Свържи се с нас

Любопитно

Технологиите, на които казваме “чао”

Published

on

чао братле

Главоломното развитие на технологиите води до появата на нови устройства за сметка на добре познати стари такива, които са имали съществено значение за нас преди години.  „Бизнес инсайдър“ изрежда поредица устройства, които допреди 20 г. приемахме за даденост, а сега с удоволствие се сбогуваме с тях, съобщиха от образователния портал Академика БГ. Някои от тях все още използваме от време на време, докато за други просто се присещаме с носталгична усмивка.

  1. Съхраняването на данни на дискети и компакт дискове вече е спомен. За перфокартите и касетките да не говорим – мнозина от по-младите потребители едва ли знаят какво е това.

2. Дори външните хард дискове все още се ползват от малцина след навлизането ни в ерата на облачните услуги като Box, Dropbox, iCloud, Google Drive, Carbonite и SkyDrive.

3. Будилникът с аларма. За какво ни е, след като всеки мобилен телефон днес разполага с тази функция?

4. Хартиените телефонни указатели, речници и енциклопедии. За какво са ни, след като ги има в цифров вид?

5. Факс машините също изгубиха полезността си след широкото разпространение на имейла като основна форма за бизнес комуникация.

6. Видео плейърът– мечтана джаджа от 90-те, бе отвян първо от появата DVD-плейърите, а след това бе напълно изтласкан от системите за домашно кино и, разбира се, от компютрите.

7. Персоналните компютърни помощници (PDA) със стилус също загубиха първоначалния си блясък след появата на смартфоните.

8. Географските и пътни карти на хартия.

9. Публичните телефони с монети и фонокарти.

10. Наземните телефонни линии.

11. Малките обяви във вестниците.

12. GPS устройствата за навигация. Подобно на пейджърите и те вече не се използват, както в миналото поради простата причина, че на смартфона си имаме Google Maps или подобните услуги за навигация през iPhone иAndroid.

13. Видеотеките, с които бяха пълни кварталите ни, също изчезнаха яко дим. Особено тези с пиратските заглавия от началото на 90-те. Същата съдба сполетя и огромна част от компютърните клубове.

14. Информационните услуги през телефона. Помните ли когато въртяхме на номер 144, за да получим информация за телефоните на дадено учреждение или за неговия адрес?

15.  Интернетът през Dial-up. Помните ли с какво вълнение слушахте цвърчащия звук, когато компютърът ви се връзваше за пръв път със световната мрежа през домашния ви телефон?

16. Платените имейл акаунти. Защо са ни, след като си имаме Gmail?

17. Промиването на филмови ленти. Все по-малко хора вече ходят до близкото фото, за да извадят на хартия няколко от хилядите снимки, нащракани с дигиталния фотоапарат, смартфон или таблет.

18. Компакт дисковете с техните крайно недостатъчни 600 MB памет също залязоха от мода, отстъпвайки на DVD и Blu-Rayносителите.

19. Дори бутоните също са на изчезване с нашествието на устройствата със сензорни екрани.

20. Скъпите разговори на дълги разстояния. Благодарение на програми за безплатен чат като Skype, Viber, WhatsApp и други международните разговори станаха напълно безплатни през Wi-Fi.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Любопитно

Как да направиш стаята си като излязла от списание?

Published

on

Имаш стая, която майка ти нарича „бърлога“, понякога „кочина“, чуваш „ама на какво мирише тук“, „прибери си дрехите от пода“, „яде се само в кухнята“ и разни други подобни. Или пък не чуваш това, но имаш безкрайно скучна стая. Или пък имаш готина стая, обаче ѝ липсва дух и лично твоят отпечатък, или пък въобще нямаш собствена стая, а е по-скоро кът. Имаме решение.

От 2 до 4 април в Младежки център – Габрово ще се проведе уъркшоп, на тема „Интериорен дизайн на тийнейджърска стая!“ Всеки участник ще работи три дни върху своята стая или пространство, така че да ги направи по-красиви, функционални и ефектни.

Работилницата ще бъде водена от младия дизайнер Валерия Радева. Тя ще представи пред участниците основните принципи на интериорния дизайн – цветове, светлина, функционалност, ще покаже как се зонират пространства и най-готиното – ще измисли заедно с участниците как да трансформират личното им пространство с направи си сам проекти, повторна употреба на мебели, акценти и декорации.

Ще подберат заедно цветове и ще направят колаж на бъдещата стая като от списание. Много вдъхновение и малко средства и… защо да не започнеш учебната седмица с нов интериор.

Събитието ще се проведе от 2 до 4 април в сградата на Младежкия център – бившият летен театър от 13 до 18.00 часа. То е подходящо за младежи над 14-годишна възраст и е желателно предварително записване в следния формуляр, който може да бъде намерен и в сайта и социалните мрежи на Младежкия център.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица