Свържи се с нас

Любопитно

Паметникът на Ран Босилек има „Място в сърцето“ на Габрово

Published

on

място в сърцето Ран Босилек

снимка: www.myastovsarceto.bg

Във връзка с националната кампания „Място в сърцето“, организирана от Фондация „Работилница за граждански инициативи“, чиито партньор е „Габрово Нюз“, Международен съвет на самодейните средища (М3С) с представителство НЧ „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски – 2011”, Общественият клуб „Фурна-Хлебна къща“ и Училищното настоятелство при Основно училище „Ран Босилек” се обединяват в съвместна инициатива и предлагат за възстановяване паметника на поета Ран Босилек и мястото, където някога се е намирал Житният пазар в VI участък.

„Идеята ни е малкият, китен площад около паметника да се превърне в ново средище, което да напомня за завещаното в стихотворението „Родна стряха”. Да пазим винаги живи в ума и сърцата си родното място – родната къща и всичко, свързано с нея – майчината милувка и добрите приятели.

Желаем отново да се оживи старият Житен пазар, но този път семената, които ще се „продават” там, да са всички наши изконни ценности, които ще „посеем” чрез творчеството. Да никнат и растат чрез възпитанието на децата ни и да „берем” плодове, с които да ги „храним” – духовните ценности, наследени от предците ни: грижа, уважение и отговорност за другия, скромност и добротворство, местно и национално родолюбие.

Обединяваме се около тази идея с надеждата, че нашият град няма да осиротее, ще задържим подрастващите в Габрово, а сърцето на града ни отново „ще затупти” на този площад“, споделят инициаторите.

До края на първия етап от кампанията остават 2 дни, а предложения могат да се изпращат на: www.myastovsarceto.bg.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица