
Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
В началото на седмицата в Музея „Дом на хумора и сатирата” заседава журито на XXI Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово 2013. Под председателството на доц. Иван Узунов – зам.-декан на Факултета по изобразително изкуство на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – авторитетното международно жури извърши селекция на творбите и отличи най-добрите от тях.
Председателят на Организационния комитет на 21-то Биенале и кмет на Община Габрово г-жа Таня Христова и зам.-кметът г-жа Нела Рачевиц се срещнаха с журито в работна обстановка по време на заседанието за селекциониране на творбите, след което се снимаха за спомен с всички членове. Съгласно установената традиция, общата снимка ще бъде публикувана в албум-каталога на Международното биенале, който се разпраща до стотици творци и организации по цял свят.
За участие в 6-те конкурсни раздела бяха получени 1664 творби на 784 автори от 55 държави. Участниците от чужбина са 476, а от България – 308. Нови участници в Биеналето, които изпращат за първи път свои творби за конкурсите, са 131. Приятно впечатление прави относително големият е брой на жените-участнички – 179.
Радостен е фактът, че 544 автори даряват творбите си, които ще обогатят художествения фонд „Хумор на народите”, съхраняващ досега 38 500 произведения на 9 000 автори от 173 страни.

Автор: ДЖЕМАЛЕТИН ЙЪЛДЪЗ, снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово
Продължава да расте популярността на габровското Биенале в доста далечни и екзотични страни. Доказателство за това са творбите, пристигнали от държави като Австралия, Аржентина, Бразилия, Египет, Израел, Индия, Индонезия, Иран, Китай, Колумбия, Корея, Коста Рика, Тайван, Япония и др.
След прецизна селекция журито допусна за участие в изложбите 438 творби, които ще бъдат изложени в залите на Дома на хумора и сатирата от м. май до края на м. септември тази година.
Ето и лауреатите:
- Голямата награда – статуетката „ЗЛАТНИЯТ ЕЗОП”, 2000 лв., диплом и самостоятелна изложба на Биенале 2015 година ДЖЕМАЛЕТИН ЙЪЛДЪЗ (плакат) – ТУРЦИЯ
- Наградата на град Габрово – статуетката „ГАСКАР”, 1500 лв. и диплом
АНТОН КОЛЕВ (живопис) – БЪЛГАРИЯ
- Награди на Министерството на културата на Република България и дипломи – 6 награди по 1000 лв. – по една за всеки раздел

Автор: АНТОН КОЛЕВ, снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово
– карикатура – (наградата от 1000 лв. се разделя на 2 награди по 500 лв.)
ВАДИМ КОНОПЛЯНСКИ – РУСИЯ
ДАВИД ВЕЛА – ИСПАНИЯ
– графика и рисунка – ДИМИТЪР КАРАТОНЕВ – БЪЛГАРИЯ
– живопис – ДЯНКО КОЛЕВ – БЪЛГАРИЯ
– скулптура – ГЪЛЪБИН ХРИСТОВ – БЪЛГАРИЯ
– плакат – КРАСИМИРА ДРУМЕВА – БЪЛГАРИЯ
– фотография – МАСУМЕХ ЗАБЕТНЯ – ИРАН
- Награда на Музея „Дом на хумора и сатирата” – плакет „Светът е оцелял, защото се е смял!”, предметна награда на стойност 400 лв. и диплом
КРЪСТЮ ТОДОРОВ (живопис) – БЪЛГАРИЯ
- Награда на Ротари клуб – Габрово – „Габровски куфар и виза за цял свят”, 100 евро джобни пари и диплом
СТЕФАН СТЕФАНОВ (живопис) – БЪЛГАРИЯ
- Награда „Млад талант” на Лайънс клуб – Габрово – 500 лв. и диплом
ДРАГОМИЛА ДОЙКИН (скулптура) – БЪЛГАРИЯ
Специални награди:
– Награда на Министерството на здравеопазването на Република България за карикатура, насочена срещу употребата на тютюневи изделия – 500 лв. и диплом
РОМАН МАТКЕВИЧ – ЕСТОНИЯ
– Награда на Министерството на здравеопазването на Република България за карикатура, насочена срещу злоупотребата с алкохол – 500 лв. и диплом
ТЕМУР КОЗАЕВ – РУСИЯ
– Награда на Дирекцията „Национален парк „Централен Балкан” за карикатура на тема „Защита на природата” – 3-дневно пребиваване из Националния парк „Централен Балкан” и диплом
АНХЕЛ РАМИРО САПАТА МОРА – КОЛУМБИЯ
– Награда на Сдружението „Планета ГАБРОВО” за карикатура на габровска тематика – статуетка, 100 лв. и диплом
ДИЛЯН БАКАЛСКИ – БЪЛГАРИЯ
– Награда на „Скални материали” АД – Русе за скулптура – 2000 лв. и диплом
РУМЕН МИХОВ ДИМИТРОВ – БЪЛГАРИЯ
– Награди на „Скални материали” АД – Русе за млад скулптор /до 35 г./ – 2 награди по 1000 лв. и диплом
БОЯНА КОЙНОВА – БЪЛГАРИЯ
МИХАЕЛА КАМЕНОВА – БЪЛГАРИЯ
– Награда на „Фотографски системи” ООД за най-смешна фотография – професионална фотографска раница на фирма LOWEPRO и диплом
КРИСТИНА БОРИСОВА – БЪЛГАРИЯ
– Награда на „Фотографски системи” ООД за фотография – професионална фотографска чанта на фирма LOWEPRO и диплом
ЖЕЧО ПЛАНИНСКИ – БЪЛГАРИЯ
– Награда на „Коалиция за живот без тютюнев дим” за плакат, насочен против порока тютюнопушене – 500 лв., тиражиране на плаката и диплом
ЗЛАТИНА ПАВЛОВА – БЪЛГАРИЯ
Официалната церемония по откриване на Международното биенале и награждаване на лауреатите ще се състои на 18 май от 11.00 ч. в Музея „Дом на хумора и сатирата” – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева