

Култура
Благолаж – 2013 умее да прави фокуси!

снимка: Дом на хумора и сатирата
Ето че и Петнадесетата национална среща – наддумване „Благолаж” мина в историята. Но преди това бяха разисквани много важните въпроси за късмета и за вредата от тютюнопушенето и пиенето на алкохол. Ще кажете – това смешно ли е? И смешно, и сериозно, разбрахме го от състезанието.
Всичко започна с много усмивки! Като надойдоха деца и възрастни от Габрово, Гостилица, Армените, Дългопол, Априлци, Русе, Търговище, като започнаха да се леят лакърдиите им, та вицове, хумористични приказки, весели истории с техни земляци, случки с политици и какво ли не! Ехтяха и песни: крехките малчугани от ЦДГ „Мики Маус” в Габрово се чувстваха еднакво комфортно и пред микрофона, и из големите зали с изложбите на Биеналето. А онези пък, зад микрофоните по време на състезанието! Сигурно за първи път си служеха точно с тези технически съоръжения, бяха заслужено горди и най-щастливо се усмихваха, когато публиката ги даряваше с овации след всяка разказана приказка.
Всичко си беше и съвсем сериозно: с приветствието в началото на зам.-областния управител Неделчо Търкаланов и на министъра на здравеопазването, поднесено от д-р Петър Стефанов, които лично присъстваха в залата и, няма защо да крием, се чувстваха много комфортно на това състезание.
А наддумването набираше скорост с всяка разказана приказка или виц. Второкласничката Марина от Дългопол бързо се почувства в свои води, защото трябваше да защитава честта на фамилията: участваше заедно с прабаба си Йорданка Михалева.
Няма да разказваме за малките сладкодумци от ОУ „Ран Босилек”, СОУ „Райчо Каролев”, от НАГ и Детския комплекс в Севлиево. Който имаше късмет, беше в залата и се смя заедно с нас. А журито с председател доц.д-р Ангел Гоев и членове д-р Ива Станоева от ИЕФЕМ – БАН, и директорката на ДХС Татяна Цанкова предвидливо и съвсем по габровски раздели едната награда и така освен „Сладкодумен прощъпулник” за дете-разказвач на анекдоти, осмиващи пороците пиянство и/или тютюнопушене, се оформи още една – за колективно участие. Тези награди се дават от Министерството на здравеопазването и техни носители станаха Иван Пламенов от СОУ „Райчо Каролев” и ЦДГ „Мики Маус”. Другият съорганизатор на наддумването – РЕКИЦ „Читалища”, Габрово, също даде поощрения в детския раздел и Детелина Петрова от ОУ „Ран Босилек” и Йоан Кушлев от Севлиево си тръгнаха от ДХС с отличия. За всеки малък сладкодумец имаше още Свидетелство за участие и книжка „Габровски хумор” от Дома на хумора и дар от „Европа директно”, Габрово („Няма книжка като тази”).

снимка: Дом на хумора и сатирата
Много оспорвано протече втората част от срещата-наддумване, в която се представяха „големите”. Този път габровската група водеше и по численост (във времена на криза местните сили са добре дошли!), и по ярко представяне. Така най-голямата награда в този необикновен конкурс – статуетката с медна камбанка, заедно с хумористичен сувенир – сервиз за габровско гости, вече краси дома на Георги Петков в с. Армени (Габровци сигурно го познават повече като илюзиониста Бинти). Наградата на публиката се падна на Мария Марковска от с. Драшкова поляна, с поощрение си тръгна Станислава Митева от с. Посабина – всички тези награди присъди ДХС.
Десислава Тихолова от Русе пък заслужи наградата на Министерството на здравеопазването и стана „Народен шегобиец”, тя се изяви най-запомнящо се по темата за злоупотребата с тютюна и алкохола. РЕКИЦ награди Йорданка Михалева и нейната правнучка за успешното им семейно участие.
На наддумването чухме и хумористични капански песни, и песни от нашия край. Не знаем колко убедени излязоха гостите и дали ще се замислят повече за вредите от пиенето и пушенето, но никой не пропусна да си „види късмета” от приготвените от организаторите четирилистни детелинки. Той, късметът, никога не може да ни дойде в повече, затова си го пожелаваме винаги и по всякакви поводи. Пък дано бъде с нас и през следващите години, за да се видим на нови, още по-емоционални и весели наддумвания с името на „Благолаж” в Дома на хумора и сатирата.
Автор: Венета Георгиева-Козарева
Дом на хумора и сатирата.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 3 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Новинипреди 3 дни
Нови цени на винетките от 1 май