Свържи се с нас

Новини

Зам.- кметът на Севлиево прибира близо 50 000 лв. от Водния цикъл

Published

on

снимка: в."Севлиево днес"

снимка: в.“Севлиево днес“

Заместник – кметът на Севлиево с ресор „Финанси“, габровката Калина Георгиева е назначена на 4-часов работен ден. На още 8 часа г-жа Георгиева работи като ръководител на проекта за водния цикъл. Информацията е предоставена от Общината, в отговор на подадено от репортер на вестник „Севлиево днес“ заявление за достъп до обществена информация. В справката, която общинските служители изготвили по искане на медията се уточнява, че назначението на Калина Георгиева по проекта на Оперативна програма „Околна среда“ е съобразено с Постановление на Министерски съвет, което регламентира допустимото заплащане на служители, наети в публичния сектор и като експерти по европейски проекти.

От казаното по-горе е ясно, че Калина Георгиева работи на половин работен ден като заместник – кмет. За 4 часа тя „оправя“ финансите на Общината и започва 8 часа да работи върху водния цикъл. За второто получава и доста добро възнаграждение –  46 000 лв. ще се съберат в края на проекта, който трябва да приключи догодина.

Ситуацията, която на пръв поглед е интересна, предизвиква и немалко въпроси. Възможно ли е за 4 часа г-жа Георгиева да свърши всичко, което се полага на един заместник – кмет с ресор, от който зависи цялото функциониране на една община. И щом работният й ден продължава общо 12 часа, действително ли това е времето, което госпожата прекарва в кабинета си? И дали е случайно, че назначението й като заместник на кмета е на по-малко часове? От вестника си позволяват да изразят публично предположението, че не става дума за случайност, тъй като от договора за проекта идват големите пари – почти 2000 лв. на месец над редовната заплатата, с всички осигурителни вноски. А точно вноските към НОИ един ден ще донесат на г-жа Георгиева и спокойни старини, от гледна точка на бъдещата пенсия, която тя вече си осигурява.

Вестник „Севлиево днес“ се опитва да стигне до истината за парите, които Калина Георгиева си докарва от Севлиево от май месец. За целта медията е получила съдействие от юристите на Програма достъп до информация /ПДИ/, с чието съдействие са подготвили заявленията, които подавали в Общината. В техен отговор най-напред били предоставени обща справка за парите, които служителите получават за работа по проекти, а след повторно искане от тяхна страна, разбивка на средствата по всеки от проектите с европейско финансиране, по които работят служителите там. И от нея не ставало ясно кой колко получава. Продължили активно да търсят информация, която е публична и не би трябвало да остава скрита за хората. Така се натъкнали на договора, с който кметът д-р Иванов назначава заместника си Калина Георгиева да работи на 8 часа по ОП „Околна среда“. От същия източник „взели“ и възнаграждението на г-жа Георгиева.

Източник: в.“Севлиево днес“
Автор: Емилия Димитрова

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ

Published

on

Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.

Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.

Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.

Женен, с две деца.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица