

Новини
Младежки център откри фотоизложба за своята 10-годишнина

снимка: Община Севлиево
На Велика събота, ден за празник, равносметка и поглед към бъдещето за Младежки център – Севлиево. В празничния ден над четиридесет гости присъстваха на откриване на фотоизложба „10 години – 10 промени” и участваха в среща, на която хората преминали през Младежки център споделиха на настоящите доброволци, как се е променил техния живот, какви личностни качества са развили и какви хора са станали след досега си с центъра и доброволчеството.
Срещата бе водена от доброволците на центъра – Петър Стефанов и Павел Стоев, които в момента продължават своето образование и имат намерение да се завърнат в родния град.
С думите „Здравейте и добре дошли! Радвам се, че успяхте да присъствате на първия юбилей на Младежки център. 10 години са нито много, нито малко, зависи от гледната точка. Подготвяйки рождения ден, си дадохме сметка, че наистина са много, защото живота на Центъра е обвързан с живота на всеки един от вас. Вие сте Младежки център, не сградата, не екипа, а хората, които са осъзнали себе си като доброволци и се реализирали идеите и мечтите си тук. Пораснали сте заедно, подкрепяли сте се в трудни моменти, създали сте приятелства за цял живот – с две думи – Живели сте пълноценно! Осмисляйки свободното си време в Младежки център, всеки един от вас осмисли неговото съществуване! Честита Ви 10-годишнина!”, започна срещата дискусия.
Основните акценти в нея бяха „Младежки център и аз – какво развих в себе си, чрез доброволчеството”, „Какво би ви върнало в Севлиево?”, „Какво искате да се доразвие в Севлиево?”, информира Мирела Ганчева от севлиевската общинска администрация.
Първата част от срещата бе изключително емоционална, всеки един от присъстващите сподели своята истина за Младежки център, за инициативите, приятелствата и развитите умения.
Като основна причина за напускането на родния град, хората живеещи другаде посочиха продължаването на образованието си и нуждата от кариерно развитие.
За някой професии за съжаление в Севлиево липсва поле за изява. Всеобщо е мнението, че Севлиево започва все повече да придобива един добър облик за малък град в България. Всеки един от хората, напуснали града с радост биха се върнали, стига да успеят да намерят нужната реализация, разказва още за протичането на събитието Ганчева.
Предложени бяха и няколко идеи за доразвиване на вариантите за спорт и отдих в града ни. Всички присъстващи споделиха емоции и с хора, които не успяха да присъстват като изгледаха с интерес техните послания по случай годишнината. Срещата продължи с разрязването на торта и наздравица.
Срещата бе заснета и ще стане част от филм за дейността на Младежки център – Севлиево, който ще бъде представен на местната общественост през месец май и публикуван в интернет на страницата на Центъра.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 7 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 7 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 7 дни
Нови цени на винетките от 1 май
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция