Култура
Фестивал на самодейното изкуство в Габрово

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Подготвяме фестивал на самодейното изкуство в Габрово, свързано с руското творчество. Това сподели зам.-председателят на Националното движение „Русофили“ Пенчо Зулчев, който беше в Габрово за връчването на наградите на победителите в конкурса „Не се гаси туй, що не гасне“, организиран от движението и подкрепен от СБП, СБЖ, СОСЗ и от Синдиката на българските учители.
Пенчо Зулчев внесе още яснота относно намеренията на „Русофили“ да организира изучаване на руски език в детски градини и училища. „Във Вонеща вода, край Велико Търново проведохме семинар с учители от детските градини и училищата, които ще водят групи за изучаване на руски език. До сега в страната имаше 80, а само в Габрово действаха 2 групи. От тази есен предвиждаме поне в 500 детски градини в страната да се изучава руски език. Срещнахме се със зам.кмета на Габрово Нели Рачевиц, с която се уточнихме поне в 7 от детските заведения да се започне с изучаването на този език. Важно е да кажа, че такси от родителите за заплащането на учителите няма да се събират, тъй като финансирането ще бъде от НД „Русофили“ и различни руски фондове“, заяви още той.
От казаното стана ясно, че вече са били проведени срещи със секретаря на читалището „Априлов – Палаузов“, както и с представители на други читалища от област Габрово. Целта на срещите била възможностите в Габрово да се организира фестивал на самодейното изкуство, свързано с руското творчество. „Не само с г-жа Елена Назърова осъществих среща. С нея, както и с представители на други читалища от областта – в Дряново, Трявна, Севлиево разговаряхме за възможностите в Габрово да се организира фестивал на самодейното изкуство, свързано с руското творчество – вокални състави, танцови трупи, инструменталисти и т.н. Разбрах, че в областта има доста състави, които изпълняват руски песни и танци, както и инструменталисти, в чийто репертоар са включени пиеси от руски композитори. Освен това възникна идея за сформиране на нов младежки състав за изпълнение на руски песни в съпровод на акордеон. Така че от следващата година сме с намерението да организираме пилотен фестивал на състави с руски репертоар. За да може след 3-4 години да проведем и такъв национален фестивал. Ето защо като начало през ноември по време на фестивала на художествената самодейност смятаме да връчим няколко награди на участници, които имат в репертоара си руски песни и танци. Ще се постараем тези призове да са по-сериозни, а не само дипломи, за да стимулираме младите. Вярваме, че чрез руското изкуство – певческо и танцово може да се формира у младите хора ново отношение на интерес към Русия. Освен чрез изкуството и чрез изучаването на руски език би могло да се култивира интерес към богатата руска история и към историческите корени на връзките между двата славянски народа“.
Пенчо Зулчев беше категоричен, че Националното движение „Русофили“ ще продължава да организира некомерсиални турнета на неголеми руски състави за концерти в градовете на страната, с които може да достигне и до най-малките общини. „При гостуването на големите руски състави се организират комерсиални концерти в няколко големи града – по традиция София, Пловдив, Варна, Русе. Що се отнася до възможността да се достигне до всяка една община, това може да стане с намесата на „Русофили“. В някои години сме стигали до организиране на над 100 концерта в страната. НД „Русофили“ има поделения в 180 общини на страната, затова сме с намерението поне веднъж в годината да достигнем с концерти на руски състави във всяка една от тях“, поясни Зулчев.
Зам.-председателят на „Русофили“ даде и своята оценка относно участието на децата от област Габрово в националния конкурс „Не се гаси туй, що не гасне“. Той сподели, че е останал приятно изненадан от отношението на Регионалния инспекторат по образованието. „Срещнахме се и с ръководството на РИО – габрово. Останах изненадан от отношението на инспектората към конкурса – тяхната нагласа е не да администрират, а да подпомагат работата на децата. През юни ще отчитаме окончателните резултати от конкурса. Първоначалните данни сочат, че Габрово е един от градовете с най-много участници – над 50 деца се включиха в него. Разбира се, и севлиевци имат висока активност. От страната участниците са над 3000. Всяка година изпращаме на екскурзия в Москва 5 от най-добрите участници. Журито трябва да е готово с резултатите до средата на юни“, сподели Пенчо Зулчев в заключение.
*Публикуваната информация е актуализирана в 12.07 часа*
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева