Свържи се с нас

Култура

Празник с кукли и комикси за рожденния ден на ДХС днес

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

На 1 април – Международния ден на хумора и шегата – Музеят „Дом на хумора и сатирата” ще отбележи своя 42-и рожден ден.

И тази година екипът на габровската Весела къща щедро обявява 1 април за Ден на отворените врати. Специалните празнични прояви, забавните атракции, временните и постоянните изложби са на разположение на всички габровци и гости на града напълно безплатно. За всички тях домакините са подготвили целодневна първоаприлска програма, в която са предвидени интересни изяви за всички възрасти.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

От 10.30 ч. в „Залата на жирафите” ще започне детското матине, посветено на любимите играчки и приказните герои от детството. Специален гост на веселата работилница е арт-къща „Куклите” от София – един необикновен музей, основан през 2012 г., в който съжителстват най-различни кукли – авторски произведения, музейни експонати, кукли за игра, за куклен театър, за украса, за колекционери и др. Основателката на арт-къща „Куклите” Жени Костадинова и нейните асистентки ще запознаят децата с тайните на създаването на една кукла, ще им помогнат сами да си изработят такава и да я отнесат вкъщи за спомен или подарък.

Следобедът и вечерта ще бъдат изцяло посветени на изкуството на комикса. В Дома на хумора ще гостуват със свои изяви известният художник-график, създател на компютърни игри и председател на секция „Комикс” при СБХ Петър Станимиров и зам.-председателят Антон Стайков – изтъкнат художник, журналист, изследовател, колекционер и популяризатор на български комикси.

14.00 ч. е началото на детското творческо ателие с художниците на популярното и любимо списание „Дъга”. Гостите ще запознаят малките творци с работата по създаването на комикси, а малчуганите ще могат да се включат в един бърз конкурс за рисунки, сътворени с помощта на графични таблети под вещото ръководство на специалисти от фирма АДКОМ. За най-умелите малки художници гостите са предвидили атрактивни награди.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

В 17.30 ч. е откриването на първата Национална изложба на българския комикс – една впечатляваща колекция от 600 пана с творби на повече от 80 художници. Истинско пиршество за очите и за душата, което ще задоволи апетита за „разкази в картинки” и на най-взискателния зрител – така може да се определи мащабната изложба, която проследява развитието на комикс-изкуството у нас. В изложбата са застъпени всички стилове – от класическия комикс до ъндърграунда – и са обхванати всички поколения съвременни български художници на комикси – от доайена Любен Зидаров, който навърши 90 години, до съвсем млади 20-годишни автори. Голяма група художници от средното поколение представят легендарното списание „Дъга“.

Днес, повече от 20 години след спирането му, художниците от незабравимия периодичен хит са отново заедно в мисията си да възродят българския комикс – Петър Станимиров, Христо Кърджилов, Никифор Русков, Сотир Гелев, Димитър Стоянов – Димо, Стоян Шиндаров, Румен Чаушев и мн. др. показват сътвореното от тях през годините. Наред с тях се изявяват млади художници, работещи в областта на комикса, видео-игрите и анимацията, които вече „пробиват” при големи чуждестранни издатели и доказват, че постиженията на българските творци не отстъпват на най-добрите европейски и световни образци.

Съпътстваща изява на изложбата е представянето на книгата на Антон Стайков „Кратка история на българския комикс”. С интересна мултимедийна презентация самият автор ще представи своя изследователски труд, проследяващ зараждането и развитието на това изкуство в България от края на XIX до началото на XXI век и ще разкаже за авторите, техните герои, цензурата, издателствата и успешната реализация на българските творци по света.

Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата” – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица