Свържи се с нас

Любопитно

Google ни изпраща днес в света на “галактическия стопаджия”

Published

on

Ако се чудите какво точно показва днес на първата си страница Google, значи не сте чели “Пътеводител на галактическия стопаджия”. Ако беше жив днес авторът на култовото произведение, британският писател Дъглас Адамс щеше да навърши 61 години, информира образователният портал Академика БГ.

В негова чест Google днес показва интерактивен и анимиран doodle, който си струва всяка секунда от четирите минути, необходими за да бъде видяно всичко. Той включва много от емблематичните за творчеството на Адамс елементи.

Чашата чай, например, е референция към втория му роман за Дирк Джентли “Дългият мрачен следобеден чай на душата” (The Long Dark Teatime of the Soul), докато хавлията е нещото, определено от самия Адамс като “най-полезното, което един междузвезден стопаджия може да притежава”, пише българският сайт за изкуство avtora.com.

Особено забавни и вълнуващи за милионите почитатели на “Пътеводителя” по цял свят са анимираните сцени, които се включват чрез многократни кликвания върху устройството, на чийто дисплей са изписани думите Don’t Panic (“Без паника” в българската версия на Google) – същите, които човек ще открие изписани на корицата на “Пътеводителя”.

Дъглас Адамс е роден през 1952 в Кеймбридж, Англия. Завършва St John’s College в Кеймбриджкия университет с бакалавърска степен по английска литература през 1974 г.

Още в Кеймбридж Дъглас Адамс се включва в комедийния клуб Footlights, чиито членове се приемат единствено с покани, като не получава такава веднага, както му се иска. По време на представления на Footlights в Лондон през 1974 г. той прави впечатление на Греъм Чапман (Graham Chapman) – един от шестимата членове на сюрреалистичната комедийна група Monty Python, и двамата за кратко работят заедно, припомня avtora.com.

“Пътеводител на галактическия стопаджия” се появява през 1977 като идея за сатиричен научнофантастичен радиосериал, който Адамс и продуцентът Саймън Брет предлагат на една от радиопрограмите на BBC.

В писането на някои от първите епизоди участие взима и Джон Лойд (John Lloyd), с когото си партнират в написването на два половинчасови епизода на анимационния сериал на Джефри Кели Doctor Snuggles – The Remarkable Fidgety River и The Great Disappearing Mystery.

През 1991 Адамс се жени за Джейн Белсън, а единственото му дете – Поли Джейн Рокет Адамс – се ражда на 22 юни 1994 г. и осиротява напълно на 7 септември 2011 г. след смъртта на майка си. През 1999 семейството се премества от Лондон в Санта Барбара, Калифорния. Дъглас Адамс умира от инфаркт на 11 май 2001 в Монтесито.

Навръх първата годишнина от смъртта му излиза книгата The Salmon of Doubt (Сьомгата на съмнението. Последно стопиране през галактиката), включваща негови разкази, есета и писма, както и 11-те глави от неговия последен, недовършен роман със същото заглавие, първоначално замислен като ново допълнение към поредицата му за Дирк Джентли.

Приживе Адамс става известен и като природозащитник и любител на бързите коли, компютърните игри, Apple Macintosh и китарите (оставя колекция от 24 китари). Музиката, която в най-голяма степен повлиява на творчеството му, с тази на Pink Floyd и Procol Harum. Що се отнася до религиозните му вярвания, самият Адамс се определя като “радикален атеист”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Любопитно

Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“

Published

on

Зареди още

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица