Свържи се с нас

Култура

Валерия Андреева представи книгата си на кафе с медиите

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На среща на кафе с представители на габровските медии, състояла се в средата на седмицата в Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово и в присъствието на директора Савина Цонева, бе представена книгата на Валерия Андреева „Да откраднеш тайната на хляба“, на издателска къща „Пламък“. Книгата е от две части, съдържа 12 разказа и „Девет кратки писма”, а нейн редактор е Георги Константинов.

Авторът Андреева сподели пред “Габрово Нюз”, че има по-специално отношение към нашия град в сравнение с всички останали градове в страната, където е правено представяне на книгата. “Обичам Габрово. По майчина линия имам корени, свързани с Габровския регион. Имам тук роднини. Всеки път, идвайки в Габрово усещам очарованието му, запазените знаци, говорещи за възрожденски дух, за стремеж към просвещение и напредък. Тук наблизо е „Етъра”. Той е една жива връзка между минало и настояще. Прекрасно място е и точно там за пръв път видях магията на грънчарското колело. За мен извайването на глинения съд от топка глина е жива магия, което е свързано и със следващата ми книга, която ще излезе – “Грънчарят”, заяви Валерия Андреева.

Тя допълни още, че книгата „Да откраднеш тайната на хляба” е била написана с много любов към думите и възможността чрез тях човек да се изразява. “Харесва ми да пиша художествена литература, което е своеобразно сътворяване. Понякога писателят може да вземе нещичко от житейската ситуация, но не ми се струва удачно да преразкажеш една цяла житейска ситуация. Харесва ми да има комбинация от познаването на живота плюс т. нар. художествена измислица.  Той – авторът – да сътворява, да събира различни елементи,  да ги извайва. Нещо като грънчарницата и правенето от топката глина на различни съдове. Думите са все едно топка глина и вече авторът трябва да борави с тях. Ценя думите и стойностните неща, които могат да бъдат сътворени от тях”, каза още авторът.

Kniga-V.A.korica-liceВ разказите  „Да откраднеш тайната на хляба“ вниманието е насочено към вътрешния свят на героите, но също така и към всичко онова, с което кореспондира този вътрешен свят. Героите са наши съвременници, живеят в настоящето, ала отправят поглед и към миналото, и бъдещето, които са взаимно свързани и често са провокация да се търси връзката между причина и следствие. Разказите „Среща”, „Разкажи моята история”, „Моят АХ се отчая от мен”, „Да откраднеш тайната на хляба”, Как той срещна Ада”, „Кой съм аз”, „Труден разговор в началото на пролетта”, „Конете на залеза”, „Все още се чудя”, „Да си тръгнеш”, „За всяко нещо си има причина”, „Минзухареният ден” предлагат интересни комбинации от очакваното и изненадващото, докосване до неща все важни за отделния човек.

Животът и смъртта, любовта и щастието, истината и лавината от въпроси, усмивката и преоткриването са част от темите, които са в същината на книгата. Защото човекът не е само биологичен вид – той е сложна комбинация от мисъл и чувство, от желания и стремежи, от светлина и мрак, от знание и догадки.

Kniga-V.A.korica-gryb=Във втората част на книгата деветте кратки писма са представени без конкретен получател и без конкретен подател и така могат да бъдат от всеки до всеки.

В тях е втъкана любовта към живота, стремежът към проумяване на неговите тайни и пътят към щастието за отделния човек.

Всяко от писмата има и кратък послеслов, а подписът гласи „С обич. От мен”, което е своеобразно послание от автора към негово величество читателя.

Валерия Андреева Тодорова е автор на белетристика, поезия, пиеси, публицистика. Завършила е българска филология и втора специалност, свързана с публичните комуникации във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.

Има публикации в списание „Пламък“, списание „Жажда“, във вестниците „КИЛ“ „Неделник“, „България сега” и др.Произведения от Валерия Андреева са включени в литературни сборници: „Жажда-2010″, „Жажда-2013″, „Антология на сливенския хумор“.

Работи в областта на връзки с обществеността. Изнася лекции по реторика. Повече от 13 години е кореспондент на вестник „Българска армия“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица