Свържи се с нас

Новини

Радостина Комарницка: Да си учител, се иска призвание

65 години ОУ „Цанко Дюстабанов“

Published

on

65 години от  създаването си празнува ОУ „Цанко Дюстабанов“ в Габрово. На 11 ноември 1947 година в квартала Падало отваря врати ново основно училище, което поема част от учениците от началните училища „Пенчо Ралчев” и „Петър Падалски” и от Първа прогимназия „Радион Умников.Решено е училището да носи името на войводата на Габровската чета през Априлското въстание от 1876г. Цанко Дюстабанов.

Интервю на Тихомир Ковачев и Димитър Малчев от VI а клас с Радостина Комарницка – директор на училище „Цанко Дюстабанов“.

 .-                   Г-жо Комарницка, Вие сте директор на нашето училище.Трудно ли е да се управлява?

–                  Самата дума управление означава извършване и упражняване на ръководни дейности в определена организирана система, в случая училището, за синхронизиране и целеполагане на дейностите на участващите в нея, както и гарантиране опазване на специфични черти, поддържане наличните дейности и реализиране програмните цели.Предвид участниците в общността- ученици, учители и родители, има трудности, които е нужно да се преодоляват ежедневно и няма рецепти, всяка ситуация е различна.В годините, до мен винаги е имало хора, учители, екип, които с достойнство са работили да преодолеем общите препятствия.

–                 Вие сте и учител.Защо избрахте тази професия?

–                 Да си учител, както и други професии, се иска призвание, да обичаш тези, на които показваш пътища за достигане до решения- учениците и от които и чрез които, в днешно време можеш да се учиш, цял живот.Защото всяко поколение, наследява опита и познанията на предходните, но има, носи в себе си нещо различно и това задължава учителят да е вечно в движение- на мисълта, на методите си за общуване и реализиране на целите по предмета, който преподава.

–              Вие сте постоянно сред нас.Споделете какво мислите за съвременните ученици?

–              На съвременните ученици не им е лесно, по простата причина, че има голям брой източници на информация, някои не винаги с благородни, съзиждащи мотиви.Много са рисковите фактори, с които трябва да се съобразят и да се предпазват сами, което не винаги им се отдава.Не на последно място по значение е голямата, несъобразена с възможностите на възрастта скорост, с която искат да живеят живота си, прескачайки етапи от него.

–         Какви са лошите и хубавите страни на Вашата професия като учител?А като директор?

–         Хубавите страни на професията учител е възможността да се направят опити да се позабави хода времето за индивида учител.Не много добра страна е , че учителят е обсебен от детайлите в професията и не е възможно тръгвайки за в къщи, всеки ден, да остави проблемите на работно си място- в училище.

–         Споделете моменти, които са Ви направили горда и щастлива от работата.

–         Щастието е просто и сложно състояние, което понякога не винаги усещаме, че ни е споходило.Професионално такова съм изпитвала, когато съм видяла, че на някого съм помогнала, да не пропусне даден миг в живота си, по една или друга причина.Много често за това разбирам след време, когато даже може и да не си спомням как се е случило някога, за мен.Просто е станало.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка

Published

on

Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка и отвеждащата към него инфраструктура, защото проектът е важен за всички. Това каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от парламентарната група на „ДПС-Ново Начало“ за степента на изпълнение на проекта на тунел под връх „Шипка“ и какви действия и срокове има предвидени за подготовката на инфраструктурата от южната страна на Стара планина при Казанлък. Новината съобщи БТА.

„Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятия от юг, като за мен на първо място тук е проектиране и изграждане на обхода на гр. Казанлък“, отговори вицепремиерът Дончев.

Той определи като необходимо организирането на срещи между представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и всички общини по трасето на Коридор номер 9. Тук той обърна специално внимание и на необходимостта от извеждане на трафика извън Севлиево, през чиито централни части днес минава републиканското трасе.

„Трябва да мислим за всяко населено място на трасето на Коридор номер 9. Срещата е необходима и тя трябва да се проведе“, заяви той.

Вицепремиерът Дончев определи последните 4 години като не добри за проекта за тунел под Шипка.

Зареди още

Новини

НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия

Published

on

Националната гимназия за приложни изкуства „Тревнeнска школа“ ще търси помощ от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за възстановяване на щетите, нанесени след огромния пожар, който се разрази тази нощ в учебното заведение. Това стана ясно на извънреден щаб, който бе свикан днес.

„Към момента е събран щаб заедно с директора на РУО – Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово, директорите на пожарните в Габрово и Трявна, началника на РУ на МВР в Трявна, мина и техническо лице от Общината да извърши оглед на мястото със съдействието на пожарната, обаче се установява, че не може да се направят временни мерки по укрепване на покрива. Вариантът е да се осигурят средства по спешност, по нов проект, за възстановяване на покрива. Тук е ролята на държавата“, коментира кметът на Трявна Денчо Минев, който от получаване на сигнала оказва помощ на терен, съдействие и съпричастност към нещастния инцидент, сполетял училището с отколешни традиции в града.

Вследствие на пожара са унищожени 722 кв. м. от покривната конструкция, заедно с пет ателиета на третия етаж. Общежитията не са засегнати. Според първоначални данни, най-вероятно, огънят е тръгнал от компютърен кабинет с 3D принтери на третия етаж.

„Учебният процес най-вероятно ще продължи. Теоретичната част в Основното училище в Трявна, а практическата част и общежитието, се надяваме, че ще се изпълняват тук в училището, така че да може да не се нарушава този учебен процес“, допълни още директорът на гимназията Орфей Миндов.

Зареди още

Крими

Изгоря покривът на Тревненската школа

Published

on

Покривът на Националната гимназия за приложни изкуства “Тревненска школа” изгоря при голям пожар. Инцидентът е станал тази нощ, информираха от РДПБЗН – Габрово.

Сигналът за разразилата се огнена стихия бил подаден малко след 03.00 часа. Училището се намира на ул. „Ангел Кънчев“ в Славейковия град.

При пожара са нанесени материални щети, като за щастие няма пострадали хора. Децата от общежитието са били своевременно евакуирани.

За овладяването на пламъците са участвали 5 противопожарни автомобила и общо 15 пожарникари от РСПБЗН – Трявна , РСПБЗН – Габрово и екип доброволци към Община Трявна.

Всички 17 ученици от общежитието на Тревнeнската школа са били настанени в сградата на Община Трявна. Осигурена им е храна и вода.

По думите на директора на училището Орфей Миндов, най-вероятно, пламъците са тръгнали от компютърен кабинет, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна.

Кметът на Трявна Денчо Минев също пристигна на място през нощта, за да се запознае със ситуацията. Изгоряла е две трети от покривната конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието.

Разследват се точните причини за възникването на пожара. Учебният процес е преустановен поне за 2 седмици, добави още Орфей Миндов, като ще се премине на онлайн обучение.

И към момента, на място, продължава работата на полиция и пожарна. Движението в района се регулира.

*Снимки: Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица