Свържи се с нас

Култура

„Храна за душата“ или „Лято на балкона“ – а защо не и двете?

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Днес, 5 юли, за да отбележим подобаващо края на работната седмица, организаторите на комедийния филм – фест „Немски хумор в Габрово?! Защо не!” предлагат две вълнуващи с темите си и остроумно забавни комедии. Мястото на двете прожекции е известно – зала „Възраждане“.

От 17.30 часа е „Храна за душата”/„Soul Kitchen“ – 2009, 96 мин. – комедия на немския режисьор Фатих Акин за закъсал немско-гръцки ресторант в неприветлив квартал на Хамбург, със закачлив поглед към семейството и приятелите, любовта, доверието и верността, и мястото, което чувстваш като свой дом. В ролите ще видим Адам Бусдукос, Мориц Блайбтрой, Бирол Юнел, Фелине Роган.

Зинос е млад собственик на „Soul Kitchen“, слабо посещаван ресторант за шницели и кюфтета в старо фабрично хале в Хамбург Вилхелмсбург. Когато неговата приятелка Надин отива в Шанхай за няколко месеца, нещата започват да се случват едно през друго: данъчните му конфискуват музикалната уредба, здравната служба иска да затвори заведението му, а неговият брат и дребен престъпник Илиас го моли да го назначи на работа. Ситуацията се променя едва когато Зинос се сецва, спира да готви и назначава ексцентричния готвач Шейн…

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

В 19.30 часа започва „Лято на балкона”/„Sommer vorm Balkon“ – 2005, 110 мин. – меланхолична комедия на режисьора Андреас Дрезен за любовта, приятелството, солидарността и за комичното в ежедневието .

сяка вечер двете приятелки Нике и Карин се срещат на балкона на стара кооперация с жилища под наем в Източен Берлин и правят любимите неща на някои жени когато са сами – да се смеят, клюкарстват, пият и философстват за любовта, живота и за мъжете-мечта, които така и не се появяват. Когато един ден шофьорът на камион Роланд влиза в живота на Нике, приятелството й с Катрин се пропуква. Докато Катрин се отдава на депресията и алкохола, то Нике след няколко срещи с Ролад осъзнава, че той всъщност не е за нея.

“Входът е свободен, а смехът – гарантиран! Очакваме Ви”, споделят организаторите.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица