Свържи се с нас

Новини

На този ден…

Published

on

На 6 – ти март:
1521 г. — Фернандо Магелан открива островите Гуам и Рота.
1810 г. — Илинойс става първият щат на САЩ, в които е въведена задължителна ваксинация на населението.
1834 г. — В Канада град Йорк е преименуван на Торонто.
1837 г. — Руският император Николай I възстановява на Зографския манастир имотите му в Бесарабия дава компенсация от руското правителство в размер на 400 000 рубли.
1853 г. — Във Венеция се състои премиерата на операта „Травиата“ на Джузепе Верди.
1869 г. — Дмитрий Менделеев представя първата Периодична система на елементите.
1888 г. — Експедицията на унгарския граф Шамуел Телеки открива езерото Рудолф (Басо Нарок) в Африка.
1899 г. — Немският химик Феликс Хофман получава патент за аспирина.
1902 г. — Основан е футболен клуб Реал Мадрид.
1911 г. — Българското книжовно дружество е преименувано в Българска академия на науките.
1913 г. — В Сан Франциско за първи път започва да се използва думата джаз за определяне на музикален стил.
1933 г. — Американските банки са затворени за 8 дни поради финансова криза в банковата система на САЩ.
1938 г. — Започват изборите за 24-о Народно събрание в България. За пръв път в тях гласуват и жените.
1945 г. — Втората световна война: Българската армия започва Дравската операция.
1948 г. — Народното събрание приема закон за национализация на горите в България.
1951 г. — В САЩ започва процесът срещу съпрузите Джулиус и Етел Розенберг по обвинение в шпионаж в полза на СССР.
1953 г. — На мястото на починалия Сталин, за министър-председател на СССР и генерален секретар на КПСС е избран Георгий Маленков.
1957 г. — Гана обявява национална независимост.
1964 г. — Умира гръцкият крал Павел и престолът заема синът му Константинос II.
1983 г. — Компанията Моторола представя първия в света преносим клетъчен телефон.
1994 г. — На референдум населението на Молдова решава да бъде обявена национална независимост.

На 6-ти март са родени:
1475 г. — Микеланджело Буонароти, италиански художник и скулптор
1619 г. — Сирано дьо Бержерак, френски драматург
1659 г. — Саломо Франк, немски поет
1745 г. — Кажимеж Пуласки, полски генерал
1815 г. — Пьотър Ершов, руски писател
1870 г. — Оскар Щраус, австрийски оперетен композитор
1874 г. — Николай Бердяев, руски философ
1877 г. — Никола Михов, български библиограф
1885 г. — Ринголд Ланднър, американски писател
1896 г. — Никола Обрешков, български математик
1906 г. — Лу Костело, американски актьор и комик
1909 г. — Станислав Йежи Лец, полски писател
1911 г. — Пламен Цяров, български актьор
1926 г. — Анджей Вайда, полски режисьор
1926 г. — Алън Грийнспан, американски икономист
1927 г. — Габриел Гарсия Маркес, колумбийски писател, Нобелов лауреат през 1982 г.
1933 г. — Стойчо Панчев, български академик на БАН
1937 г. — Валентина Терешкова, съветска космонавтка
1939 г. — Адам Осбърн, британски компютърен дизайнер
1940 г. — Уилям Фергюсън, южноафрикански автомобилен състезател
1941 г. — Майкъл Горман, американски библиотекар
1943 г. — Александър Бръзицов, български композитор
1946 г. — Дейвид Гилмър, британски китарист (Pink Floyd)
1947 г. — Богдан Глишев, български актьор
1954 г. — Джоуи Демайо, американски баскитарист (Manowar)
1966 г. — Яхия Аяш, палестински терорист
1969 г. — Андреа Елсън, американска актриса
1969 г. — Никълъс Роджърс, австралийски актьор
1972 г. — Мариане Тиме, холандски политик
1972 г. — Шакил О’Нийл, американски баскетболист
1973 г. — Даниел Островски, български футболист
1977 г. — Йоргос Карагунис, гръцки футболист
1982 г. — Николай Христозов, български футболист
1989 г. — Агнешка Радванска, полска тенисистка

Новини

„Янтра“ посреща „Струмска слава“ в търсене на трета поредна победа

Published

on

„Янтра“ приема „Струмска слава“ в двубой от 18-я кръг на първенството във Втора професионална лига. Мачът е утре от 14.30 часа на стадион „Христо Ботев“ и ще бъде ръководен от Антонио Антов от град Кюстендил. Негови асистенти в срещата ще бъдат Венелин Иванов (Сандански) и Велин Димитров (София). За четвърти съдия е назначен Кристиан Бучев (София). Делегат на мача ще бъде Нели Лозева от Велико Търново, а съдийски наблюдател – Камен Алексиев, също от старата столица.

Съставът ни ще се опита да зарадва габровските футболни привърженици с втора поредна домакинска победа, след тази срещу „Миньор“ преди две седмици. Евентуален успех би бил и трети пореден за отбора в първенството и би запазил позицията му близо до челото на класирането.

След 17-я кръг „Янтра“ е с актив от 27 точки, само на една зад четвъртия – „Марек“. С 28 е и съставът на „Спартак“ (Плевен), а с по 27 са също „Беласица“ и „Етър“. Тимът от Радомир е под чертата във временното класиране само с 11 точки, но в никакъв случай не бива да бъде подценяван. „Струмска слава“ ще се бори със зъби и нокти да измъкне нещо в Габрово, предвид незавидното място, на което се намира.

Статистиката показва, че „Янтра“ играе трудно срещу този съперник и обикновено двубоите се решават от един гол разлика. Показателите от срещите между двата отбора през последните четири сезона към момента са в превес на „Струмска слава“. Тимът от западния град има четири победи, срещу три на „Янтра“. Един мач е завършил наравно – 2:2.

В предстоящия сблъсък няма да могат да вземат участие възстановяващите се от контузии Константин Иванов, Димитър Видев и Виктор Спасов. Мартин Тошев ще има възможност да увеличи още преднината си в голмайсторската листа на първенството. След двата гола, които заби в миналия кръг в Петрич, топ реализаторът на „Янтра“ вече има 16 на сметката си в 17-те изиграни мача до момента. С 6 по-малко е вторият – Филип Ежике от „Монтана“.

И двата входа на стадион „Христо Ботев“ – северният и южният, ще бъдат отворени за привържениците на „Янтра“. На мача не се очакват организирани привърженици на тима от Радомир.

Зареди още

Любопитно

Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“

Published

on

Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).

Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.

Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.

„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.

През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.

През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.

Зареди още

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица