Свържи се с нас

Култура

Една година доброволци в регионалната библиотека

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” отпразнува първия рожден ден на „Клуба на доброволците”

Published

on

снимка: Регионална библиотека "Априлов - Палаузов"

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

През ноември 2011 година бе създаден Клуб на доброволците в Регионална библиотека  „Априлов-Палаузов” в Габрово. За изминалата година от неговото учредяване равносметката на стореното е много положителна и вдъхновяваща. В инициативите на Клуба през отминаващата 2012-та година се включиха повече от 50 доброволци. Техният добротворен труд за популяризиране информационно-образователната роля на библиотеката в живота на местните общности бе високо оценен от библиотечната колегия и от всички обществени групи, до които се докоснаха.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Доброволците на библиотеката гостуваха нееднократно в Дома за медико-социални грижи за деца – Габрово. Те играха с малчуганите, търпеливо се занимаваха с тях и внасяха истинско настроение сред деца и персонал на социалното заведение. По повод 1 март сборна група доброволци на библиотеката от различни училища в Габрово посети възрастните хора в Дневния център за стари хора – Габрово, поздравиха ги с весел художествено-песенен рецитал на тема „Баба Марта и първомартенската обредност” и закичиха всички с мартенички за здраве и късмет.

През месец април 2012 година по повод 50-годишнината от рождението на поетесата Петя Дубарова, останала завинаги на 17 години, бе обявен национален младежки конкурс за есе и стихотворение „Най-синьото вълшебство”. Доброволци на библиотеката – възпитаници на Национална Априловска гимназия – Габрово с ръководител Снежанка Барболова (преподавател в НАГ), подбраха стихове на Петя Дубарова и създадоха литературно-художествен рецитал и мултимедийна презентация. Рециталът бе представен с успех пред публика в дните на националния Маратон на четенето – традиционна инициатива на Българската библиотечно-информационна асоциация.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Доброволците на библиотеката се включват активно и в инициативите, провеждани ежегодно – изложби, художествени работилници по повод Великден, Гергьовден, Седмицата на детската книга и изкуствата за деца, Международният ден на детето – 1 юни, Деня на будителите – 1 ноември, Рождество Христово и Нова година и т.н.

От 1 юли до 1 септември 2012 година за пръв път традиционната инициатива „Лято в библиотеката” излезе извън стените на Детски отдел с лятна читалня – занималня на открито в парка до основната сграда на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”. Инициативата за игри, рисуване и четене в горещите ваканционни дни бе приета с ентусиазъм от родители и деца. Доброволци на библиотеката участваха активно и подкрепяха библиотекарите и в лятната читалня, провеждана всяка сряда от 10 до 12 часа.

По повод 16 ноември – Международният ден на толерантността – доброволци на библиотеката от НАГ с ръководители Наталия Радева и Снежанка Барболова, работещи по проект „Успех” на МОН, осъществиха разгорещен дебат на тема „Аз вярвам в толерантността” – актуален въпрос  в съвременното глобално и пъстро общество на различни култури, вероизповедания и икономики в криза.

През месец декември 2012 Художествена галерия „Христо Цокев” – Габрово отпразнува своята 50-годишнина. В празниците отново се включиха доброволците на библиотеката. Те представиха пред публика литературно четене на откъси от „Коледна песен” на Чарлз Дикенс – безсмъртната приказка за възрастни, утвърждаваща коледния дух на толерантност, грижа и обич между хората. С коледното четене бе отбелязана и 200-годишнината от рождението на Дикенс – 2012 година бе обявена за „година на Дикенс” в световен мащаб и нашата доброволческа инициатива бе малка цветна част от празничния глобален пъзел.

Гостуване на сборна доброволческа група от 12 – 17-годишни тийнейджъри в Дома за възрастни хора с увреждания – Габрово с рождественски дух и весело коледно настроение бе последната проява за отминаващата 2012 година. За хората в дома и персонала от социални и здравни работници посещението на доброволците се превърна в едно истинско малко празненство със стихове, музика и танци.

Активните доброволчески инициативи през 2011 – 2012 година, ентусиазмът и вдъхновението на доброволците на Регионална библиотека – Габрово, които те неизменно влагаха във всяка своя проява, дадоха повод на колегията на библиотеката заедно с доброволците да отпразнуват своя първи рожден ден.

На 19 декември 2012 г. в новосъздадената зала за срещи и събития на библиотеката на най-активните доброволци, участници във всички изброени събития, бяха връчени грамоти от Савина Цонева – директор на РБ „Априлов-Палаузов”. „Стари” и новоприети доброволци похапнаха от вкусната празнична торта. Анелия Мутафчиева – координатор на клуба, Румяна Карамфилова и Ивелина Пенчева, организатори на доброволците и инициатори на различни събития, сърдечно поздравиха младежите и си пожелаха още една бъдеща успешна доброволческа година – новата 2013-та.

„Станете доброволци и усетете удовлетворението от труда „в полза на обществото”. Заповядайте при нас. Светли и благословени Рождественски празници“, споделят от регионалната библиотека.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица