Новини
Провеждат се матура и външно оценяване след 7 клас по български език
За втора поредна година в един и същ ден министерството на образованието организира провеждането на държавния зрелостен изпит и външното оценяване по български език и литература, информираха от Аргументи БГ.
На матурата по български език днес се явяват 62 121 зрелостници. Вторият зрелостен изпит по учебен предмет по избор се провежда на 23 май. Началото и на двата изпита е от 8 ч.
В 10 ч. започва външното оценяване по български език и литература за учениците в седми клас. Изпитът по математика за тях на 23 май е със същия начален час.
Тегленето на изпитния вариант за матурата по български ще се извърши между 4.30 – и 4.45 ч. Графикът предвижда сглобяването на изпитния вариант и адаптиране за брайлиране да се извърши между 4.45 ч . до 7 ч., пише “Дневник”.
Между 9 и 9.15 ч. ще бъде обявена творбата, но не и формулировката на темата, по която ще пишат зрелостниците. От 9 – 9.10 ч. е планирано тегленето на изпитния вариант (от три възможни) за изпита след 7 клас, в т.ч. и за НВО, и за допълнителния модул (преразказ на непознат текст с дидактическа задача).
Провеждането на матурите тази година е организирано в 653 училища в цялата страна. Разпределението на зрелостниците по сгради и зали на територията на населеното място се осъществява на случаен принцип в зависимост от съответния учебен предмет.
На 27, 28 и 29 май са изпитите за седмокласниците по обществени науки, чужд език и природни науки. Национално външно оценяване в седми клас се организира в 1822 училища.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


Новини
Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг


Усложнена остана пътната обстановка в област Габрово след падналия днес, 7 април, сняг. Пътните настилки са мокри, на места по високите части – заснежени. Потребители на социалната мрежа алармираха за непочистени пътища в региона. Най-вече критична се оказа ситуацията от северната страна на прохода Шипка, където тази сутрин лек автомобил дори се обърна по таван, а други аварираха край пътя.

Няма данни за ранени или пострадали. В зимния капан се оказаха десетки шофьори и техните пасажери, дръзнали да преминат прохода в Стара планина.

Образуваха се колони от изчакващи превозни средства. „На Шипка се проведе 3-часов събор на любителите на летни гуми. С любезното съдействие на АПИ“, написа потребител в мрежата.

Според други причина за кризата са непредприетите навреме мерки по почистването на старопланинския проход, което отговорните институции са подценили, въпреки прогнозите за влошаване на времето, в комбинация на минусови температури със снеговалеж.
Сложна остана и ситуацията на пътя между Габрово и Трявна, където водачите също изчакваха на място в сутрешните часове, за да бъде разчистена пътната връзка между двете населени места. „Пътят за Габрово е ужасен. Непочистено е! Пързаля се! Стоим и чакаме!“, сподели друг гражданин във фейсбук по повод обстановката.
В Габрово пътищата са мокри, почистват и обработват се. Снежната покривка е около 5-6 см.
*Снимки: Фейсбук.

-
Културапреди 7 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 7 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Кримипреди 7 дни
Тежка катастрофа погуби живота на 15-годишен и рани друг 16-годишен
-
Новинипреди 7 дни
Нови цени на винетките от 1 май
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа