


снимка: НЧ“Хр.Ботев2008“, с Гарван
Членове на читалище „Христо Ботев 2008“, с. Гарван и на Пенсионерския клуб в кметство Гергини участваха в ритуала за откриване на жетвата в силистренското село Гарван, откъдето са дошли първите заселници и създали селища на територията на днешното габровско кмество преди около 400 години.
В житната нива, където работят най-съвременните машини на земеделската кооперация в Гарван, общ. Ситово, този ден влязоха самодейците от двете села с песен и свирня. Свещеникът отслужи традиционния молебен за берекет и плодородие и жетварките се прекръстиха преди да отрежат със сърпа първата ракойка. Нито една от тях не е забравила благословиите, изричани от техните баби и майки, както и песните и хората на своя край. Най-малкият участник в ритуала им подаваше бъклица със студена вода.
Балканджийките на свой ред събудиха спомена за добруджанската песен, донесена от летните вечери на някогашната Романя. Когато младите момичета, отрасли в планината, са ходили на жетва в равна Добруджа, за да спечелят бели пари за богат чеиз. Вечерта на концерта в селото те изпяха специално разучена песен от репертоара на женската фолклорна група към читалище „Димитър Ив. Полянов“ в с. Гарван, Силистренско.
С откриването на жетвата там се провежда и традиционният вече Празник на хляба. Всяка жена показва майсторлъка си за приготвяне на традиционни тестени изделия – пити, погачи, баници, мекици, сладкиши и всичко, приготвено от брашно. Габровки се представиха не както се очаква от анекдота – да доведат брат си на угощение. Бяха приготвили почти 20 вида домашни изделия по рецептите на баба – щирник с тарос, няколко вида погачи и баници, пърленки върху листо, корабийки, кейкве, фъчове и др. Най-добрите в различните категирии получиха подаръци, а всички участници – грамоти и рекламен поднос от Празника на хляба.
Читалището – домакин сподели опит в областта на художествената самодейност, показа експозицията си от стотици дипломи, грамоти и награди за участията на самодейците, музейната сбирка за бита и историята на този край, библиотеката, читалищния салон.
Хората от габровското село Гарван гостуваха на Пенсионерския клуб, видяха единствения селски музей на комунизма, Добруджанската къща и възстановената мелница, запалиха свещичка в църквата „Свети Димитър“. Тя е строена от тревненски майстор от дялан на място камък с такава точност, че в зидарията й сега не може да проникне и топлийка. Носи името на светеца, покровител и на габровското село Гарван, където храмът също се казва „Св. Димитър“. Този факт, както и сходните легенди, които се разказват в двете села, са свидетелства за произхода на габровското село Гарван. За жалост, румънски свещеник, служил през миналия век в Силистренския край, занесъл отвъд Дунава всички книги и летописи на храма. Сега се правят опити те да бъдат намерени и върнати.
Но дори да не бъдат открити документите, които доказват роднинството на двете села, това вече е без значение. Защото толкова щастливи от срещите си само роднини. Те си пожелаха да се познават и обичат и техните деца.
Особено впечатляващо за габровци бе гостуването им в земеделската кооперация „16 декември“, благодарение на която в района има недостиг на обработваема земя, няма нито един работоспособен без ангажименти и доходи и нито един беден без хляб и храна.
Над 200 килограма кайсии потеглиха от Силистренско в багажника на автобуса към Балкана и няколко дни във всички Гергински села вряха казаните с компоти и араниите с кайсиеви сладка по оригинални рецепти от дунавска Добруджа.
Събитията, свързани с инициативата „неЗабравено имане“ на НЧ“Хр. Ботев 2008“, с. Гарван в кметство Гиргини, за опознаване корените и съхранените традиции на населението, които започнаха, миналата година, се осъществяват основно със средства на членовете на читалището и дарения,както и от държавната субсидия за дейност.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 7 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Кримипреди 7 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“