

Любопитно
Круша в село Николчевци спечели приза „Дърво с бъдеще“ 2013
В четвъртото издание на националния конкурс „Дърво с корен“ тази година победител в категорията „Дърво с бъдеще“ стана Попската круша, която ражда червенаци от габровското село Николчевци. Номинация е на НЧ „Хр. Ботев 2008“, с. Гарван , което напролет ще присади калеми от стария „червенак” върху млади фиданки, за да запази този изчезващ местен сорт круши.
В конкурса на фондация „Екообщност” „Дърво с корен“ хора от цялата страна номинираха и избираха своето любимо дърво. Състезаваха се 29 предложения, всяко със своята интересна и докосваща история.
Победителят в конкурса, Старият бряст от Сливен на възраст 1000 години, номиниран от Община Сливен, ще получи специализирани грижи. А наградата за НЧ” Христо Ботев 2008” в габровското село Гарван е едногодишен абонамент на списание National Geographic.
Това крушово дърво е толкова старо, че никой от възрастните жители на село Николчевци не си спомня кога се е появило в една от бахчиите, точно в средата на селото. Малцина си спомнят имената на бившите собственици, отишли си от този свят преди години. Старата балканджийска къща на два ката с чардак на изток и плевнята дълго останали затворени. Докато не се появила сегашната собственичка Мария.
В нейния двор, току до оградата на къщата, все още дава плодове стара круша с два отделни ствола, на които се раждат два различни сорта плодове – червени, твърди и малко стипчиви круши, наричани в този край „червенаци” и популярните попски круши. Първо узрява червенакът. Той расте на единия ствол на дървото, който гледа на изток. Ако презрее, плодът му става кафеникав и мек, но малко преди това, докато още е твърд, освен кората му, червенее и средата му. Никой друг сорт круша по тези места няма такъв примамлив вид и вкус.
Този сорт е започнал да изчезва преди повече от 50 години. Цяло чудо е, че предвидлив човек е присадил калем от „червенак” на попската круша – тази, която е спуснала клони над оградата. Доброволците от читалище „Христо Ботев 2008” в с. Гарван, кметство Гергини, които работят по проекта ”неЗабравено имане”, с помощта на местните хора, откриха дървото и напролет, калеми от стария „червенак” ще бъдат присадени върху млади фиданки.
Близо 50 млади фиданки плодни дръвчета местни сортове, ще израснат на територията на кметството, най-вече в дворовете на хората, благодарение на този проект. Изпълнението му цели съхраняване на биологичното разнообразие в района и най-вече подобряване качеството на живот на хората.
Известно е, че старите овощни сортове са по-издържливи на атмосферни влияния и устойчиви на вредители, затова не е необходимо третирането им с пестициди. Така кметство Гергини ще се превърне в територия на съхранени местни овощни видове и екотеритория, където вредното въздействие на препаратите за опазване на овощните насаждения е
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Любопитно
Как да направиш стаята си като излязла от списание?


Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.
От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.
Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.
Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.
Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.


-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста