Свържи се с нас

Новини

Въпреки протестите, 20 000 тона софийски отпадъци в севлиевското депо

Published

on

20 000 т. балирани софийски отпадъци ще бъдат депонирани от днес до края на март на регионалното депо в Севлиево. Решението за това беше взето от Министерски съвет  в средата на септември 2010 година. То предизвика остра обществена реакция сред населението.Общинските съветници приеха декларация срещу депонирането на балите, а  в града започна подписка, която събра над 6000 подписа.За решението си правителството се възползва от приетите през лятото промени в Закона за управление на отпадъците, според които до 10% от оставащия капацитет на съоръженията за третиране на битови отпадъци, изградени преобладаващо с държавни средства, могат да се използват за решаване на проблеми на други региони.От днес депото в Севлиево  започва да приема генерираните в столицата отпадъци по определен график като дневно ще се изхвърлят не повече от 200 /двеста/ т. При неблагоприятни метеорологични условия срокът за окончателното превозване на количествата битови отпадъци може да се удължи най-късно да 30 април 2011 година.Транспортирането  ще се извършва само с пътни превозни средства, снабдени с подходящо оборудване против замърсяване на околната следа или със специализирани автомобили. Маршрутът за движение ще е от магистралата през с.Богатово до бензиностанцията на Лукойл, разклона за гр.Дряново до Регионалното депо.

Столична община  ще заплаща по 25 лв. без ДДС за обезвреждане на тон депониран отпадък.Допълнителни сто хиляди лева от бюджета на столицата са осигурени  за изграждане на маневрени площадки на депото, необходими за достъп и разтоварване на автомобилите.

Култура

Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България

Published

on

На 10 април Историческият музей в Дряново бе домакин на представянето на книгата „Царска България (1879 – 1946) – Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” от проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието събра многобройна публика в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“, а за него пристигна единият от авторите, предизвиквайки голям интерес сред жителите и гостите на града.

Още в началото директорът на музея, Иван Христов, приветства проф. Стоянович с топли думи и го представи като един от най-уважаваните български учени, посветили работата си на Третото българско царство – период, който често остава встрани от общественото внимание, но крие в себе си множество важни уроци и истории.

Книгата не е просто сух исторически преглед. Тя оживява с образи, разкази и детайли – богат илюстративен материал от фонд „Цар Борис и царица Йоанна“, Царски дворец „Врана“ и Държавна агенция „Архиви“, които придават плътност на описанията. Страниците ѝ пазят литографии, писма, снимки, дневници, гербове, ордени – и дори дрехи и отличия на царския двор.

По време на представянето авторът подчерта, че макар изданието да разказва за малка част от новата българска история, това време е от ключово значение. След Освобождението България поема категорично своя европейски път, а монархията играе съществена роля в изграждането на модерната държава.

Проф. Стоянович говори за мястото на България в Европа в края на XIX и началото на XX век, за монархическата система на управление и за възприятието на българската царска институция от страна на Запада.

Той акцентира върху процеса на пълна българизация на царския двор при управлението на цар Борис III и позитивния образ на страната ни в междувоенния период, когато България се превръща в предпочитано място за работа и живот от много европейци – нещо, което днес звучи почти невероятно.

Интерес предизвика и темата за екологията – неочакван, но важен акцент в разказа на историка. След Освобождението България се оказва критично обезлесена, а именно цар Фердинанд започва първите целенасочени усилия за залесяване и опазване на природата. Един детайл, който често убягва, но говори за визия и отговорност към бъдещето.

Петър Стоянович отбеляза още, че трудът му, заедно с този на доц. д-р Ивайло Шалафов, обхваща близо 80% от служителите на короната. Стоянович информира присъстващите, че съвсем скоро в двореца „Врана“ ще бъде отворено пространство за посетители и ще бъде представена експозиция с лични вещи на царската династия.

Срещата в Дряново завърши с аплодисменти, автографи и обещание за нови гостувания и вълнуващи разговори за българската история.

Зареди още

Любопитно

Карнавал Габрово търси талант!

Published

on

Екипът на Карнавал Габрово търси артистични гении! За целта той вече обяви Конкурс за карнавална картина и награди на обща стойност 16 000 лв.

„Картината, както и всичко в карнавала не е това, което изглежда на пръв поглед. Гледаш го смешно, а всъщност като се замислиш става въпрос за някой наболял и сериозен въпрос. Всичко е въпрос на подход и конкурсната част в Карнавала дава възможност на всеки, който има какво да каже, но не винаги му стиска, да се маскира, да измисли сюжет и през забавното и смешното да представи своята идея“, коментират от екипа.

Поканата е към всеки, който има чувство за хумор, понякога самоирония, за онези които обичат да се показват, за другите, които не обичат, но ще използват момента да се маскират, за да се покажат. Добре дошли са всички, които с участието си ще се наредят в новия век от историята на карнавалните легенди.

Участието е лесно – изисква се концепция, група съмишленици най-малко 10, на възраст над 16 години, малко абсурд, много хумор, смях и най-важното да носи настроение за над 30 хилядната публика, която е гарантирана. Творчеството е радост, карнавалът – празник, а наградите – да не се лъжем, мотив!

Докажете, че въображението Ви няма граници и Вашите идеи могат да бъдат част от магията на Карнавал Габрово, с която още по-силно ще РАЗЛАЕМ КУЧЕТАТА. За участие в конкурса и повече информация посетете уебсайта на Карнавал Габрово www.carnival.gabrovo.bg и меню Конкурс Карнавал Габрово | КОНКУРС ЗА КАРНАВАЛНА КАРТИНА 2025. Нека Ви завладее карнавалният дух на креативността!

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Новини

Габрово ще бъде домакин на втори благотворителен турнир по адаптирано плуване

Published

on

Тази събота, 12 април, в Габрово ще се проведе Вторият благотворителен турнир по адаптирано плуване. Събитието ще се състои от 12.30 до 17.00 ч. на басейна в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово, а инициативата е на Спортен клуб „Равен старт 2020“.

Очакват се в Габрово да пристигнат участници от цялата страна, като до момента участие са потвърдили над 150 от най-добрите състезатели от 17 клуба практикуващи. Под мотото „Плуваме, спортуваме, променяме!“, турнирът има за цел да насърчи физическата активност сред деца и младежи с различни възможности, и да покаже силата на спорта като инструмент за социална промяна.

Каузата тази година е да се съберат средства за оборудване и ремонт на новооткриващ се Спортно-рехабилитационен център за деца и младежи с двигателни и сензорни затруднения в Габрово.

На входа на басейна ще бъде поставена дарителска кутия, в която всеки може да постави своето дарение. Може да подпомогнете това начинание на Равен старт и по банков път на сметка: BG58UBBS80021073303050. За повече информация: Георги Левичаров – 0877 715 577 или на електронна поща: sk_ravenstart20@abv.bg.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица