Свържи се с нас

Новини

Почитаме паметта на св. Антон

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Народът в България чества Антоновден на 17 януари за предпазване от болести. Жените правят и раздават питки, намазани с мед или маджун. Това честване е свързано с народната представа за Свети Антоний като покровител на чумата и всички болести изобщо.

Православната църква почита паметта на Свети Преподобния Антоний Велики на 17-ти януари. Свети Антоний е роден през 251 година след Христа в Среден Египет, в семейство на заможни и благочестиви родители. Останал сирак на 20 годишна възраст, той раздал наследството си на бедните и заселил в изсечена в скалите египетска гробница.

Легендата разказва, че една нощ през отворите ѝ минали всевъзможни гадини и зверове — змии, скорпиони, лъвове, леопарди, вълци, мечки и бикове. Всички те нападнали Антоний и му нанесли жестоки рани. Изведнъж обаче изчезнали. През пролуката на тавана Антоний бил озарен от светлина, която излекувала раните му. Почувствал небесната помощ той попитал:

„Къде беше Исусе ? Защо не се появи отначало, за да изцериш моите рани ?“.
И тогава се чул глас: „
Аз бях тук Антоний, но чаках да видя твоето мъжество. И сега, понеже храбро се бори, аз всякога ще ги помагам и ще те направя именит по целия свят“.

След случилото се светецът се преместил от другата страна на река Нил и заживял в изоставена постройка в планината, на която зазидал входовете и изходите. В пълно усамотение и мълчание прекарал 20 години от живота си. За постъпка си бил възнаграден със способността да лекува. Излекуваните съветвал да благодарят не на него, а само на Бога.

Починал на 105 годишна възраст, на 17 януари 356-та година.

В народния светоглед на българите Свети Антоний и Свети Атанас са тясно свързани — счита се, че са двама братя-ковачи и някъде (Поповско) празниците им се означават с общото название сладки и медени; а в Пиринско се вярва, че всички болести се събират на Антоновден, а на следващия (Атанасовден) тръгват по хората. В Разградско (където празникът е известен и като Лелинден заради табуираното име на болестта — леля)има обичай две медени питки да се дават на съседи, а третата остава на тавана за чумата („за лелята“, за „боля̀та“). На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и “синята пъпка”. Антоновден и Атанасовден 18 януари са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари, налбанти.

Според българската народна традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не бива да шият и плетат, защото се вярва, че ако се убодат няма да зарасне лесно. Не варят боб и леща, за да не се разболеят децата от шарка. Месят се обаче специални содени питки, които се раздават за здраве на роднини и приятели. Една питка задължително се закача на тавана. Тя се нарича „за белята“ или „за лелята“, т.е за чумата. Затова и Антоновден е известен още като Лелинден.

Именници са Антон, Антония — (старо римско родово име, означаващо „безценен, неоценим, който няма цена“), Анатолий, Антоан, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Доника, Дончо, Донка, Дона, Тончо, Тонка, Тонко, Тоня, Тони.

Източник: Уикипедия

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг

Published

on

Усложнена остана пътната обстановка в област Габрово след падналия днес, 7 април, сняг. Пътните настилки са мокри, на места по високите части – заснежени. Потребители на социалната мрежа алармираха за непочистени пътища в региона. Най-вече критична се оказа ситуацията от северната страна на прохода Шипка, където тази сутрин лек автомобил дори се обърна по таван, а други аварираха край пътя.

Няма данни за ранени или пострадали. В зимния капан се оказаха десетки шофьори и техните пасажери, дръзнали да преминат прохода в Стара планина.

Образуваха се колони от изчакващи превозни средства. „На Шипка се проведе 3-часов събор на любителите на летни гуми. С любезното съдействие на АПИ“, написа потребител в мрежата.

Според други причина за кризата са непредприетите навреме мерки по почистването на старопланинския проход, което отговорните институции са подценили, въпреки прогнозите за влошаване на времето, в комбинация на минусови температури със снеговалеж.

Пътната ситуация през прохода Шипка

Сложна остана и ситуацията на пътя между Габрово и Трявна, където водачите също изчакваха на място в сутрешните часове, за да бъде разчистена пътната връзка между двете населени места. „Пътят за Габрово е ужасен. Непочистено е! Пързаля се! Стоим и чакаме!“, сподели друг гражданин във фейсбук по повод обстановката.

Пътната ситуация през прохода Шипка

В Габрово пътищата са мокри, почистват и обработват се. Снежната покривка е около 5-6 см.

Пътят Габрово – Трявна, в района на Сечен камък

*Снимки: Фейсбук.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Новини

Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар

Published

on

Предвид дъждовете през почивните дни и днешния снеговалеж в Трявна, който продължава и към момента, щетите в сградата на НГПИ „Тревнeнска школа“ започват да стават все по-големи и да има конструктивни изменения по стените и таваните на втория етаж.

Това заяви кметът на Трявна Денчо Минев, тази сутрин в ефира на „Здравей, България“ по Нова телевизия, и подчерта, че съвместните действия за бързото възстановяване на покрива не са спирали. Работи се съвместно с държавата по издаване на необходимата документация за строеж.

„Това, което успяхме да свършим е да се свържем с архитект, който има архитектурно заснемане на сградата и част от екипа му, които са конструктори, които да могат да установят какво е състоянието на сградата. Правим план за действие съвместно с Областен управител на област с административен център Габрово, с пожарна, с полиция, с директора на училището и съответно на най-високо ниво с Томислав Дончев, от страна на правителството. Държим връзка с г-н Бачев от Министерство на културата“, допълни още кметът на Трявна.

В момента се води извънредна среща между директора на училището и учителите. По-късно днес се очаква да пристигне и експертна комисия от Министерство на културата, която да направи оглед на сградата. Следващата фаза е да се установи кога специалисти, в това число и алпинисти, ще могат да започнат разчистване на отломките вследствие на огромния пожар в петък през нощта, който изпепели до основи 722 кв. м. покривна конструкция и унищожи шест кабинета на третия етаж с техника.

„Това, което водим като разговори със специалистите е, че първо трябва да се разчистят отломките, защото това е голяма площ – около 1000 кв. м. След това трябва да се започне да се изгражда т. нар. ново било, откъдето може да се пуснат найлони или други покривала, които да могат да спрат дъждовете и снеговалежите. Ако пуснем доброволци, в момента на покрива, има риск за живота на хората“, подчерта г-н Денчо Минев.

Учебният процес тази седмица е преустановен, като има създадена организация съвместно с ОУ „Проф. Пенчо Н Райков“ в Трявна. Там учениците ще водят своята теоретична подготовка, а практическата ще продължи в сградата на НГПИ – незасегнатите общежития и ателиета.

„Аз, обаче, все пак имам така оптимистична гледна точка и смятам, че ще успеем да се възстановим, тъй като все пак общежитието не е засегнато, долу – корпусът с машините не е засегнат, така че мисля, че без проблеми ще завършим учебната година“, сподели г-н Добрин Атанасов, който е преподавател по история в гимназията.

Ценните дърворезби и икони не са засегнати вследствие на пожара. Ще бъде необходима, обаче, техника, чиито загуби възлизат на около 82 хиляди лева. Допълнително ще бъде оповестено откога специалисти и доброволци ще могат да започнат работа по разчистване на изгорелите отломки.

Междувременно продължава набирането на средства в помощ на Националната гимназия, обявени от НЧ „Иван Вазов – 2014“ – гр. София и Фондация „Габрово – преди и сега“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица