

Култура
XI Международен панаир на народните занаяти на Етъра

снимка: АЕК “Етър”
От 6 до 8 септември в Архитектурно – етнографски комплекс „Етър“, край Габрово ще се проведе единадесетият Международен панаир на народните занаяти, съобщава Петя Бонева от Музея на открито.
Участие в Панаира тази година са заявили повече от 80 майстори от страната и чужбина. Те ще представят различни занаяти: грънчарство, бакърджийство, ножарство, тъкачество, иконопис и много други. Досега желаниe за участие са изявили страните Украйна, Шотландия, Италия, Сирия, Румъния. Украинците ще покажат рисуване върху стъкло, изработване на традиционни кукли от тъкани и конци и украшения за жилището, направени от хартия и дърво. Майсторите от Румъния ще представят традиционни костюми, производство на кожа и тъкане на домашен стан. Посетителите ще се насладят на италианска сладкарска кулинария.
От 2 до 6 септември английски студенти ще се обучават в занаяти – багрене с растителни багрила, плетене на изделия от беленица, изработване на хлопки и др., като накрая ще им се връчи майсторско свидетелство от АЕК „Етър“. В панаирните дни те ще се включат като изложители и ще покажат вложеното старание, упоритост и усвоените умения на българските възрожденски майстори. Те идват по проект “ТИКАТЕК”, който е по програма на ЕС “Леонардо” за професионално обучение, усвояване на традиционни умения и техники и прилагането им в съвременното изкуство.
Майсторската надпревара тази година ще е в дървостругарство. Струговете са едни от най-характерните технически съоръжения на вода за Габровско през ХVІІІ и ХІХ век. Дървостругарството съчетава природните дадености на нашия край (богатството на гори и бързотечащи води) с майсторлъка и предприемчивостта на балканджиите. Дървените предмети, изработвани на струг, са разнообразни по форма, големина и предназначение: гаванки, похлупаци, танури, паралии, чутори и др. Четирима майстори дървостругари от Габрово и Троян ще премерят сили в превърналата се в традиция Майсторска надпревара. Във „Вечерта на майстора“ ще бъде обявен победителят, който ще получи голямата награда – „Сребърна хлопка“, право на собствена изложба – базар по време на Панаира през следващата година, парична награда и почетен диплом.
По време на Панаира демонстрации ще покаже Лазар Урумов, потомствен ковач, майстор на ковано желязо и метолопластика. През 2006 г. той е победител в майсторската надпревара „Ковано желязо“. Има международни участия в панаири в Кипър и Сирия, обучава деца от Франция в занаят. През ръцете на пловдивския майстор предметите излизат изваяни с усет и вдъхновение.
На 6 септември 2013 г., от 10.30 ч. миналогодишният победител от състезанието „Плъсти“, Пенка Ставрева от с. Първенец, обл. Пловдив ще открие своята авторска изложба – базар в изложбената зала в АЕК „Етър“. Плъстите са най–примитивната форма на текстил – не се тъкат и се получават от способността на вълнените влакна да се сплъстяват при намокряне. В изложбата на Пенка Ставрева ще се представят аксесоари, обувчици, украшения за дома, пана за стена и много други, което съхранява старата традиция в изработването на плъстени изделия, но и я обогатява със съвременни предмети, съобразени с нуждите на съвременния човек.
Съпътстващо събитие на Панаира е Международната научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще“. Тя ще бъде девета поред и ще се проведе на 4 и 5 септември. Историци, краеведи, етнографи и други от страната и чужбина ще представят своите изследвания. Досега са участвали около 300 научни разработки на различни специалисти в областта на археологията, праисторията, средновековието, възраждането и по-новата история. Темите тази година ще са над 30. За първи път специалисти от Академия за музикално и танцово изкуство, гр. Пловдив ще представят свои разработки. Интерес към конференцията има от страна на чуждестранни участници – тази година те ще са от Румъния с тема за традиционните костюми.
Атрактивни за посетителите през панаирните дни са демонстрациите на домашни занятия, характерни за района на Централен Балкан – печене и пушене на сливи, боядисване на вълнена прежда с растителни багрила, плетене с гайтан и плетене с царевична шума (беленица).

снимка: АЕК “Етър”
Посетителите ще могат да се насладят на богата фолклорна програма, която ще започне на 6 септември от 11.30 ч. и ще продължи три дни. В нея участие ще вземат фолклорен ансамбъл „Сидер Войвода“, гр. Горна Оряховица, едни от най-добрите професионални състави в страната: фолклорен ансамбъл „Загоре“ гр. Стара Загора. Група „Каба Кабадайлии“ и народната певица Кристина Енгерова ще представят музика от извора на Родопите. За първи път със свой спектакъл в Етъра ще бъде професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“, гр. Добрич. В програмата са носителите на много награди от страната и чужбина – Представителен Детски фолклорен ансамбъл „Габровче“, фолклорен ансамбъл „Сивек“, ансамбъл за изворен фолклор „Бакаджик – 7“, гр. Ямбол и др. Най-малките посетители ще се забавляват с кукления спектакъл „Семейната скъпоценност“, в който участие ще могат да вземат и самите деца.
Потопете се в духа на миналото като станете част от Международния панаир на народните занаяти 6 – 8 септември в Архитектурно – етнографски комплекс „Етър” – Габрово!
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева