Свържи се с нас

Любопитно

Стартира „Приеми ме на село“

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Кметът на Община Габрово Таня Христова представи проекта „Приеми ме на село“, който ще стартира съвсем скоро и предвижда обмяната на знания, ценности и опит между млади хора, които нямат село и възрастни хора, които живеят на село. Домакин за пилотното издание на инициативата е село Новаковци.

От 1-5 септември единадесет доброволци на възраст 16-29 години ще станат „приемни внуци“ в домовете на жители на габровското село, които също са доброволци. Единственият критерий за подбор на участниците в проекта е желанието.

„Идеята за доброволчеството, която е изключително важна част от тази инициатива, трябва да бъде популяризирана като елемент от гражданското ни възпитание и отношение към всичко, което се случва в ежедневието ни. Предизвикателство и към двете страни е за този кратък период да изградят доверие помежду си, което за жалост напоследък ни липсва в обществото. Това ще бъде и най-добрият резултат от този проект“, подчерта кметът Таня Христова.

На-село1

снимка: Община Габрово

За да разкажат за това начинание, дойдоха кметският наместник на Новаковци Димитринка Бошнакова, авторът на идеята Вероника Йосифова, Румяна Кръстева – „баба под наем“, Кирил Кръстев – „дядо под наем“,  Деян Иванов и Димитър Пенчев – представители на „внучетата назаем“.

Идеята си за активното гостуване на млади хора на село Вероника Йосифова за пръв път разработва в есе за конкурса „Моите идеи за България“ на onlineparliament през 2012 г. Текстът на младата габровка печели второ място в оспорваната надпревара. В началото на септември представата на Вероника за начина, по който селото може да бъде оживено, ще се реализира на практика благодарение на Центъра за обществена подкрепа към Община Габрово, отдел „Култура и туризъм“ на Община Габрово, Общински съвет по наркотични вещества – Габрово и представители на бизнеса в нашия град.

Мотивите за осъществяването на проекта са свързани от една страна с тенденцията младите все повече да се отдалечават от своите корени и да губят връзката със селото и природата, а от друга – с процеса на обезлюдяване и заличаване на много села от картата на България. За Габровска област проблемът стои със сериозна сила. Статистиката сочи, че две трети от обезлюдените села в България са именно в балканския район.   „Приеми ме на село“ дава една от възможните рецепти за справяне с демографската криза.

„Бях поласкана от поканата село Новаковци да е домакин на проекта „Приеми ме на село“, но и притеснена как ще реагират жителите на селото. За моя радост те не бяха стъписани, а въодушевени“, сподели г-жа Бошнакова.

На-село2

снимка: Община Габрово

Младежите-доброволци не знаят какво има в селото и за тях всичко ще бъде изненада. Все пак организаторите открехнаха малка част от това, което са подготвили за „приемните внуци“.

„Иска ни се да ги научим на това, което ние знаем от нашите баби и дядовци. Аз например знам да жъна, знам какво е сърп, паламарка, мотика, диканя. Искам да чуят какви песни са се пели в миналото, да видят как се кваси мляко, как се прави сирене, как се пече баница и пита в пещ“, сподели Румяна Кръстева.

Амбицията на проекта е да се създаде една национална мрежа, да се „заразят“ и други села от идеята, като по този начин се докаже, че живот на село има. За целта „социалният експеримент“ ще бъде заснет с професионална камера. Операторът ще документира всичко, което се случва с „внучета назаем“ и „бабите и дядовците под наем“, а реализираният филм ще се разпространява с помощта на читалищната мрежа в цялата страна.

„На финала на „Приеми ме на село“ няма да можем да се похвалим с материални придобивки, но ще отчетем нещо по-важно – силата на характера, готовността да бъде намерен общ език между поколенията и умението да правим нещата заедно. За това трябва да можем да се изслушваме и да се приемаме такива каквито сме – различни по възраст, по образование, по разсъждения и да се уважаваме“, заключи кметът Христова.

Официалното начало на проекта „Приеми ме на село“ бе даден със символично подписване на споразумение между кмета на Община Габрово Таня Христова и кметския наместник на село Новаковци Димитринка Бошнакова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“

Published

on

Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).

Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.

Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.

„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.

Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.

През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.

През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.

Зареди още

Любопитно

Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!

Published

on

Скъпи дами, най-вълшебното време от годината е почти тук! Подготовката за празниците вече кипи, но не забравяйте да отделите време и за себе си. В LPG Лори Ан сме подготвили нещо специално, което ще Ви накара да засияете – защото заслужавате най-доброто!

Само на 1 и 2 декември Ви очакват ексклузивни празнични оферти от Milesman! Това е Вашият шанс да се възползвате от първокласни процедури и да си подарите мигове на грижа и красота.

Не отлагайте – местата са ограничени! Запишете своя час още днес на телефон: 0876 76 16 77 и направете първата крачка към Вашето празнично преобразяване.

Нека празниците започнат с усмивка и блестящо самочувствие в LPG Лори Ан!

Зареди още

Любопитно

„Любовната чешма“ става на 60 години

Published

on

Днес, Държавен архив – Габрово представи снимки, запечатали едно популярно за поколения габровци място, известно като „Любовната чешма“.

Наречена е така, заради разкрития любовен мотив в композицията от фигура на момък в носия, който свири обърнал глава към „мома с цвете“, изобразена върху чешмата.

Проектът за изграждане на чешмата, със скулптурна фигура на момче с кавал, е изготвен от арх. Карл Кандулков през 1963 година, а автор на скулптурата е Младен Миладинов.

Година по-късно, през 1964 г, обектът е окончателно изграден на ул. „Чардафон“ №8 и включва стълби с площадка и декоративно озеленяване.

Снимките се съхраняват в Държавен архив – Габрово и са от 70-те и 80-те години на миналия век.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица