Свържи се с нас

Култура

Дом на културата „Мара Белчева“ отбелязва своята 25-годишнина

Published

on

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Домът на културата „Мара Белчева“ в Севлиево отбелязва своята 25-годишнина За това време той се утвърди като неизменна част от културния живот на града и областта. Това е равносметката за изминалите години. Почти не съществува събитие, което да не е оставило отпечатък в дейността на ДК „Мара Белчева”.

Създаден през 1989 година за четвърт век се превръщана в културен център, място за достъп и непосредствен контакт с националните културни традиции и съвременните постижения в областта на изкуството. Излишно е да споменаваме, че няма жанр, който по един или друг начин, да не е намерил своето представяне и популяризиране сред жителите на общината.

За тези 25 години са представени 305 театрални спектакъла, 130 оперни, оперетни, балетни и шоу спектакли, 980 концертни, от които 380 са били за децата и учениците от общината. 240 броя са празниците и честванията от национално и регионално значение, 420 срещи с творци и деятели на изкуството и културата, видни общественици, 36 прожекции на филми, 84 изложби, 690 озвучавания на културни прояви в общината и извън нея. Това е само част от културните изяви и мероприятия проведени в Дома на културата. Техният общ брой е 4020, посетени от над 531000 жители и гости на град Севлиево.

За тези 25 години на сцената на Дома на културата са се представили Национален театър за опера и балет, Национален музикален театър „Стефан Македонски”, Народен театър „Иван Вазов”, Софийска филхармония, Балшой театър-Русия, Белоруски академичен театър, всички столични и провинциални театри. На сцената са играли най-популярните и обичани от българската публика актьорите. Сега на сцената на Дома на културата публиката се радва на актьорското майсторство на млади и талантливи български актьори.

Концертният афиш за тези години е богат на музикални жанрове, състави и изпълнители. Трудно е да се изброи списъкът с имена, за това ще се ограничим в жанровото им представяне: фолклорни ансамбли и изпълнители от страната и чужбина, музиканти инструменталисти и певци от класическите до съвременните музикални жанрове и стилове.

Наред с професионалните състави и изпълнители на сцената на Дома на културата са намирали изява и редица самодейните театрални, танцови състави и изпълнители от страната и чужбина. Многобройни са концертите и участията на художествените колективи и изпълнители от Севлиево и общината.

Трайни спомени в севлиевската общественост са оставили изложбите с участието на Унгарски културен център, Руски културно-информационен център, Музеят на восъчните фигури в Санкт Петербург, Международната филателна изложба, на местни художници и фотографи.

Нашумели и популярни през годините шоу спектакли присъстваха на сцената на Дома на културата, само някои от тях – „Шоуто на Слави”, „Риск губи, риск печели”, спектаклите на Нешка Робева, детското шоу „Като лъвовете”, състезанието „Минута е много” и много други.

За съжаление не може да бъде изброено всичко онова, което е намерило творческа реализация на сцената на Дома, но с право можем да кажем, че за изминалите 25 години той успя да се превърне в емблема и символ на богатото културно наследство, на духа и традициите на жителите на община Севлиево, на тяхната любовта към красотата и непреходността на българското изкуство, на световното културно наследство.

Годишнината ще бъде отбелязана тази вечер от 19.00 часа с концерт на Държавна опера – Русе, с диригент Владимир Бошнаков и изпълнители Русалина Мочукова и Руслан Мъйнов.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица