Свържи се с нас

Любопитно

На този ден…

Published

on

На 24-ти февруари са родени:

1870 г. — Теодор Гълъбов, български стенограф
1878 г. — Александър Божинов, български художник
1882 г. — Стоян Романски, български езиковед
1884 г. — Иван Абаджиев, български офицер
1890 г. — Ангел Димитров, български цирков артист
1892 г. — Владимир Стойчев, български военен
1916 г. — Иван Башев, български политик
1931 г. — Славе Македонски, български писател
1936 г. — Чудомир Начев, български лекар
1943 г. — Христо Проданов, български алпинист
1950 г. — Любен Чаталов, български актьор
1960 г. — Валери Цеков, български политик
1964 г. — Иван Маринов, български футболист
1966 г. — Милена Славова, пънк/рок певица
1972 г. — Владимир Колев, български футболист
1973 г. — Йордан Йовчев, български гимнастик

Също на този ден само, че през 1945 година по време на Втората световна война, Първа българска армия с командващ генерал-лейтенант Владимир Стойчев получава задачата за провеждане на Мурската операция.

През:

1878 г. — Руско-турска война (1877-1878): Щабът на руската армия пристига в Сан Стефано.
1881 г. — Започва изграждането на Панамския канал.
1887 г. — Установена е телефонна връзка между Париж и Брюксел.
1918 г. — Естония приема декларация за независимост от Русия.
1921 г. — С Указ на цар Борис III се премахва наборната военна служба в Българската армия и се преминава към платена доброволческа служба на войнишкия състав.
1938 г. — В САЩ за първи път е използван найлон за стока за широко потребление — започва производството на найлонова четка за зъби.
1941 г. — Япония провъзгласява за своя територия островите в Океания.
1955 г. — Турция и Иран сключват Багдадския пакт, просъществувал 24 години.
1964 г. — Касиус Клей (Мохамед Али) става за първи път световен шампион по бокс в тежка категория.
1966 г. — Ганайският президент Нкрума е свален, докато гостува в Чили.
1969 г. — Джими Хендрикс изнася последния си концерт в Англия.
1969 г. — Американският космически кораб Маринър 6 е изстрелян към Марс.
1971 г. — В Англия е внесен законопроект за ограничаване на имиграцията от Британската общност.
1981 г. — Бъкингамският дворец обявява годежа на принц Чарлз и лейди Даяна Спенсър.
1988 г. — След представление в Германия зрителите аплодират Лучано Павароти в продължение на 1 час и 7 минути, в резултат на което той излиза на сцената 165 пъти.
2002 г. — Приключват Зимните олимпийски игри в Солт Лейк Сити.
2008 г. — Фидел Кастро се оттегля от поста Президент на Куба, след като близо 50 години изпълнява тази длъжност.

Днес в международен план Естония чества своя Ден на независимостта (обявена през 1918 г., от Русия, национален празник), Мексико — Ден на националното знаме (чества се от 1937 г.), Румъния — Общонароден празник Драгобете (ден, от който птиците започват пролетното чифтосване, ден на любовниците), както и Тайланд — Ден на националните артисти (чества се от 1985 г.)

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица