Свържи се с нас

Новини

Централен Балкан – парк за всички

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

В централния офис на Дирекция Национален парк „Централен Балкан” в Габрово, се състоя пресконференция за представяне на Проект  „Централен Балкан – парк за всички”. В началото на пресконференцията, директорът на Парковата дирекция Антон Станчев представи философията на проекта и основните въпроси, свързани с устройството и управлението на парка и управляваните от него резервати, които се очаква с изпълнението на проекта.

Проектът бе представен от ръководителя на Екипа за управление Генчо Илиев. В презентацията си, той информира,че проектът е одобрен със Заповед на Министъра на околната среда водите, по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Изпълнение на дейности за устройство и управление на национални паркове и резервати”, приоритетна ос 3: „Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие” на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” Финансира се от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма “Околна среда 2007 – 2013 г.“ Общата стойност на Проекта е 55 092 000 лв., в това число от Европейския фонд за регионално развитие – 46 828 200 лв. и Национално съфинансиране – 8 263 800 лв.

Това е проектът с най-голяма стойност, финансиран по приоритетна ос 3 на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” Изготвен е на основание Закона за защитените територии, Наредбата за разработване на планове за защитени територии и Плана за управление на Национален парк „Централен Балкан” 2001 – 2010 г.” Периодът на действие и етапите на изпълнение са разположени във времето от 2 юли 2012 г. до 31 март  2015 г.

Чрез Проекта, с привличане на средства от Оперативната програма, Дирекцията цели финансово да обезпечи важни за опазването на биоразнообразието дейности, свързани с видове и местообитания. На видово ниво, предмет на Проекта е възстановяване на глухаря и разселване на ловни соколи, мерки за стабилизиране на популациите на едрите бозайници – с подобряване на хранителната база и на балканската пъстърва – с разселване в горните течения на реките.

Сериозно внимание е отделено на природните местообитания. Дейностите за възстановяването, опазването и поддържането им обхващат близо  22 400 дка. Сред целевите местообитания са гори от бяла и черна мура, борови гори с ендемични подвидове от черен бор, смърчови гори в планинския до алпийския пояс, букови гори върху варовик, влажни и високопланински букови гори. Предмет на Проекта е опазването и поддържането и на местообитанията на определени тревни и храстови съобщества, сред които южните високопланински, алпийските и субалпийските, картъловите съобщества върху силикатен терен, планинските сенокосни ливади, както и местата, обитавани от световно застрашения европейски лалугер.

За да бъде посещението в Парка приятно, забавно и да носи наслада от досега с дивата природа, Проектът предвижда създаване на три посетителски интерпретативни центъра, обновяване на около 140 км лятна лентова туристическа маркировка и монтиране на 200 нови жалона по зимната маркировка, обезопасяване на маршрути с въжено-стоманени и дървени парапети, паркова мебел за кътове за почивка, биваци, погледни места, зелени класни стаи, направа на заслони, беседки и чешми. Одобряването на Проекта допринася съществено за реализация на дейности, свързани с планирането и оптимизацията на управлението, сред които разработване на планове за управление на резерватите „Чамджа” и „Еленова гора”, инвентаризация на горите,  възстановителни дейности (пилотен проект), изпълнение на технически проект за възстановяване на природни местообитания,  засегнати от ерозия.

Важно за оперативното и ефективно ръководство е заложеното развитие на управленската инфраструктура – изграждане на местни офиси, реконструкция на пътища за управленски нужди и създаването на ведомствена комуникационна система с възможност за наблюдение и охрана; развитието на охранителната инфраструктура. Очаква се с реализирането на Проекта да се постигне сериозен напредък по устройството и управлението на Националния парк и управляваните от него резервати. По същество, това означава и напредък в изпълнението на главните цели в управлението на Парка, произтичащи от неговото предназначение.

В своето изказване, Жанет Атанасова – главен експерт „Информация и публичност” в Управляващия орган на ОП „Околна среда”, подчерта, че служителите на Дирекцията вече имат опит в изпълнението на проекти и пожела успех на Екипа за управление.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Усложнена пътна обстановка в региона след падналия априлски сняг

Published

on

Усложнена остана пътната обстановка в област Габрово след падналия днес, 7 април, сняг. Пътните настилки са мокри, на места по високите части – заснежени. Потребители на социалната мрежа алармираха за непочистени пътища в региона. Най-вече критична се оказа ситуацията от северната страна на прохода Шипка, където тази сутрин лек автомобил дори се обърна по таван, а други аварираха край пътя.

Няма данни за ранени или пострадали. В зимния капан се оказаха десетки шофьори и техните пасажери, дръзнали да преминат прохода в Стара планина.

Образуваха се колони от изчакващи превозни средства. „На Шипка се проведе 3-часов събор на любителите на летни гуми. С любезното съдействие на АПИ“, написа потребител в мрежата.

