Свържи се с нас

Култура

Благолаж – 2013 умее да прави фокуси!

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

Ето че и Петнадесетата национална среща – наддумване „Благолаж” мина в историята. Но преди това бяха разисквани много важните въпроси за късмета и за вредата от тютюнопушенето и пиенето на алкохол. Ще кажете – това смешно ли е? И смешно, и сериозно, разбрахме го от състезанието.

Всичко започна с много усмивки! Като надойдоха деца и възрастни от Габрово, Гостилица, Армените, Дългопол, Априлци, Русе, Търговище, като започнаха да се леят лакърдиите им, та вицове, хумористични приказки, весели истории с техни земляци, случки с политици и какво ли не! Ехтяха и песни: крехките малчугани от ЦДГ „Мики Маус” в Габрово се чувстваха еднакво комфортно и пред микрофона, и из големите зали с изложбите на Биеналето. А онези пък, зад микрофоните по време на състезанието! Сигурно за първи път си служеха точно с тези технически съоръжения, бяха заслужено горди и най-щастливо се усмихваха, когато публиката ги даряваше с овации след всяка разказана приказка.

Всичко си беше и съвсем сериозно: с приветствието в началото на зам.-областния управител Неделчо Търкаланов и на министъра на здравеопазването, поднесено от д-р Петър Стефанов, които лично присъстваха в залата и, няма защо да крием, се чувстваха много комфортно на това състезание.

А наддумването набираше скорост с всяка разказана приказка или виц. Второкласничката Марина от Дългопол бързо се почувства в свои води, защото трябваше да защитава честта на фамилията: участваше заедно с прабаба си Йорданка Михалева.

Няма да разказваме за малките сладкодумци от ОУ „Ран Босилек”, СОУ „Райчо Каролев”, от НАГ и Детския комплекс в Севлиево. Който имаше късмет, беше в залата и се смя заедно с нас. А журито с председател доц.д-р Ангел Гоев и членове д-р Ива Станоева от ИЕФЕМ – БАН, и директорката на ДХС Татяна Цанкова предвидливо и съвсем по габровски раздели едната награда и така освен „Сладкодумен прощъпулник” за дете-разказвач на анекдоти, осмиващи пороците пиянство и/или тютюнопушене, се оформи още една – за колективно участие. Тези награди се дават от Министерството на здравеопазването и техни носители станаха Иван Пламенов от СОУ „Райчо Каролев” и ЦДГ „Мики Маус”. Другият съорганизатор на наддумването – РЕКИЦ „Читалища”, Габрово, също даде поощрения в детския раздел и Детелина Петрова от ОУ „Ран Босилек” и Йоан Кушлев от Севлиево си тръгнаха от ДХС с отличия. За всеки малък сладкодумец имаше още Свидетелство за участие и книжка „Габровски хумор” от Дома на хумора и дар от „Европа директно”, Габрово („Няма книжка като тази”).

снимка: Дом на хумора и сатирата

Много оспорвано протече втората част от срещата-наддумване, в която се представяха „големите”. Този път габровската група водеше и по численост (във времена на криза местните сили са добре дошли!), и по ярко представяне. Така най-голямата награда в този необикновен конкурс – статуетката с медна камбанка, заедно с хумористичен сувенир – сервиз за габровско гости, вече краси дома на Георги Петков в с. Армени (Габровци сигурно го познават повече като илюзиониста Бинти). Наградата на публиката се падна на Мария Марковска от с. Драшкова поляна, с поощрение си тръгна Станислава Митева от с. Посабина – всички тези награди присъди ДХС.

Десислава Тихолова от Русе пък заслужи наградата на Министерството на здравеопазването и стана „Народен шегобиец”, тя се изяви най-запомнящо се по темата за злоупотребата с тютюна и алкохола. РЕКИЦ награди Йорданка Михалева и нейната правнучка за успешното им семейно участие.

На наддумването чухме и хумористични капански песни, и песни от нашия край. Не знаем колко убедени излязоха гостите и дали ще се замислят повече за вредите от пиенето и пушенето, но никой не пропусна да си „види късмета” от приготвените от организаторите четирилистни детелинки. Той, късметът, никога не може да ни дойде в повече, затова си го пожелаваме винаги и по всякакви поводи. Пък дано бъде с нас и през следващите години, за да се видим на нови, още по-емоционални и весели наддумвания с името на „Благолаж” в Дома на хумора и сатирата.

Автор: Венета Георгиева-Козарева
Дом на хумора и сатирата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица