павлович Чехов. Съвсем в духа на великият автор възкликнаха „Ама да не стане нещо!” и спечелиха заслужено Първа награда за миниатюри и три награди за актьорско майсторство за Тома Петков, Тотю Христов и Сияна Янева

„Бургаски изгреви” е утвърден форум, на който се събира цвета на младежкия любителски театър от цяла България. И то по начин, който им дава възможност покажат какво могат да обменят опит, да се срещат с други техни връстници. Както във всеки конкурс имаше доволни и недоволни, щастливи и разочаровани, но всички те – участници и ръководители на формации дадоха максималното от себе си, усетиха различните тенденции и виждания за театъра, обогатиха кръгозора си, намериха нови приятели и си обещаха да се срещат догодина в края на април, отново тук, в най-артистичния град – Бургас.

Всичко за Фестивала, както и спечелените награди можете да намерите във Фейсбук страниците – Международен младежки фестивал „Бургаски изгреви” и 10 години „Бургаски изгреви”.

Споделено за Фестивала

Майя Славчева – Председател на журито.
Десетото юбилейно издание на “Бургаски изгреви” е многолик, пъстроцветен букет, бликащ от свежа младежка енергия, с невероятно разнообразие от театрални женрове и форми, с внушителна възрастова амплитуда.
Очарована съм от таланта на децата да се отдават на любовта си към театъра, от възхителния им ентусиазъм да пресъздават любими герои, от горещото им желание да бъдат част от бъдещите жреци на Мелпомена.
Възхищавам се от пълната всеотдайност на техните ръководители, истински апостоли с възрожденски дух, предани на любимото си изкуство – Театъра.

Румяна Георгиева – член на журито.
За мен фестивалът „Бургаски изгреви” и неговото Десето издание беше театрално събитие от национално значение. Много съм щастлива, че на сцената оживяха любими детски герои, музикални изпълнения и бяха пресъздадени образи от световната драматургия. Радвам се, че театърът е жив и живее сред стотиците деца, посветили се на това изкуство, от там и на техните зрители, които стават съпричастни към литературата и драмата. Възхищавам се на труда на стотици педагози, които отделят от свободното си време, за да превърнат детските мечти в реалност. Същевременно в извънучилищните състави виждам издигане, подем, стремеж за доближаване до посланията на професионалния театър. Текстовете на спектаклите излизат извън рамките на нашата драматургия и много смело се посяга на световни автори – класици в този жанр. Интересът към театъра расте, това означава, че все повече млади хора ще прекарат свободното си време на сцената, а не на улицата, ще дават част от себе си за да живее и да е все така притегателен център Храмът на Мелпомена.

Елка Василева – член на журито.
Най-значимото в театралния фестивал „Бургаски изгреви”, освен възможността за откритие и изява на артистичните дарования е приобщаването на младите хора към общочовешките ценности, претворявани чрез изкуството. Сцената дава радост, отправя предизвикателства, дава почва на скритите зрънца на таланта да покълнат, но и учи на отговорност и дисциплина, посочва пътища за изграждането на цялостни личности.

Яница Маринова – София, член на екипа на Фестивала.
С магия, светоусещане и чар привърши програмата на Фестивала „Бургаски изгреви”. От сцената талантливите деца разкриха безграничните способности на личността, заряда, темпоритъма и чудесата, родили се в очите на изпълнители и гости. Бургаските изгреви носят свеж полъх, полет на мисълта и отвеждат към пъстрата дъга, която сега озарява всичко наоколо.
От всяка постановка извира дълбочина на режисьорски нюх, индивидуален отпечатък, лъчезарни усмивки на талантливи актьори.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица