Свържи се с нас

Култура

Има ли нещо по-весело от сръбска и руска комедия?

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

„Ивкова слава”, или имен ден по сръбски… От 16 часа на Смешен филм фест 3. Екранизацията по класическото произведение на Стефан Сремац не просто разсмива, но и свидетелства, че „от време оно” на Балканите празниците са безкрай… Лентата „Имен ден по сръбски /Ивкова слава/” е поредната екранизация, дело на режисьора Здравко Шотра, по произведение на класика на сръбската литература от края на ХІХ и началото на ХХ в. Стефан Сремац. Интересът на Шотра към творчеството на писателя-хуморист датира от 2002 г., когато огромен успех пожъна филма му по новелата „Зона Замфирова” на същия автор. В този смисъл логично идва и поредната екранизация на „Ивкова слава” (любопитен факт е, че в една от предишните екранни версии на повестта на Сремац участие има попфолкдивата Рени).

Филмът ни връща повече от век назад, в Ниш, в навечерието на откриването на железницата там, когато – колко познато! –  разгорещено се разискват проблемите за техническия прогрес, както и темата за връзката на Балканите с Европа и европейската култура. И в този контекст започва подготовката на именния ден на един от гражданите на Ниш. А, както е известно, по нашите балкански ширини на имен ден не се кани, всеки е добре дошъл… Това е началото на най-дългия в буквалния смисъл празник, на който се явяват стари приятели на домакина, както и непознат самопоканил се…

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

От 18 часа любителите на киното могат да гледат руската продукция „Служебен роман. В наше време.“. Кинохитът на големия Елдар Рязанов от 70-те години има своя супер успешен римейк – сюжетът на прототипа е „ъпдейтван” и пренесен в съвремието ни.Героите са същите: тя е Людмила Калугина, ръководителка на сериозна компания, кариерата е всичко за нея, защото Сухарката, както я наричат зад гърба й подчинените, няма личен живот; той е Анатоли Новоселцев, или просто Толя, служител в компанията, самотен баща на две момиченца и запален мотоциклетист. Изпитва ужас от шефката си, а тя вижда в него единствено безличен тип и неудачник. Само че съвместната работа по проект с новодошлия напорист колега Самохвалов ще промени всичко. На организираното от него луксозно парти зад граница, опиянени от алкохола, екзотиката и впечатленията, Сухарката и Толя ще излязат от черупките си… Това е началото на техния служебен роман. В „Служебен роман. В наше време.” сюжетът е леко променен, но възхищението на младия режисьор Сарик Андреасян към колегата му и вдъхновител Рязанов е подчертано във всеки кадър. Касовият кинохит от 1977 г. с Алиса Фрейндлих, Андрей Мягков и Олег Басилашвили си остава един от най-ярките образци в историята на руското кино, гледан от повече от 58 милиона зрители само за първите дванадесет месеца,  а песните от филма са безспорен евъргрийн. В „ъпдейтваната” му версия обаче отпечатъкът на новото време е отчетлив и именно това освежава въздействието на лентата. Адаптацията към съвременността стига до там, че на мястото на традиционната секретарка на Сухарката стои метросексуален тип. Самата Сухарка е представена като красива жена, но студена и затворена, самотница, която не открива щастието си в любовта. Статистическата служба е заменена от рекламна и рейтингова агенция, а луксозните офиси и турските морски курорти са красивия фон, на който се разгръща киноразказът. Дори финалът е различен. Ролите тук са поверени на една от най-награждаваните в последните години руска актриса Светлана Ходченкова, стартирала кариерата си едва 15-годишна като модел, и на известния украински телевизионен водещ и актьор  Владимир Зеленски – дипломираният юрист пожъна завидна популярност и като победител в първото издание на украинския вариант на тв-формата „Танцувай със звездите”. Новата версия на добре познатата романтична история доказва, че през годините се променя само „обвивката”, иначе проблемите за взаимоотношенията и любовта са си все същите.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

В 20 часа започва американският „Стръкчета трева“, в който си партнират редица световни звезди – Едуард Нортън, Ричард Драйфус, Сюзан Сарандън, Мелани Лински, Кери Ръсел, Тим Блейк Нелсън.

Бил Кинкейд, професор по класическа литература в университет от Бръшляновата лига, научава за убийството на своя отчужден брат близнак Брейди при провалена сделка за марихуана.

Той напус­ка североизточния академичен свят и отпътува за родния си щат Оклахома.

С прис­ти­га­не­то си установява, че съобщенията за смъртта на брат му са доста преувеличени, и скоро се опли­та в опасния и непредсказуем свят на търговията с наркотици в затънтения Югозапад.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица