Новини
Уточниха процедурите за получаване на възстановителна помощ

снимка: Областна администрация – Габрово
Работна среща на представителите на общините от област Габрово и секретаря на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МВР Людмил Върбанов се проведе в Областната администрация, във връзка с уточняване на процедурата за кандидатстване за възстановителна помощ на пострадалите от ураганните ветрове. Целта на срещата бе „да определим алгоритъма такъв, какъвто да бъде единен за всички граждани, такъв какъвто да свърши работа в междуведомствената комисия и да даде възможност да се подпомогнат колкото може повече хора, имащи право на такава подкрепа” – обясни областният управител Мариян Костадинов.
„Преди всичко трябва да стане ясно, че в правилника не е изрично указана възстановителната помощ – държавата се намесва, ако щетите са твърде големи, защото това са средства от републиканския бюджет. Държавата отпуска възстановителна помощ на граждани, за които е записано в Конституцията, че тя се грижи изрично за тях, т.е. граждани под особена закрила или такива, които със собствени сили и средства не могат да се справят”, уточни Върбанов.
„Подходът при бедствени ситуации е един и същ”, каза секретарят на Комисията и допълни, че се започва с уточняване адресът на сградите, за да се отделят тежките поражения от средните и леки повреди по жилищата на гражданите. Обикновено се сформира общинската комисия, назначена със заповед на кмета на съответната пострадала община, в състава на която участват специалисти, които да съдействат или да анализират информацията, която се изисква по правилник. А по правилник се изисква преди всичко изясняване собствеността на сградите, но само на жилищните такива, без прилежащи към нея например стопански постройки; данъчни удостоверения, както и при по-големи щети се проверява законността на сградите с акт за търпимост или строително разрешение.
Като важен акцент беше откроен въпросът с оценителите, който беше определен от Върбанов като едно от слабите звена и даде пример със земетресението, където се оказа, че са привлечени оценители, които не са регистрирани в Камарата на независимите оценители и това съответно рефлектирало върху оценките.
Не се разглеждат случаи свързани с паднали дървета или предмети върху автомобили, както и всяко нещо, което е извън основното и единствено жилище.
По процедура общинската комисия трябва да приключи исканията на отделните граждани с протокол, който да заключи какъв вид да е помощта: материали, труд или и двете.
Обикновено до две седмици от събитието в междуведомствената комисия се изпраща информационна форма по образец, а след като се знаят и адресите, за които ще се иска възстановителна помощ се прилагат и тези адреси. До три месеца след това срок се подават и останалите документи, като в този срок се извършват и необходимите проверки, за да се докаже дали лицата са правоимащи или не. Добре е да има снимков материал.
В заключение секретарят на междуведомствената комисия каза, че „трябва да се има предвид, че гражданите имат претенции и превишават доста това, което би могло да им се полага, но ако се тръгне към масовост все пак трябва да се има предвид, че това са средства от републиканския бюджет и те са основно за публичната сфера и фактически държавата помага на общините да възстановява публични обекти, т.е обекти с обществена значимост – частната собственост е неприкосновена и затова е Законът за застраховане на имуществото.”
На възстановителна помощ подлежат сгради – общинска или държавни собственост и граждани, които обаче не могат да се справят сами с нанесените поражения. Юридическите лица спадат към категорията граждани.
Гражданите кандидатстват пред комисията, чрез Кмета на общината, а Кметът – директно в междуведомствената комисия, но задължително със становище на Областния управител.
По време на работната среща бяха поставени въпроси от представителите на общините, за изясняване на конкретни случаи, информираха още от габровската областна администрация.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Магистър на ТУ – Габрово е новият директор на РИОСВ


Инж. Станислав Станчев е новият директор на РИОСВ-Велико Търново. Считано от 7 април 2025 г. той е назначен със заповед на министъра на околната среда и водите.
Инж. Станчев е дългогодишен служител на инспекцията. През 2005 г. започва работа като експерт в отдел „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, от 2014 г. е негов началник, а от 2022 г. е началник на отдел „Контролна дейност“.
Роден е във Велико Търново. Завършва специалност „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска програма „Екология и опазване на околната среда“ в Технически университет – Габрово.
Женен, с две деца.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 6 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 5 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 5 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 4 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 5 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 6 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 4 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка
-
Новинипреди 4 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия