Свържи се с нас

Новини

Цената на тока от АЕЦ Белене – равна на тази от АЕЦ Козлодуй

Published

on

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Ползите от изграждането на нови атомни мощности и  отговор на въпроса „Защо ще гласувам с ДА на референдума” сподели пред габровци, експертът по ядрена енергетика и финансист Никита Христов. Малко преди срещата с габровската общественост представителят на Инициативния комитет, който събра подписите за референдума за АЕЦ Белене се срещна с местните медии и обясни какви са действителните суми, които ще се дават, кой ще ги дава и дали изобщо ще тежат на българския бюджет и данъкоплатец.

„Централа, плюс всички инфраструктурни обекти, като пътища, далекопроводи, детски градини, жилища и други, към датата на сключване на договор е около 10,6 млрд. лева. Към 2019 година, в следствие на ескалация и индексацията (инфлационни процеси), които е необходимо да се индексират, понеже парите се обезценяват с времето и няма да стигнат, ако не се индексират. Всеки знае, че ако не му индексират заплатата или пенсията с времето тя намалява. По същия начин се индексират тези суми и за това се налагат допълнителни средства, някакво привидно оскъпяване. Освен това се прибавят и лихвите към кредита. Това, което се достига при умерения вариант е около 15,2 млрд. лева. Тези пари приведени към днешна дата те струват някъде към 11 млрд. лева, т.е. на практика тя си струва толкова, колкото е била по самия договор – 8 млрд. самата централа и допълнително 2,6 млрд. лева за инфраструктура, включени към допълнителните съоръжения“, сподели Никита Христов.

„Тези 15 млрд. лева, откъде обаче ще се вземат? 51% са български, а 49% са на чуждестранен инвеститор. Освен това България е дала не малка част от своя дял и на практика остават някъде около 6 млрд. лева – това, което трябва да даде България, а не 23 милиарда, за които се говори непрекъснато“, допълни още Христов. От казаното стана ясно, че въпросните 6 милиарда няма да се вземат от републиканския бюджет, нито от българския данъкоплатец. Тези пари ще се вземат от кредит с 4% лихва. „А кога ще се изплаща този кредит? След като започне работа централата тя ще има чисти приходи  от над 2 млрд. лева годишно, което означава, че кредитът ще се изплати за 3 години, ако се изплаща приоритетно. Ако се изплаща заедно с останалата част от инвестицията ще се изплати за около 11 – 12 години. Така, че нито ще се вземат пари данъкоплатците и от Бюджета, нито ще се увеличи цената на тока. Централата, ако работи на пазарна цена тя ще печели 2 милиарда, които могат да се вложат за изплащане на този кредит. В никакъв случай няма да повлияе да се увеличи цената на тока“, каза още експертът по ядрена енергетика  и финансист Никита Христов.

По отношение цената на тока той добави, че неговата цена от АЕЦ Белене към днешна дата е 4 ст. на киловат/час. „АЕЦ Белене е напълно равностоен на АЕЦ Козлодуй като цена на тока. Не са верни твърденията, че цената на тока от Белене щяла да бъде 3 или 4 пъти по-скъпа от тока на Козлодуй. Споменава  се цена от 15 ст. на киловат/час. Наистина  в доклада на HSBC има такава цена, но тя означава осреднена бъдеща цена. Това е цената от началото на експлоатацията до нейния край. Тези 60 години все едно да не се променя цената, т.е. тя е теоритична цена и нейната цел е да сравнява бъдещи алтернативи, които биха работили по едно и също време. Но тази цена е бъдеща и не може да се сравнява със съвременни цени, тъй като стоят десетилетия между тези цени и междувременно върви инфлация най-малкото допълнителна ескалация, поради европейските изисквания за декарбонизация на енергетиката. Нормално е тези 4 стотинки след време да стана 15, но да имат същата равностойност“, каза в заключение експертът.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица