Свържи се с нас

Крими

Това може да стане

Българинът от всичко най обича да казва „Това не може да стане“

Published

on

Снимка: Иван Стоименов

Тълпата надмогна глада, несправедливостите около себе си, страха и умората, за да се „научи“. Политиците и интелектуалците обаче са в другия отбор, потискайки желанието за промяна с тяхното прословуто „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“.

В началото на стихийните протести исканията на хората бяха хаотични и разнопосочни. Едните искаха национализация, други оставка на правителството, трети просто искаха нещо, водени от отчаянието си и тежкия живот. Това беше деструктивната сила на тълпата. Целта бе постигната – правителството подаде оставка. Но голяма част от исканията бяха вредни за обществото. Казвам вредни с пълната увереност, че национализацията ще влоши живота на всички ни и особено на следващите поколения.

Но протестиращите като че ли осъзнаха, че тази енергия трябва да се канализира в нещо обективно, постижимо и полезно, вместо в деструктивни идеи. Промяна в исканията на протестиращите има. Те успяха да надмогнат първосигналното желание за мъст и изказаха хладнокръвно какво желаят, а именно:

1. Да не се разпуска Народното събрание.

2. Създаване на обществен съвет от експерти и задължителна гражданска квота в него, който да изработи програма за изпълнение на исканията на гражданите.

3. Създаване на програмен кабинет.

4. Сключване на договор между Обществения съвет и програмния кабинет.

–        Промяна на изборния закон. Преминаване от пропорционална към мажоритарна изборна система.

–        Право на гражданите да отзовават народни представители.

–        Носене на съдебна и наказателна отговорност от страна на депутати и министри.

–        50% граждански квоти във всички държавни регулаторни органи.

Да си призная честно, бях изненадан от исканията. Показват разбиране на слабостите в политическата система и реално желание към истинска, генерална промяна. Но какво се случи след като исканията бяха преформулирани ? Появиха се умните, разбиращите, големи глави на българските интелектуалци – философи, политолози, конституционалисти, математици и те заедно, вкупом, задружно изрекоха мантрата на българската народопсихология: „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“. Нямало било такова понятие програмен кабинет; мажоритарна система не можело да бъде въведена, защото… не можело; съдебната отговорност за депутатите и сега била възможна, но била трудна; не можело да не се разпусне сегашния парламент, защото така било по Конституция; договор между обществения съвет и правителството бил невъзможен, защото…така.

Изчетох всички мнения и становища на елитите по исканията на протестиращите. И разбрах категорично едно – те си знаят само едно „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“. И докато тълпата успя да се пребори сама със себе си, формулирайки  смислени и целенасочени искания, то нашите политолози и конституционалисти май не виждат по-далеч от носа си. Впрочем, нека бъдем напълно честни – мисленето от рода на „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“ като част от балканския ни манталитет е до голяма степен виновника за сегашната ситуация.

Нека припомним какво точно искат протестиращите. Правителство, обединено от национални приоритети и съставено от експерти; засилено участие на гражданското общество (да се разбира не-крадливите съвестни хора от средната класа, които на практика издържат цялата ни държава и хрантутят политиците в продължения на дестилетия); постепенна промяна на избирателната система в посока на мажоритарен избор, който да доведе до края на най-порочната професия у нас – „политик“. Обществото иска да избира и да бъдат управлявано от хора, които могат да правят нещо, добри са в дадена професия, изградили са имидж и реноме като честни и добри професионалисти в дадена област, а не да демагогстват и да обещават (което е именно професията „политик“); въвеждането на конкурентен и наказателен принцип в политиката. Значи, ако аз престъпя закона или не се справя с поставената ми задача ще бъда наказан от закона или уволнен от работа, а политиците спрягат глагола „корумпирам“ от десетилетия, а наказан и отзован няма. Дали е честно ?

Точно толкова обикновени и смислени са исканията на хората. И ако елитът каже „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“, значи може би наистина е време да затворим кепенците на нелепото съществуване на държавицата ни.

Тълпата надмогна глада, несправеливостите около себе си, страха и умората, за да се „научи“. Политиците и интелектуалците обаче са в другия отбор, подтискайки желанието за промяна с тяхното прословуто „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“.

Всичко може да стане. Стига за това да има воля. Впрочем, така се случва развитието – с импулс и желание за промяна.

Към исканията на протестиращите можем дори да добавим още някои щрихи. От известно време се чудя защо нито един журналист не попита властващите вече 23 години политици (а те в общи линии са едни и същи), защо през последните 4-5 години не бе даден лиценз на инвеститор, който желае да се конкурира с ЧЕЗ, ЕВН и ЕОН (вече Енерго Про)? Защо конкуренцията в сектора бе умишлено потискана ? Вместо това се говори за национализация. Но хората разбраха, че тя ще им донесе само злини и вече задават правилните въпроси. Никой не ги чува обаче. Или отговорът е доброто старо „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“.

Най-тъжното е, че елитите пак взеха превес. Протестите замряха. Ясно е временното правителство. „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“ отново победи. И като, че ли бъдещето за българския гражданин никога не е изглеждало по-песимистично през последните 23 години.

И все пак, надеждата остава. Надеждата, че иновативният, способният, амбициозният български ум (категорично не онзи с „ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ“) ще инициира задълбочена обществена дискусия за това не дали може, а КАК да променим и подредим собствения си двор. За да имаме някой ден работеща съдебна система и България да не бъде синоним на корупция. Само тогава капиталите отново ще „харесат“ страната ни, доверието в бизнес средата ще се възстанови, а спестяванията на хората ще могат да се канализират в инвестиции и ще продължим да вървим по правилния път. Това може да стане.

Статията е публикувана в Аргументи БГ.
Автор: Искрен Пенчев

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 3 пътнотранспортни произшествия, при едно от тях е пострадал водач на МПС. За седмицата са констатирани общо 1 253 нарушения, от тях 815 за превишена скорост, това каза на брифинг ст.инсп. Момчил Григоров, началник група в сектор „Пътна полиция“.

През периода са установени двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни. Контролните органи са съставили общо 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, 2 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 2 за отнемане предимство на пешеходец, 2 за неправилен превоз на деца в автомобила.

Наложените глоби с фиш са 382, като от тях 27 са на пешеходци, 87 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 2 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС; санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20.11.2024 г. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

В периода от 21 до 30 ноември ще се проведе кампанията „Безопасно шофиране през зимата“, която е насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и осветителните системи.

На 20 ноември ще се проведе специализирана полицейска операция по метода на „Широкообхватен контрол“ с участие на структури с контролни функции и извършване на всеобхватен контрол над водачите и МПС. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. На въпрос, поставен на предходния брифинг относно броя на настъпилите пътнотранспортни произшествия в района на ул.“Лазурна“ в Габрово, ст.инсп. Григоров отговори, че през 2022 г. в участъка е настъпило едно ПТП с пострадал водач на МПС, при което МПС се удря в стълб от бивша тролейбусна мрежа.

През 2023 г. също е настъпило едно ПТП с материални щети и участие на едно МПС. През 2024 г. са настъпили две ПТП: едното е с пострадал водач на МПС, а второто е от 6 ноември с четирима пострадали.

Зареди още

Крими

Габровец с „Порше“ осъмна без книжка след почти 3 промила

Published

on

54-годишен габровец остана без шофьорската си книжка, след като бе заловен зад волана с почти 3 промила алкохол.

Мъжът бил спрян за проверка във вторник, 12 ноември, малко преди полунощ. Тогава екип на полицията, патрулиращ по ул.“Свищовска“ отбил лек автомобил „Порше“.

При проверката за алкохол на водача се оказало, че мъжът седнал да управлява след употреба. Дисплеят на техническото средство изписан резултат от 2.93 промила в количеството издишан въздух.

Мъжът е дал кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост на пътя само за седмица

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 14 пътнотранспортни произшествия. За седмицата са констатирани общо 1585 нарушения, от които 1025 за превишена скорост. Това каза на брифинг ст.инсп. Пенчо Пенчев, началник група в сектор „Пътна полиция“

За периода е установен един водач, шофирал след употреба на алкохол и един след употреба на наркотични вещества, а друг един водач е отказал да бъде тестван за наркотици.

Контролните органи са съставили общо 49 акта, като от тях 16 за неизползване на обезопасителен колан, 4 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 1 водач е установен да управлява автомобил, след като СУМПС му е било отнето.

Наложените глоби с фиш са 511, като от тях 17 са на пешеходци, 98 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 23 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС. санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20 ноември, напомни още инсп. Пенчев. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

На 17 ноември ще бъде отбелязан и Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Продължават подготвителни мероприятия за предстоящия зимен сезон и поддържането на пътната мрежа на територията на област Габрово.

През настоящата седмица ще се проведе полицейска операция по линия на ROADPOL, насочена към водачите на товарни автомобили и автобуси. В акцията ще се включат и служители на ООАА и Инспекция по труда. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. От началото на годината са регистрирани 56 тежки ПТП, при които са ранени 56 души, загиналите са двама. От началото на месеца е регистрирано едно тежко ПТП с четирима ранени.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица