Свържи се с нас

Новини

“Новите” българи са македонци, украинци и молдовци

За една година 18 833 души са получили наш паспорт

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

За една година вицепрезидентът Маргарита Попова е издала 162 указа за промени в българското гражданство на 18 833 души. Това са данните от доклада за дейността на Комисията по българско гражданство и българи в чужбина за периода 23 януари 2012 – 22 януари 2013 г., обявен днес от вицепрезидента Маргарита Попова, цитирани от Аргументи БГ.

Най-голяма част от придобилите българско гражданство за 2012 г. са от Република Македония 8185 души, след тях са хората от Молдова и Украйна. 881 са новите граждани на страната ни от Руската федерация, а от Сърбия – 604 души, от Израел – 588. 75 са лицата, които са нямали гражданство и са получили българско – 30 от тях са от Афганистан, 15 от Сирия.

На основание български произход са придобили българско гражданство 13 737 души, 4 130 са придобили българско гражданство на основание родител – български гражданин и пълно осиновяване.

Осем са новите българи, които са получили гражданство заради изключителен принос и особени заслуги. Между тях са спортистка – състезателка по модерен петобой, и професор Аталай от Израел, специалист с особени заслуги в медицината.Двама бразилски футболисти от шампиона “Лудогорец”, Разград също са получили гражданство. Българки са станали две състезателки по художествена гимнастика и един тенисист от Армения.

За особени заслуги българско гражданство е получил и “много известен бизнесмен от Италия”, който е разкрил у нас 2 200 работни места.  Става въпрос да Едоардо Миролио, който е собственик на три текстилни предприятия в Сливен, хотел и винарска изба край новозагорското село Еленово.

Хората, които са придобили гражданство по обща натурализация, е 206. 60 указа за възстановяване на българско гражданство са издадени за 607 души.

На основание особени заслуги е отказано българско гражданство на 21 души. Петима от получилите отказ са спортисти, а други пет отказа са по предложения, направени за принос в българската култура, бизнеса и икономиката, защото са липсвали конкретни убедителни факти в мотивите.

Отказано е било българско гражданство на 11 души, предложени на същото основание поради направено дарение. Даренията, които те са направили, са от 50 000 лв. до 100 000 евро. Шест от тези дарения са били направени за проучване и възстановяване на средновековни църкви и манастири в Созопол.

Вицепрезидентът Маргарита Попова заяви, че българското гражданство не се свързва само с финансови измерения, а е знак за принадлежност към родината. “Българското гражданство е уважение към нормите и законите на страната и доказва това, че принадлежиш към една общност и трябва да се съобразяваш с нея”, отбеляза Попова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Отбелязваме 6 септември – Денят на Съединението на България!

Published

on

Днес е 6 септември, денят, в който отбелязваме 139-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи.

Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите „Съединение“.

През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.

Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев.

Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.

След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.

6 септември е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.

Зареди още

Новини

„Янтра“ организира Детски турнир „Габрово Къп 2024“

Published

on

За трета поредна година ОФК „Янтра“, съвместно с Община Габрово, ще бъде домакин на Национален турнир по футбол „Купа Габрово 2024“. В предстоящото издание на надпреварата като партньор и съорганизатор се включва и Олимпия Футбол Клуб.

След успешното провеждане на първите две издания, тази година в турнира ще се включат над 300 деца на възраст между 7 и 13 години. В рамките на трите дни между 6-ти и 8-ми септември ще се изиграят 40 мача в три потока – Футбол 5 (родени 2016), Футбол 7 (родени 2015) и Футбол 11 (родени 2011).

Срещите при най-големите ще се играят на стадион „Априлов“ и официалния стадион „Христо Ботев“. Мачовете на Футбол 7 ще се провеждат едновременно на две игрища на големия терен с изкуствена трева в СК „Христо Ботев“, а двубоите на Футбол 5 ще са на малкия терен с изкуствена трева (клетката).

В отделните възрастови групи ще вземат участие отборите на Янтра, Лудогорец (Разград), Етър (Велико Търново), Олимпия (София), Розова долина (Казанлък), Делфини (Варна), Севлиево, Троян, Болярчета (Велико Търново) и Локомотив (Дряново).

Зареди още

Новини

Д-р Николай Цанков ще приема пациенти в МЦ „Св. Димитър Солунски“

Published

on

От 14 септември – Кръстовден, Медицински център „Свети Димитър Солунски“ в Габрово официално отваря врати и започва да приема пациенти. В поредица публикации ще ви запознаем с екипа от специалисти, които ще се грижат за Вашето здраве и добруване. Днес ще ви представим д-р Николай Цанков. 

Д-р Николай Цанков е високо квалифициран специалист в областта на коремната хирургия, със задълбочени познания и практически опит в лапароскопската и роботизираната хирургия. Тези съвременни техники позволяват минимално инвазивни интервенции, което значително намалява времето за възстановяване и риска от усложнения за пациентите.

Специализирал е лапароскопска хирургия в Дънди, Шотландия, еднопортова видео-асистирана торакоскопия (VATS) в Шан Хай, Китай, и еднопортова гръдна хирургия в Лисабон, Португалия. Той прилага иновативни методи за лечение на разнообразни заболявания на коремната кухина, които осигуряват на пациентите по-добри резултати и комфорт по време на възстановяването.

Д-р Цанков ще бъде на разположение за консултации и прегледи в Медицински център „Свети Димитър Солунски“ в следните часове:
Вторник: 14.00 – 17.00 ч.
Сряда: 15.00 – 17.00 ч.
Петък: 14.00 – 18.00 ч.

За повече информация и записване на часове, можете да свържете се с лечебното заведение на телефон: +359 890 333 398 или да посетите МЦ „Свети Димитър Солунски“ в Габрово, на адрес: ул.“Николаевска“ 134.

гр. Габрово, ул.“Николаевска“ 134, тел.: +359 890 333 398
Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица