

Култура
Фестивал на скандинавското кино „Северно сияние“ от днес

снимка: Община Габрово
Галерия „Орловска 10” ще предостави пространството си за девет дена на киноманите в Габрово.
От днес, 22 ноември до края на месеца там ще се проведе петото издание на Фестивала за скандинавско и прибалтийско кино „Северно сияние“, на който ще бъдат представени интригуващи филми от Дания, Норвегия и Литва, информират от Община Габрово.
Организатори на феста са сдружение „Позор” в партньорство със сдружение „Артерия”.
Филмите ще имат субтитри на български и английски език, а всички прожекции ще бъдат от 18.30 часа и ще са с вход от 3 лева.
В първия ден на фестивала, 22 ноември, ще видим норвежкия филм „Вегас“, режисиран от Гунар Викене. Филмът е носител на наградата за сценарий „Аманда“ от Националния филмов фестивал на Норвегия, както и на приза на журито от Международния филмов фестивал в Талин.
На 23 ноември, събота, ще бъде излъчен документалният филм „Пещернякът от Севера“. Филмът изследва сложността на личния избор и цената на абсолютната човешка свобода.
Неделният 24 ноември ще предложи на габровските киномани „В тялото на Аврора“. След провокативния си дебют „Колекционерката” от 2008 г., талантливата литовска режисьорка Кристина Буозите създава визуално зашеметяващ научно-фантастичен филм за дебрите на човешкото съзнание и желание. Филмът е носител на наградата „На Изток от Запад” от фестивала в Карлови Вари, Чехия.
В понеделник, 25 ноември, ще видим седем късометражни филма на двама заклети ексцентрици и неразделни приятели, които през 2010 взривиха световните фестивали с изобретателната комедия „Симфония на шума”. Освен номинирания за „Златна палма“ за късометражен филм „Музика за един апартамент и шестима барабанисти”, селекцията включва абсурдните комедии „Пътят на камбала”, „Човекът от никъде”, „Швеция”, „Ти беше там с приятеля си Франк”, „Хотел Риен” и „Жена с грамофон”, в които режисьорите иронизират бюрокрацията и зависимостта ни от техниката в съвременния свят.
Норвежкият филм „Портокалово момиче“ е предложението за вторник, 26 ноември. Лентата по едноименния роман на Юстайн Гордер, е красива, малко тъжна, но и много оптимистична приказка за важните неща в живота, които макар и преходни си струва да бъдат изживяни.
За 27 ноември, сряда, е предвидена прожекцията на „Посланикът“ на датския режисьор Мадс Брюгер. Световната му премиера в Амстердам, по време на откриването на Международния фестивал за документално кино, предизвиква политически скандал, тъй като сред изобличените дипломати има и холандец. Опитите му да спре прожекцията се оказват неуспешни.
Прожекцията на норвежкия филм „Да захапеш кокала”, с режисьор Сара Йонсен, ще бъде в четвъртък, 28 ноември. Филмът е удостоен с 5 награди „Аманда” на Норвежката филмова академия – за най-добър филм, режисура, операторска работа, монтаж и главна женска роля на Агнешка Грочовска. Лентата печели и голямата награда на Фестивала за северно кино в Руан, Франция.
Петъчният 29 ноември ще ни предложи датския документален филм „Хубав живот”, 2010, на режисьора Ева Мулвад. Филмът получава наградата за най-добър документален филм на Международния филмов фестивал в Карлови Вари, Чехия.
В събота, 30 ноември, очаквайте „Дневната на една нация”. Филмът представлява пъстър калейдоскоп на финландското общество и печели наградата за най-добър финландски документален филм за 2009, както и специалната награда на журито от Международния филмов фестивал в Тампере.
На 30 ноември от 16.30 часа ще се повтори прожекцията на филма, предизвикал най-голям интерес сред публиката.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май