Според други причина за кризата са непредприетите навреме мерки по почистването на старопланинския проход, което отговорните институции са подценили, въпреки прогнозите за влошаване на времето, в комбинация на минусови температури със снеговалеж.

Пътната ситуация през прохода Шипка

Сложна остана и ситуацията на пътя между Габрово и Трявна, където водачите също изчакваха на място в сутрешните часове, за да бъде разчистена пътната връзка между двете населени места. „Пътят за Габрово е ужасен. Непочистено е! Пързаля се! Стоим и чакаме!“, сподели друг гражданин във фейсбук по повод обстановката.

Пътната ситуация през прохода Шипка

В Габрово пътищата са мокри, почистват и обработват се. Снежната покривка е около 5-6 см.

Пътят Габрово – Трявна, в района на Сечен камък

*Снимки: Фейсбук.

Зареди още

Култура

Владо Николов ще бъде в Габрово на 9 април

Published

on

На 9 април Габрово ще бъде домакин на едно вълнуващо събитие, което ще събере почитателите на спорта и културата. Владимир Николов, една от най-големите звезди на българския волейбол, ще гостува в града, за да представи своята биографична книга “Високо”.

Това е част от инициативата на платформата за литература, изкуство и култура TetaraDkaTa.com „Следите на…“. Събитието се организира съвместно с Община Габрово, Култура On Air и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и е посветено на 165-годишнината от обявяването на Габрово за град.

Това е чудесна възможност за жителите на Габрово и гостите на града да се срещнат с един от най-успешните български волейболисти и да научат повече за неговия път в спорта.

По време на събитието Владо Николов ще сподели своите преживявания и ще отговори на въпроси от публиката. Също така, ще има възможност за автографи и снимки с неговите почитатели.

Представянето на книгата “Високо” и срещата с именития български спортист ще се проведе в зала “Възраждане” от 17.30 часа, а входът е свободен! Не пропускайте шанса да се срещнете с една от иконите на българския спорт!

Зареди още

Новини

Сградата на Тревненската школа е застрашена след големия пожар

Published

on

Предвид дъждовете през почивните дни и днешния снеговалеж в Трявна, който продължава и към момента, щетите в сградата на НГПИ „Тревнeнска школа“ започват да стават все по-големи и да има конструктивни изменения по стените и таваните на втория етаж.

Това заяви кметът на Трявна Денчо Минев, тази сутрин в ефира на „Здравей, България“ по Нова телевизия, и подчерта, че съвместните действия за бързото възстановяване на покрива не са спирали. Работи се съвместно с държавата по издаване на необходимата документация за строеж.

„Това, което успяхме да свършим е да се свържем с архитект, който има архитектурно заснемане на сградата и част от екипа му, които са конструктори, които да могат да установят какво е състоянието на сградата. Правим план за действие съвместно с Областен управител на област с административен център Габрово, с пожарна, с полиция, с директора на училището и съответно на най-високо ниво с Томислав Дончев, от страна на правителството. Държим връзка с г-н Бачев от Министерство на културата“, допълни още кметът на Трявна.

В момента се води извънредна среща между директора на училището и учителите. По-късно днес се очаква да пристигне и експертна комисия от Министерство на културата, която да направи оглед на сградата. Следващата фаза е да се установи кога специалисти, в това число и алпинисти, ще могат да започнат разчистване на отломките вследствие на огромния пожар в петък през нощта, който изпепели до основи 722 кв. м. покривна конструкция и унищожи шест кабинета на третия етаж с техника.

„Това, което водим като разговори със специалистите е, че първо трябва да се разчистят отломките, защото това е голяма площ – около 1000 кв. м. След това трябва да се започне да се изгражда т. нар. ново било, откъдето може да се пуснат найлони или други покривала, които да могат да спрат дъждовете и снеговалежите. Ако пуснем доброволци, в момента на покрива, има риск за живота на хората“, подчерта г-н Денчо Минев.

Учебният процес тази седмица е преустановен, като има създадена организация съвместно с ОУ „Проф. Пенчо Н Райков“ в Трявна. Там учениците ще водят своята теоретична подготовка, а практическата ще продължи в сградата на НГПИ – незасегнатите общежития и ателиета.

„Аз, обаче, все пак имам така оптимистична гледна точка и смятам, че ще успеем да се възстановим, тъй като все пак общежитието не е засегнато, долу – корпусът с машините не е засегнат, така че мисля, че без проблеми ще завършим учебната година“, сподели г-н Добрин Атанасов, който е преподавател по история в гимназията.

Ценните дърворезби и икони не са засегнати вследствие на пожара. Ще бъде необходима, обаче, техника, чиито загуби възлизат на около 82 хиляди лева. Допълнително ще бъде оповестено откога специалисти и доброволци ще могат да започнат работа по разчистване на изгорелите отломки.

Междувременно продължава набирането на средства в помощ на Националната гимназия, обявени от НЧ „Иван Вазов – 2014“ – гр. София и Фондация „Габрово – преди и сега“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица