Свържи се с нас

Култура

Ретроспективна изложба „85 години ОУ “Неофит Рилски” днес

Published

on

Откриване на изложбата “85 години ОУ ”Неофит Рилски” ще се състои днес от 18.00 часа в Регионален Исторически Музей – Габрово. Новина съобщи днес на пресконференция главен учител Анатолий Антов. Проектът е съвместна проява на ОУ ”Неофит Рилски”, Регионалния Исторически Музей – Габрово и Държавен архив” Габрово по повод отбелязване на 85-годишнината от откриването на учебното заведение. Изложбата е ретроспективна по своя характер, тъй като включва фотографии и документи от важни етапи за историята на габровското училище – от откриването му до наши дни.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Институциите, които подкрепиха представянето на изложбата са Регионалния Исторически Музей – Габрово, който предостави базата на музея и първото знаме на училището с лика на Неофит Рилски, съдейства с екип от специалисти за реализирането й, както и Държавен архив – Габрово,  който предостави копия на архивни документи и снимки, свързани с историята на училището.

Откриването на изложбата в навечерието на Деня на народните будители е свързано с факта , че  училището носи името на Неофит Рилски – бележит възрожденец и книжовник, който се посвещава на образователното дело и е от водещите фигури в развитието на просветата в родината ни през XIX век.

През април 1925 г. в местността Скокова поляна  започва строежът на нова училищна сграда. В изложбата има кадри от историческия момент на първата копка, освещаването и речите на министъра на просвещението и кмета на Габрово. С  Протокол № 9 от 10.09.1926 г.  Училищното настоятелство взема решение новопостроеното училище да носи името Втора прогимназия  “ Неофит Рилски “. Училището тържествено отваря врати на 25.09.1927 г.

Това е период на разцвет на габровската индустрия и търговия и във  Втора прогимназия  “ Неофит Рилски “ се провежда ежегодна търговска изложба. Лазар Попминков подарява на училището везано знаме с лика на Неофит Рилски. Освещаването му е на 12.05.1935 година. Със заповед № 247 от 16.04.1936 година на Областната училищна инспекция в Плевен прогимназията  е обявена за пълно основно училище с ученици от І до VІІ клас. Сформирана е ученическа духова музика от фанфари с диригент Александър Керков.

Днес, 85 години след създаването си, ОУ “Неофит Рилски” е училище с модерна материална база, учебно-възпитателният процес се подпомага с разнообразни дейности по национални програми и  европейски проeкти.

От 2011 година ОУ „Неофит Рилски” е член на АСЕS – Академия на училищата в Централна Европа. „ Създаване на съвременна образователна инфраструктура посредством прилагане на мерки за енергийна ефективност ”; „Училище за първолаци – учим и се забавляваме”; Проект „Без звънец” за подпомагане на деца с обучителни трудности; Международен проект „ Живата книга на доброволчеството ”; Проект  „ Успех ”с групи по интереси: театрален клуб, журналистика, общуване чрез танци, математика, приложно изкуство, предприемачество, традиции, социални умения, спортни клубове и др.  „Здраве и сигурност“ по националната програма „Превенция и контрол на ХИВ / СПИН в България. Проект „Дишай“ по програма за превенция на тютюнопушенето.
Международен проект T.A.L.K. I.T. O.V.E.R. или „Да го обсъдим“- насочен към намаляване на агресията и насилието сред учениците, свързан с ученически обмен на училища от Румъния и Молдова. Осъществява се и трансгранично сътрудничество с училището от Босилеград, Сърбия.

Старото духовно средище с 85-годишна история, което с гордост минава през годините, днес има нова и модерна база, която отговаря на предизвикателствата на съвременността – модерна компютърна зала, която беше открита на 17.09.2012 г. от министъра по управление на средствата от ЕС г-н Томислав Дончев. Библиотека с богат книжен фонд и интернет достъп, кабинет по биология и здравно образование, ателие по изобразително изкуство, ученически стол, медицински кабинет.

В класните стаи е светло и уютно, а новото обзавеждане възпитава в подрастващите любов към красотата. Започнало своята история в далечната 1927г. със седем паралелки и осем учители, в настоящия момент училището обучава 363 ученици, за които се грижат с любов и внимание 30 амбициозни и  висококвалифицирани учители и възпитатели с неоспорими резултати в обучението и възпитанието.

Възпитаниците на ОУ „ Неофит Рилски ” успешно се представят на олимпиади, в състезания и конкурси за детско творчество, както и на конкурсните изпити за средните училища.

В навечерието на 85-та годишнина ученици и учители с гордост носят името на Неофит Рилски – един от всеотдайните будители и радетели на българщината, просветата и културата!

Всички тези моменти са намерили място в изложбата на габровското училище.“надяваме се, че  снимките и експонатите ще помогнат да се докоснем до процеса на трансформирането на Основно училище ”Неофит Рилски” в модерно европейско училище“, споделят от габровското школо.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица