

Новини
Международен ден за борба с диабета – 27 юни

снимка: revita.bg
27 юни е обявен за Международен ден за борба с диабета през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация.
Захарният диабет е едно от най-разпространените заболявания на планетата, което засяга хора от всички възрасти. Над 360 милиона души страдат от него. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. СЗО предвижда към 2030 г. над 500 милиона души да бъдат засегнати от диабет тип.
В България според статистиката от това заболяване страдат около 500 000 души. 40% от хората обаче не знаят, че имат диабет.
Данните, представени в Регионална здравна инспекция-Габрово за 2012г. сочат, че регистрирани диспансерни лица със заболяване диабет в областта са 3504, като новооткрити са 454. От стационарно лечение са имали нужда 1432 лица, от които 4 под 18 годишна възраст.
Диабетът е хронично заболяване, характеризиращо се с повишена кръвна захар и поява на глюкоза в урината, поради нарушено производство на инсулин от задстомашната жлеза и/или недостатъчната му ефективност.
Инсулинът е хормон, който се отделя от т. нар. бета клетки на панкреаса (задстомашната жлеза). Основната задача на инсулина е да понижава нивото на кръвната захар до нормалните й стойности.
Съществуват три вида диабет, като два са основни – тип 1 и тип 2.
Диабет тип 1 е автоимунно заболяване. Имунната система атакува и разрушава бета-клетките на панкреаса, произвеждащи инсулин. Поради това, панкреасът не произвежда инсулин или произвежда недостатъчно количество. Той най-често се развива при деца и младежи, но може да се прояви във всяка възраст. Симптомите на диабет тип 1 обикновено се разгръщат за кратък период от време, въпреки че разрушаването на бета-клетките може да е започнало от години. Симптомите могат да включват по-силна жажда и по-често уриниране, постоянен глад, загуба на тегло, замъглено зрение и силна умора. Ако състоянието не е диагностицирано навреме и не се провежда лечение с инсулин, човек с диабет тип 1 може да изпадне в животозастрашаваща диабетна кома, известна също така като диабетна кетоацидоза.
Най-широко разпространената форма на диабет е диабет тип 2. Около 90% до 95% от хората с диабет имат тип 2. Тази форма на диабет често се свързва с напреднала възраст, затлъстяване, семейна история на диабет, предишна история на диабет на бременността, обездвижване, както и принадлежност към някои етнически групи. Около 80% от хората с диабет тип 2 страдат от затлъстяване.
При диагноза на диабет тип 2 обикновено панкреасът произвежда достатъчно инсулин, но поради неизвестни причини организмът не може да го използва ефективно – състояние, наречено инсулинова резистентност. След години производството на инсулин намалява. Резултатът е същият както при диабет тип 1 – повишаване на кръвната захар, при което организмът не може да използва ефективно главния си източник на енергия.Симптомите на диабет тип 2 се развиват постепенно. Тяхното проявление не е толкова бързо, както при диабет тип 1. Симптомите може да включват умора, често уриниране, увеличена жажда и глад, загуба на тегло, замъглено зрение и по-бавно заздравяване на рани или натъртвания. При някои хора протича безсимптомно.
Диабет на бременността. Някои жени развиват такъв диабет в късните месеци на бременността. Въпреки че тази форма на диабет обикновено изчезва след като бебето се роди, за жени с диабет на бременността вероятността да развият диабет след 5 до 10 години е 20% – 50%. Поддържането на добро телесно тегло и редовната физическа активност могат да помогнат предотвратяването на проявата на диабет тип 2.
Лечението на диабета не е нещо, което се случва от днес за утре, но хората с диабет значително могат да подобрят качеството си на живот, ако:
1. Внимават с какво се хранят.
2. Тренират редовно.
3.Приемат хранителни добавки, които увеличават инсулиновата чувствителност.
Важно е да се знае, че редовният самоконтрол намалява усложненията от диабета с 35%. Особено важно е извършването на профилактични прегледи при ендокринолог, а при пациентите с диагностицирано заболяване периодичните прегледи при специалист-ендокринолог са наложителни най-малко веднъж на 6 месеца и дори по-често. От важно значение е редовното измерване на нивото на кръвната захар – с глюкомер или в лаборатория. Освен това е необходимо изследване и на нивото на липидите. Лечението на заболяването е комплексно и включва както контрол на нивото на кръвната захар, така и на другите съпътстващи диабета рискови фактори – артериална хипертония, дислипидемия, затлъстяване.
Международната Диабетна Федерация препоръчва поне 30 минути умерена физическа активност-бързо ходене, плуване, каране на колело, танци през повечето дни от седмицата. Редовно ходене поне 30 минути дневно снижава риска от диабет с 35-40%. Изследвания категорично сочат, че промяната в начина на живот снижава риска от захарен диабет с 58%.
Автор: Д. Пенева
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.
„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.
Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.
„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.
Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Новини
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.
„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.
Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.
„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Крими
Изгоря покривът на Тревненската школа


Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.
Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.
При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.
За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.
Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.
*Снимки: Община Трявна.

-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста