Свържи се с нас

Култура

„Балканът пее и разказва“ – Дряново 2013

Published

on

снимка: Община Дряново

снимка: Община Дряново

С дефиле на участниците, по площад „Колю Фичето”, последвано от тържествено откриване пред сградата на Община Дряново (площад „Освобождение”), с ритуал по вдигане знамето на празника и запалване огъня на родолюбието, започна празникът на възрожденските, старопланински, градове Елена, Котел, Трявна, Гурково, Твърдица и домакинът Дряново, информираха от дряновската общинска администрация.

снимка: Община Дряново

На площада, редом до кмета на Дряново Иван Николов, зам.-кметът Даниела Енчева и секретаря на администрацията Румяна Дъчева бяха и официалните гости на празника: заместник кметът и секретарят на Община Котел Мариела Байкова и Галя Андонова; кметът на община Гурково инж. Стоят Бонев, градоначалникът на община Елена инж. Димял Млъзев и секретарят на администрацията Ивона Савова; кметът на община Твърдица и Атанас Атанасов и секретарят Пламен Курумилев, както и д-р Нели Цанева – председател на Общински съвет Трявна.

снимка: Община Дряново

За приноса на Общините участнички в „Балканът пее и разказва” за опазване и популяризиране на културното ни наследство бяха връчени почетни плакети от домакина д-р Иван Николов.

снимка: Община Дряново

Преди 37 години дряновци за първи път казват „Добре дошли” на своите приятели балканджии и участници в празника. Община Дряново е втора, след инициаторите за празника Община Елена, която домакинства „Балканът пее и разказва” през 1976 г. Съгласно регламента, празникът цели самодейци от общините да се събират за да представят пред публика своите танцувални и певчески умения, без да влизат в състезателна надпревара помежду си.

снимка: Община Дряново

Първата песен на „Балканът пее и разказва” – Дряново 2013 изпя младата и много талантлива дряновска певица Илияна Ковачева.

снимка: Община Дряново

Дряновци откриха концертната програма със стихотворението „Следата” на дряновската поетеса Теодора Ганчева, в изпълнение на ученикът Преслав Цанев от СОУ „Максим Райкович”. Веднага след него последва музикалното изпълнение на Трио китари от Детската школа по изкуствата при НЧ „Развитие – 1869” в Дряново, с ръководител Радослав Талев.

снимка: Община Дряново

След тях на сцената излязоха учениците от Вокалната група от Възпитателно училище интернат „Св. св. Кирил и Методий” в село Керека, при Народно читалище „Дряновска пробуда – 2008” и Мажоретния състав при културната институция, с техният танц „Усещане за жена”.

снимка: Община Дряново

Следващото изпълнение бе песента „Катерино моме”, на ученичката от СОУ „Максим Райкович” Доника Горчева. След нея на сцената излязоха Танцова формация „Куклите”, при Народно читалище „Върбан Генчев – 1924” – Царева Ливада.

снимка: Община Дряново

Последва изпълнението на хор „Росна китка” при Районна организация на слепите, с ръководител Славчо Илиев. Представянето на Дряново завърши с изпълненията на Подготвителната група при Детско-юношески танцов състав „Балканджийче” при Читалище „Развитие – 1869”, а след тях и Представителния танцов ансамбъл „Балкан” при културната институция, с художествен ръководител Цветозар Кьоровски.

снимка: Община Дряново

Своето фолклорно богатство представиха и останалите балкански градове, а участниците им получиха грамоти за участие от кмета д-р Николов. Домакин на следващия празник ще бъде Трявна.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица