Свържи се с нас

Култура

„Печати – изкуство и традиция“ в РИМ – Габрово

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Изложбата „Печати, изкуство и традиция“ беше открита в Регионалния исторически музей – Габрово. Автор на постановката е уредникът на отдел „История на българските земи 15 – 19 век“ Даниела Цонева. Тази изложба, в юбилейната за Музея 2013 година, когато се навършват 130 години от началото на музейното дело в Габрово, е по-специфична и комплексна. Тя поставя началото на серия от временни експозиции, чиято цел е да представят по-подробно музейното богатство, които ще обединят работата на специалистите от всички отдели. Цялата тази работа е като етапи от изграждането на новата постоянна експозиция РИМ – Габрово, която най-вероятно ще бъде открита следващата година.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Печатите са знакове, защитаващи достоверността на присъствието и авторитета на институциите – било то върху документи или преписки. Те по своеобразен начин отразяват личностната и институционална власт. Изложбата представя не само историческата традиция на изработката и битуването на печатите, но и разнообразието на формите, големината, предназначението и  съдържанието на изображенията. Общо 213 са културните ценности, представени в изложбата. Участват всички музейни отдели. Представени са оригинални печати, документи или илюстрации, съхранили отпечатъците  върху тях.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Периодът, който обхваща структурираните теми е от Първата и Втората Българска държава, времето на османското владичество, епохата на Възраждането,  времето на възстановяването на българската държава и третото българско царство, но естествено пречупено през габровската история и културните ценности, съхранени в РИМ – Габрово. Най-ранните представени културни ценности по темата представляват калъп за просфорни печати  от камък и гипсова отливка от него, открит при разкопки край село Крамолин. Два оловни печата, единият от укрепената местност на крепостта Градище край Габрово, а вторият на византийски чиновник от местната администрация, както и 2 златни пръстена с монограм.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В три табла са представени владетелски печати и пръстени печати, от времето на Хан Кубрат, Хан Тервел, Княз Борис, царете Симеон, Петър,  Калоян,  Константин, Асен, Иван Асен II и Иван Шишман, както и гербовете турските султани Мурат I, Мехмед Завоевателя, Баязид, Сюлейман Великолепни. Чрез цветна летография на Цариград с Босфора е илюстрирано управлението на тези султани и владичеството в българските земи. В14 табла и 9 витрини са развити темите църковни – манастирски, селищни – училищни печати, както и такива на съд, митница, поща, обществени структури, бойни военни формирования, еснафски организации.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Най-многобройни в изложбата са личните печати, които в исторически план се определят и като най-много. Представени са и едни от първите църковно – възрожденски печати, какъвто е печатът на Рилската света обител, съхранен на документи от 1869г. Сред най-ранните печати на габровските църкви е представен този на църквата Свети Йоан Предтеча, който отпечатък е разкрит в един богослужебен ръкописен сборник от 1596 г. Музея притежава и най-стария печат на църквата Света Троица от 1814 г. и експониран в изложбата, а чрез документи са представени още печатите на габровските манастири Соколски и Девически, църквата Успение Богородично.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Тема училищни печати е илюстрирана както чрез документи, така и чрез оригинални печати на габровското училище от 1835г. Самият печат е създаден през 1832г. Като оригинални печати са включени още печатът на Община Габрово от нач. на 70-те години на XIX век, който представлява четири отделни части. Показани са също така много документи и печати, свързани с обществени организации.  Това са дружества, комитети, читалища, библиотеки и много други.

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица