Култура
Ретроспективна изложба „85 години ОУ “Неофит Рилски” днес
Откриване на изложбата “85 години ОУ ”Неофит Рилски” ще се състои днес от 18.00 часа в Регионален Исторически Музей – Габрово. Новина съобщи днес на пресконференция главен учител Анатолий Антов. Проектът е съвместна проява на ОУ ”Неофит Рилски”, Регионалния Исторически Музей – Габрово и Държавен архив” Габрово по повод отбелязване на 85-годишнината от откриването на учебното заведение. Изложбата е ретроспективна по своя характер, тъй като включва фотографии и документи от важни етапи за историята на габровското училище – от откриването му до наши дни.
Институциите, които подкрепиха представянето на изложбата са Регионалния Исторически Музей – Габрово, който предостави базата на музея и първото знаме на училището с лика на Неофит Рилски, съдейства с екип от специалисти за реализирането й, както и Държавен архив – Габрово, който предостави копия на архивни документи и снимки, свързани с историята на училището.
Откриването на изложбата в навечерието на Деня на народните будители е свързано с факта , че училището носи името на Неофит Рилски – бележит възрожденец и книжовник, който се посвещава на образователното дело и е от водещите фигури в развитието на просветата в родината ни през XIX век.
През април 1925 г. в местността Скокова поляна започва строежът на нова училищна сграда. В изложбата има кадри от историческия момент на първата копка, освещаването и речите на министъра на просвещението и кмета на Габрово. С Протокол № 9 от 10.09.1926 г. Училищното настоятелство взема решение новопостроеното училище да носи името Втора прогимназия “ Неофит Рилски “. Училището тържествено отваря врати на 25.09.1927 г.
Това е период на разцвет на габровската индустрия и търговия и във Втора прогимназия “ Неофит Рилски “ се провежда ежегодна търговска изложба. Лазар Попминков подарява на училището везано знаме с лика на Неофит Рилски. Освещаването му е на 12.05.1935 година. Със заповед № 247 от 16.04.1936 година на Областната училищна инспекция в Плевен прогимназията е обявена за пълно основно училище с ученици от І до VІІ клас. Сформирана е ученическа духова музика от фанфари с диригент Александър Керков.
Днес, 85 години след създаването си, ОУ “Неофит Рилски” е училище с модерна материална база, учебно-възпитателният процес се подпомага с разнообразни дейности по национални програми и европейски проeкти.
От 2011 година ОУ „Неофит Рилски” е член на АСЕS – Академия на училищата в Централна Европа. „ Създаване на съвременна образователна инфраструктура посредством прилагане на мерки за енергийна ефективност ”; „Училище за първолаци – учим и се забавляваме”; Проект „Без звънец” за подпомагане на деца с обучителни трудности; Международен проект „ Живата книга на доброволчеството ”; Проект „ Успех ”с групи по интереси: театрален клуб, журналистика, общуване чрез танци, математика, приложно изкуство, предприемачество, традиции, социални умения, спортни клубове и др. „Здраве и сигурност“ по националната програма „Превенция и контрол на ХИВ / СПИН в България. Проект „Дишай“ по програма за превенция на тютюнопушенето.
Международен проект T.A.L.K. I.T. O.V.E.R. или „Да го обсъдим“- насочен към намаляване на агресията и насилието сред учениците, свързан с ученически обмен на училища от Румъния и Молдова. Осъществява се и трансгранично сътрудничество с училището от Босилеград, Сърбия.
Старото духовно средище с 85-годишна история, което с гордост минава през годините, днес има нова и модерна база, която отговаря на предизвикателствата на съвременността – модерна компютърна зала, която беше открита на 17.09.2012 г. от министъра по управление на средствата от ЕС г-н Томислав Дончев. Библиотека с богат книжен фонд и интернет достъп, кабинет по биология и здравно образование, ателие по изобразително изкуство, ученически стол, медицински кабинет.
В класните стаи е светло и уютно, а новото обзавеждане възпитава в подрастващите любов към красотата. Започнало своята история в далечната 1927г. със седем паралелки и осем учители, в настоящия момент училището обучава 363 ученици, за които се грижат с любов и внимание 30 амбициозни и висококвалифицирани учители и възпитатели с неоспорими резултати в обучението и възпитанието.
Възпитаниците на ОУ „ Неофит Рилски ” успешно се представят на олимпиади, в състезания и конкурси за детско творчество, както и на конкурсните изпити за средните училища.
В навечерието на 85-та годишнина ученици и учители с гордост носят името на Неофит Рилски – един от всеотдайните будители и радетели на българщината, просветата и културата!
Всички тези моменти са намерили място в изложбата на габровското училище.“надяваме се, че снимките и експонатите ще помогнат да се докоснем до процеса на трансформирането на Основно училище ”Неофит Рилски” в модерно европейско училище“, споделят от габровското школо.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс
Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.
Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.
За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.
Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.
Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.
Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.
Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.
Култура
Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена
На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.
Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.
Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.
Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.
Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.
Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.
Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.
Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.
Култура
Нови информационни източници ще закупи Библиотеката
Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.
Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.
Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.
-
Икономикапреди 7 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Кримипреди 4 дни
Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона
-
Културапреди 7 дни
Габровският драматичен театър празнува 95 години с номинация за престижна награда
-
Икономикапреди 3 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Икономикапреди 6 дни
Спокойствие за празниците – вземи повече с Черен петък от GetCash!
-
Любопитнопреди 4 дни
Вашият специален подарък за празниците – в LPG Лори Ан!
-
Икономикапреди един ден
Готов ли си за Черен петък? GetCash е тук за теб!
-
Новинипреди 2 дни
155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!