Свържи се с нас

Новини

Вече се подават молби за помощи за първолаци

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Дирекциите “Социално подпомагане” вече приемат молби за еднократната целева помощ за първолаци, съобщават от пресцентъра на Агенцията по заетостта, цитирани от Академика БГ. Право на тези помощи имат родителите на деца, които са записани в първи клас на държавно или общинско училище. Размерът на помощта е 250 лева.

Изискването е средномесечният доход на член от семейството за предходните 12 месеца преди подаване на молба – декларацията да е по-нисък или равен на 350 лева. Този доходен критерий не се изисква за деца с трайни увреждания, деца с един жив родител и деца, настанени в приемни семейства и в семейство на роднини или близки.

Молби се подават след записване на детето в първи клас, като крайният срок е 30 септември 2013 година. Помощта се възстановява, ако детето не постъпи в училище.

През 2012 г. еднократна помощ за първокласници – тогава в размер на 150 лева – получиха 45 277 деца, а начислената обща сума бе 6 791 550 лева, посочват от Агенцията по заетостта.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Новини

Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг

Published

on

Усложнена остана пътната обстановка в област Габрово след падналия днес, 7 април, сняг. Пътните настилки са мокри, на места по високите части – заснежени. Потребители на социалната мрежа алармираха за непочистени пътища в региона. Най-вече критична се оказа ситуацията от северната страна на прохода Шипка, където тази сутрин лек автомобил дори се обърна по таван, а други аварираха край пътя.

Няма данни за ранени или пострадали. В зимния капан се оказаха десетки шофьори и техните пасажери, дръзнали да преминат прохода в Стара планина.

Образуваха се колони от изчакващи превозни средства. „На Шипка се проведе 3-часов събор на любителите на летни гуми. С любезното съдействие на АПИ“, написа потребител в мрежата.

Според други причина за кризата са непредприетите навреме мерки по почистването на старопланинския проход, което отговорните институции са подценили, въпреки прогнозите за влошаване на времето, в комбинация на минусови температури със снеговалеж.

Пътната ситуация през прохода Шипка

Сложна остана и ситуацията на пътя между Габрово и Трявна, където водачите също изчакваха на място в сутрешните часове, за да бъде разчистена пътната връзка между двете населени места. „Пътят за Габрово е ужасен. Непочистено е! Пързаля се! Стоим и чакаме!“, сподели друг гражданин във фейсбук по повод обстановката.

Пътната ситуация през прохода Шипка

В Габрово пътищата са мокри, почистват и обработват се. Снежната покривка е около 5-6 см.

Пътят Габрово – Трявна, в района на Сечен камък

*Снимки: Фейсбук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица