

Новини
За занаятите – в бъдеще време …

снимка: Регионално сдружение на общини „Централна Стара планина“
Проект „Регионално сътрудничество за развитие на занаятите“ (Regio crafts) и предвидените по него дейности бяха представени по време на работна среща, организирана от РСО „Централна Стара планина“ в Габрово. На нея присъстваха кметове, председатели на общински съвети и представители на местната власт на общините от сдружението.
„За занаятите – в бъдеще време…“ бе темата на презентацията, представена от Мая Кръстева – член на екипа на РСО „Централна Стара планина“ и експерт по проекта. Тя мотивира избраното заглавие с факта, че занаятчийството в старопланинския регион е структуроопределящ отрасъл, а в европейски план малките и средни занаятчийски предприятия дават работа и заетост на огромна част от населението. Затова и една от целите, които си поставя сдружението с изпълнението на проекта е да придаде модерно измерение и съвременна стойност на занаятите.

снимка: Регионално сдружение на общини „Централна Стара планина“
Проектът се финансира по програма ИНТЕРРЕГ ІVС и партньори в него са Планов регион Земгале (Латвия) – водещ партньор, Фондация „Градове на културата 2018” (Холандия), Фондация „Наследството на Андалусия” (Испания), гр. Кашкайс (Португалия), Община Пагео (Гърция) и РСО „Централна Стара планина”. Той цели укрепване на занаятчийството в Европейския съюз и превръщането му в значим икономически сектор за участващите региони. Чрез обмен и трансфер на добри практики, проучвания на терен, разработване на регионални планове за действие, семинари и конференции на местно и европейско ниво, партньорите ще насърчават развитието и ревитализацията на занаятчийския сектор в целия ЕС.
В изложението си г-жа Кръстева подробно запозна присъстващите с предвидените партньорски инициативи по проекта. Тя сподели, че в рамките на своите дейности РСО „Централна Стара планина“ ще разработи Стратегия за развитие на занаятите, която ще се основава на широко обществено обсъждане и консултации. За тази цел е предвидено провеждането на поредица от обществени дискусии – фокус-групи със заинтересовани страни и осъществяване на форум-процес за търсене на съвместни решения, предприемане на общи действия и дефиниране на основните приоритети и мерки на стратегията. В процеса по изготвянето й ще бъдат включени всички заинтересовани страни – занаятчии, местни и регионални власти, Регионални занаятчийски камари и браншови организации, ученици от училища по изкуства, образователни и културни институции, туристически бизнес.
Съобщено бе, че през тази година ще бъдат проведени две форум сесии – в Ловеч и Габрово. Още две предстоят и през 2013 г. Разработената по проекта стратегия трябва да бъде приета на местно ниво и интегрирана в общинските планове за развитие на общините от Регионално сдружение на общини „Централна Стара планина”.
Проект „Регионално сътрудничество за развитие на занаятите“ е тригодишен партньорски проект на обща стойност 1 145 262 евро, който ще се изпълнява до декември 2014 г.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 7 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 7 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 7 дни
Тежка катастрофа погуби живота на 15-годишен и рани друг 16-годишен
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 7 дни
Нови цени на винетките от 1 май
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа